Queer.hr na oživljavanju queera u Sarajevu!
autor:
Gotovo tri godine nakon brutalnog nasilja nad pokušajem organizacije prvog Sarajevo Queer festivala, Sarajevo se polako, ali sigurno vraća na put borbe za LGBTIQ prava. Dan prije početka megapopularnog filmskog festivala koji se otvorio 22. srpnja 2011. (a usput budi rečeno koji nikada nije našao svrsishodnom glasno artukulirati LGBTIQ selekciju unutar svog programa i na taj način podržati svoje LGBTIQ sugrađane/ke), vrijedna ekipa iz Sarajevskog otvorenog centra na čelu sa Sašom Gavrićem u suradnji sa Švedskim institutom, Veleposlanstvom kraljevine Švedske u BiH, The Unstraight Museum i Civil Rights Defenders pripremila je izložbu Article 1 koja prikazuje građu nekih od najznačajnijih švedskih muzeja, sa posebnim osvrtom na povijest i suvremeni život LGBT osoba. Article 1 iliti Članak 1. prvi je članak univerzalne deklaracije o ljudskim pravima koji govori o jednakosti i ravnopravnosti ljudskih bića. Izložba je otvorena u novootvrenom prostoru Art kina Kriterion i prošla je bez ikakvog incidenta uz preventivnu prisutnost dva zaštitara na ulazu. Na otvorenju bio je prikazan i kratki dokumentarni film „To je naše dijete“ autorice Elme Islamović koji na neki način najavljuje novu generaciju LGBT aktivista/ica Bosni i Hercegovini. Film je još jednom doživio ovacije jer svatko tko pogleda film u potpunosti je svjestan kako je svaki imalo vidljiv LGBT događaj u BiH veliki hrabri iskorak. Ova izložba nije bila samo hrabri iskorak, već sigurno i važna najava jednog novog Sarajeva o kakvome svi maštamo.
Aktivizam u Sarajevu sada se gradi najviše oko kulture i noćnog života, ali paralelno okupljaju se i LGBT aktivisti/ce iz čitave BiH. Dan nakon otvorenja izložbe 20tak bosansko-hercegovačkih aktivista/ica iz nekoliko BiH gradova razgovaralo je zajedno o aktivizmu, pravima i mogućnostima rada kroz radionicu Lepe Mlađenović. A istu veče nakon otvorenja izložbe održan je i regularan gej party koji još uvijek zbog sigurnosti ne može biti najavljivan u mainstream medijima ali koji je okupio preko stotinu sarajevskih clubbera.
Kolegica iz Sarajevskog otvorenog centra požalila mi se kako je Sarajevo licimjeran grad. Kaže: “Sada kada kreće festival sve je dozvoljeno, grad se transformira, a kada show završi priča se promijeni. Ipak, ova nova LGBTIQ energija koja se osjeti među novom generacijom ljudi, koji rade s punom svješću o onome što se je desilo 2008. godine ali jednako tako hrabro izlaze u javni bosansko hercegovački prostor, garancija je da se Sarajevu i BiH sprema novi val LGBTIQ aktivizma. I u tome leži najvažnija poruka. Nema tog nasilja i represije koja nas može zaustaviti. Ode Sarajevo u queerčku…”
U nastavku pogledajte galeriju slika sa otvorenja izložbe i jednu bluranu fotku sa Sarajevo gej partija na kojemu fotografiranje nije baš jako dozvoljeno (klik-za-fotogaleriju).
A što je sve queer na Sarajevskom filmskom festivalu? (selekcija Tanja Minarik, tekst Dina J.)
Mađarski film “Naš duboki očaj”, jedan od filmova koji je bio u konkurenciji za prestižnu LGBT nagradu Teddy, te jedan je od filmova queer tematike na ovogodišnjem Sarajevskom filmskom festivalu. Film u režiji Seyfi Teomana, bavi se dvojicom neženja, Enderom i Cetinom, čiji mirni suživot prestaje nakon što se u njihov stan doseli sestra jednog njihovog prijatelja čije prisutstvo uvodi mnoge promjene u njihove živote. Zajedničkim životom se bore protiv traume koju je prošla Nihal te na kraju uspijevaju prebroditi traumu zajedničkim snagama. Film možete pogledati 27. srpnja u Narodnom pozorištu u Sarajevu.
Trailer:
Bosanski film “To je naše dijete”, u režiji Elme Islamović bavi se “coming outom” te kroz priče Saše, Jasenka, Alme i trans osobe Aleksa upoznaje nas s njihovim životima. Odnosima s roditeljima, prijateljima, reakcijama okoline. LGBT temtika još uvijek je tabu tema u Bosni i Hercegovini i ovaj film otvara neophodni dijalog između učesnika i ljudi koji su otvoreno protiv nečeg što očito ne razumiju i ne žele da razumiju i prihvate. Ovaj film prikazan je u sklopu izložbe Article One te je naišao na prilično pozitivan odjek.
Grčki film “Attenberg”, jedan je od onih neobičnih filmova koje ne možemo svrstati nigdje osim u queer sferu. Redateljica Athina Rachel Tsangari spretno nas je uvela život 23-godišnje Marine koja i više nego neobična osoba. Ljudska bića su joj čudna i odbojna te drži distancu prema svima i radije bira da ih posmatra kroz pjesme benda Suicide, dokumentarce o sisarima Sir Davida Attenborougha, kao i kroz lekcije o seksualnom obrazovanju koje joj drži njena jedina prijateljica. Njen život se u mnogočemu mijenja nakon što se u njenom životu pojavi stranac koji je izazove na partiju stolnog nogometa.
Trailer:
“Izlet” je slovenski film koji je prati život troje najboljih prijatelja iz srednje škole. Gregor je vojnik koji uskoro kreće u misiju u Afganistan, a Živa ide studirati u inozemstvo. Andrej je njihov gej prijatelj koji mrzi sve živo, uključujući i samog sebe. Troje prijatelja odlučuje otići na odmor u primorje, ali splet događaja unese razodor u njihovo prijateljstvo. Film će se prikazati 28. srpnja, također u Narodnom pozorištu.
Selekciju što pogledati na Sarajevskom filmskom festivalu završavamo francuskim filmom “Green ground girls” čija je tema klub Emir Abdel Kader u Alžiru koji je izuzetak među ultamuževnim klubovima u svijetu nogometa. To je jedinstveno mjesto na kojem se žene iz svih sfera života sastaju, igraju i napinju da pobijede u onome što Alžir uskraćuje ženama: autonomiji, profesionalnom napretku i prihvaćanju ženskog tijela. Ovaj prekrasan film u režiji Julien Duboisa i Fodil Chabbia, možete pogledati 27. srpnja u Cinema Cityu.
Komentirajte!