Weekend geatway: Varaždin
autor:
Barokni dragulj Hrvatske
Samo pola sata od Zagreba smješten je Varaždin, grad kojeg je vodič ‘Lonely planet’ stavio na prvo mjesto hrvatskih gradova koje obavezno treba posjetiti (Dubrovnik je tek na 10. mjestu). Iako naselje na tom mjestu datira još iz rimskog doba, Varaždin je najpoznatiji po raskoši baroknih palača, koje su građene između 17 i 19 stoljeća. Michellinov vodič dao mu je dvije od tri moguće zvijezdice i naveo ga, uz Zagreb, kao jedini grad u kopnenom dijelu Hrvatske vrijedan posjeta.
Od 1209., kada je postao slobodan kraljevski grad odlukom kralja Andrije II, Varaždin je imao burnu prošlost. Najpoznatija znamenitost je u potpunosti očuvan stari grad Varaždin, koji je smješten u lijepom parku u samome središtu grada. Varaždin je 1775. postao odlukom carice i kraljice Marije Terezije glavni grad Hrvatske, ali je to potrajalo samo godinu dana, do velikog požara koji je opustošio grad. Danas u Varaždinu obitava oko 50.000 stalnih stanovnika i 1800 studenata.
Varaždinsko groblje jedno je od najljepših primjera grobne parkovne arhitekture u Europi. Sagrađeno je po naredbi Marije Terezije koja je odlučila lokalna crkvena groblja ujediniti, a današnji izgled može zahvaliti Hermanu Halleru. Danas je zaštićeni park prirode i spomenik kulture.
Udaljeno osam kilometara od Varaždina, u selu Majer smjestilo se seosko gospodarstvo ‘Majerling’. Iako mu je primarna djelatnost uzgoj konja, restoran koji je u sklopu gospodarstva nudi izvrsnu hranu s naglaskom na lokalne specijalitete. Moguć je i smještaj do osam osoba.
Ako se nastavi istom cestom prema slovenskoj granici, dolazi se do općine Vinica u kojoj je smješten dvorac ‘Opeka’, uokolo kojega jedan je od tri postojeća arboretuma u Hrvatskoj. Iako je sam dvorac u žalosnom stanju (a ni arboretum nije u puno boljoj situaciji), vrijedi posjetiti.
Grad Varaždin ima nažalost samo tri hotela: Istra, Turist i Varaždin. Pored njih smještaj se nudi u dva pansiona, Garestin i Maltar, a moguće je iznajmiti i sobe (Đuro Novosel, Jurinjak, Karma i Kutnjak) ili studio-apartman Šimenc, odnosno potražiti smještaj u hostelu Studentski dom Varaždin.
Turistička zajednica grada Varaždina preporuča nekoliko restorana raznovrsne ponude, od kojih je ‘Grenadir’ okrenut tradicionalnoj kuhinji. U zalogajnici ‘Šanjek’ , osim klasičnih fast-food ‘specijaliteta’, može se probati i poznate kobasice od konjetine.
Trenutačno se u Varaždinu održava deseti jubilarni ‘Špancirfest’, manifestacija na kojoj se mogu vidjeti stari zanati, kušati varaždinske specijalitete poput Varaždinskih klipića, prošetati sa damama i gospodom odjevenima u baroknu odjeću ili poslušati neki od koncerata koji se održavaju po pozornicama širom grada.
Za one koji neće stići posjetiti Varaždin tijekom ‘Špancirfesta’, od 24. rujna do 03. listopada traju ‘Varaždinske barokne večeri’. Od 1971., kada su prvi puta održane, već 39 godina diljem dvoraca i crkava varaždinskog kraja razliježe se barokna glazba hrvatskih i svjetskih glazbenika i ansambala.
Komentirajte!