FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Gay krv ipak poželjna?

objavljeno:

1. 06. 2010.

autor:



Naravno, ne u Hrvatskoj.


 

Federalno savjetodavno tijelo za sigurnost i dostupnost krvi u lipnju će održati sastanke na kojima će se odlučivati treba li FDA (glavno američko tijelo za sva pitanja sigurnosti hrane i lijekova) mijenjati pravilnik prema kojem homoseksualci ne smiju davati krv. Pravilo je uvedeno 1983. godine i brani svim muškarcima koji su od 1977. imali seksualne odnose s drugim muškarcima da daju krv. Uspostavljeno je tijekom HIV/AIDS krize kao preventivna mjera za sprječavanje širenja virusa i drugih bolesti koje se prenose transfuzijom.

Danas je testiranje za HIV/AIDS mnogo učinkovitije nego prije pa je zabrana medicinski i znanstveno neutemeljena. Aktivisti već godinama traže izmjenu tog pravilnika, posebno zato što se potencijalni donori jednako provjeravaju i testiraju, neovisno o seksualnoj orijentaciji. Uključila se i politika, pa je senator John Kerry zajedno s drugih 17 senatora zatražio promjenu “zastarjelog pravilnika”.

“Gay muškarci, uključujući one koji su u monogamnim vezama, zabranjeno je za čitav život dati krv dok heteroseksualac koji je imao seksualne odnose s prostitutkom mora čekati samo godinu dana prije davanja krvi. To mi se ne čini kao pravedan zaključak”, napisao je Kerry. Pa ipak, FDA stoji pri svojoj odluci. Ona se, kako piše, zasniva na znanstvenim podacima o tome kako određeni medicinski i geografski faktori te ponašanja povećavaju rizik kod transfuzije i prenosivih bolesti.

Ova bi odluka mogla biti važna i za Hrvatsku u kojoj također postoji sporni pravilnik. Točnije, na stranicama Zavoda za transfuzijsku medicinu jasno stoji da se “trajno odbijaju osobe koje su zbog svojeg ponašanja ili aktivnosti izložene riziku dobivanja zaraznih bolesti koje se mogu prenijeti krvlju”:

  • ovisnici o alkoholu ili drogama,
  • muškarci koji su u životu imali spolne odnose s drugim muškarcima,
  • žene i muškarci koji su imali spolni odnos s prostitutkama,
  • osobe koje često mijenjaju seksualne partnere (promiskuitetne osobe),
  • osobe koje su uzimale drogu intravenskim putem,
  • osobe koje su liječene zbog spolno prenosivih bolesti (sifilis, gonoreja),
    osobe koje su HIV-pozitivne,
  • seksualni partneri gore navedenih osoba.

Sporan se pravilnik često objašnjavao slično kao i u Americi, pa se možda promijeni s ovim vjetrovima promjene koji pušu preko Atlantika.

Foto: mahtisandesh.com

 

 

 

 


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike