Govorite li Polari?
autor:
Krenulo je jednostavno: Advocate je objavio kratak tekst o ugroženom jeziku Polariju kojim su – lijepo stoji u članku – govorili pripadnici britanske gay scene tamo do početka 1970-ih. Naime, istraživači sveučilišta Cambridge ustanovili su da je čak 150 jezika pred nestajanjem, a Polari je jedan od njih. Gay jezik? Nisu se šalili jer Polari je nastao, kažu neki, još u 16. stoljeću u zajednici trgovaca i cirkuskih akrobata. Koristio se na ribljim tržnicama Londona, na sajmovima i u cirkusima, a glavni su govornici bili Cigani. S vremenom se proširio i u kazališta te među zabavljače, a nekako je našao svoj put i do gay populacije. Lako je dokučiti zašto je britanskoj gay populaciji trebao tajni jezik – do 1967. godine homoseksualnost je u Britaniji bila kažnjiva zakonom pa su britanski gayjevi trebali način razgovora koji nitko drugi ne razumije.
Polari nije jedini takav jezik. Postoji i gotovo identičan Parlyaree koji se govorio najkasnije od 17. stoljeća, a živi i danas kod putnika i Cigana u Engleskoj i Škotskoj. Polari je mješavina talijanskog, engleskog, mornarskog slenga, lopovskog žargona i drugih slengova, a nešto kasnije u njega su ušle riječi iz jidiša. Polari je postao popularan sedamdesetih, kada su ga zabavljači Julian & Sandy učinili javnom svojinom.
Polari je koristio Morrissey u naslovu svojeg albuma “Bona Drag”, u prijevodu “zgodna odjeća”, a spominje ga se i u filmu “Velvet Goldmine”. Ako vas zanima leksik Polarija, pogledajte OVDJE, a OVDJE možete naći nešto više o povijesti ovog neobičnog jezika.
Foto: Clashmusic.com
Komentirajte!