Gejevi mršave zbog internog natjecanja
Gay muškarce te heteroseksualne žene isti razlozi tjeraju na gubitak težine, interseksualna kompeticija, koja u konačnici dovodi do manjka samopoštovanja ili poremećaja u prehrani.
Međusobna kompeticija, a ne unutarnje zadovoljstvo samim sobom, su ono što potiče žene i gay muškarce na gubitak težine, pokazala je nova studija objavljena u ‘Journal of Evolution and Human Behaviour’. Studija je otkrila prirodni natjecateljski instinkt među individualnima obje skupine koji ih potiče na usporedbe s drugima koji su uspješniji od njih samih; no nije pokazala iste rezultate među lezbijkama ili heteroseksualnim muškarcima.
Norman Li, koji je provodio ovu studiju povezuje ju s evolucijom te tvrdi da dokazuje kako je gay muškarcima i ženama cilj ostati mlad i privlačan što duže vremena kako bi privukli partnere, posebno u zapadnim civilizacijama u kojima se podrazumijeva da tjelesna težina raste proporcionalno s starenjem – izjednačavajući mršavost s mladošću. A u svijetu u kojem se mediji, novac i ideal ljepote okreće oko mršavih modela, prema Liju, ova studija objašnjava kako su poremećaji u prehrani, depresija i radoholičnost često posljedica upravo interseksualne kompeticije. Prateći logiku koju zastupa, studija je proučavala na koji način prisutnost osoba natjecateljskog duha i visokog statusa (ali ne mršavih i atraktivnih) utječe na individualce istog spola te njihove prehrambene navike.
Rezultati indiciraju kako među heteroseksualcima interseksualna kompeticija uzrokuje veće nezadovoljstvo vlastitom figurom kod žena ali ne i muškaraca. Upravo suprotno, kod lezbijki i gejeva interseksualna kompeticija vodi k poremećajima u prehrani kod muškaraca ali ne i žena.
Studija je provedena nad 841 volonterom u Teksasu. Zanimljivo, Li objašnjava zbog čega gay muškarci i žene čitaju časopise s fotografijama nabildanih tijela ili popularnih zgodnih starleta ako im to može uzrokovati osobno nezadovoljstvo. „Čak su i naši preci pokazivali intenzivan interes oko toga kako napreduju uspješni, privlačni i popularni ljudi – kako bi se s njima mogli natjecati, ili im se izgledom približiti. Mediji nas danas, međutim, izlažu daleko širem celebrity krugu te potiču apetit čitatelja za tračevima na enormne razine. Super-modeli, zvijezde i televizijski likovi ne bi trebali biti naši uzori, s obzirom da njihova pojava predstavlja uzor kakav je uglavnom nedostižan a često i štetan za zdravlje“.
Foto: fashionlawyerblog.com