LGBTIQ studenti uspiješniji od drugih?
autor:
Marino ČajdoJedno je američko istraživanje pokazalo kako gej dečki, studenti, bivaju puno motiviraniji za učenje nego njihove strejt kolege na fakultetu – teza kojoj vodu drži kako u prosjeku gejevi na sveučilištima imaju bolji prosjek ocjena. Gej studenti puno ozbiljnije shvaćaju svoje fakultetske obveze, češće se involviraju u izvannastavne aktivnosti a i imaju mentore kojima se mogu obratiti u problematičnim situacijama.
Za žene, situacija je ponešto drugačija. Kako je istraživanje pokazalo, premda lezbijke i biseksualne žene dijele jednaku strast za udruživanjem u studentske i druge udruge te kakvu aktivističko-političku aktivnost; nisu podjednako uspješne. Štoviše, lezbijke po svom prosjeku ocjena spadaju u „heteroseksualni prosjek“. Biseksualci (uključujući djevojke i dečke) provode manje vremena učeći, manje su zadovoljni svojim uspjehom na fakultetu i u prosjeku nemaju dobra iskustva s visokoškolskim obrazovanjem, kako su rezultati upitnika naznačili – no, bez konkretnih razloga zašto!
A stvarno, zašto?
Premda su ovakva istraživanja nerijetko potpuno nerelevantna i izvučena iz konteksta, upravo ovo poteže zanimljivo pitanje o uzrocima uspješnosti LGBTIQ studenata – te, koliko seksualnost ima generalnog utjecaja.
Bez sumnje da su queer osobe spremne na eksperimentiranja sa seksualnošću tijekom visokoškolskog obrazovanja pokazuju određeni stupanj nečije zrelosti i spremnosti na „učenje novih iskustava“.
Možemo li također zaključiti da lezbijke, koje su pokazale lošije prosjeke od gejeva u ovom istraživanju, kaskaju zbog svojih interesa u bavljenje sportom ili neke druge društvene aktivnosti.
No, glavni je razlog možda ipak najjednostavniji od svih a to je pritisak koje LGBTIQ osobe osjećaju da završe svoje obrazovanje te postanu neovisni da mogu slobodnije živjeti svoj život izvan ormara, posebno ako ovise o obiteljima koje ne podržavaju njihov lifestyle. Ukoliko si upropastiš jednu priliku, teško da dobiješ drugu.
Sve to vjerojatno uzrokuje jači osjećaj nezavisnosti tijekom godina studiranja i kod gejeva i lezbijki; posebno u slučajevima kada si obrazovanje sami moraju platiti.
Komentirajte!