Muke po koži i ostaloj ljetnoj prtljazi
autor:
Igor GrabovacMogli ste pročitati sugestije što vam je od tehničkih i modnih dodataka ovoga ljeta preporučeno, no što od toga vam uistinu treba? Laptop bolje i ne nosite sa sobom na more. Sve ove godine živjeli ste bez USB-mini hladnjaka, možete i dalje. I ne, glavni modni dodatak ove godine nisu štikle za peraje ili peraje za štikle (?), nego kao i svake godine…krema za sunčanje i voda za piće! O nekim faktorima bitnim za ljetne radosti smo već pisali, a ovdje je zbirno znanje i nekoliko korisnih linkova.
Sunce naše svagdašnje
Od ukupnog solarnog zračenja jedno 10 % otpada na UV zračenje. Postoje tri vrste UV zračenja: UVC koje ne dopire do Zemlje jer se apsorbira u ozonskom omotaču, UVB koje dopire do Zemlje, ali ne prodire kroz staklo i UVA koji dolazi do Zemlje u manjim količinama. Za kožu upravo je UVB zračenje i najvažnije. Ono uzrokuje crvenilo unutar 12 i 24 sata a potom i tamnjenje za 48-72 sata, isto tako je UVB zračenje glavni medijator konverzije 7-dehidrokolesterola u biološki aktivan oblik vitamina D. Gledajući kako koža reagira na izloženost Sunčevu svijetlu poznajemo 6 tipa kože: 1) uvijek opekline, nikada pigmentacija, 2) obično opekline, katkada pigmentacije, 3) opekline ponekad, pigmentacija uvijek, 4) opekline katkada, pigmentacije osobito jake, 5) izrazito tamnoputi i 6) crnci.
Najveći ljudski organ
Što god bi mnogi muškarci voljeli reći, koža je ipak najveći organ ljudskog organizma. Poznato je kako je Sunce odgovorno za mnoge kožne probleme; od opeklina, alergija pa i do raznih malignih oboljenja, pa kako pripremiti kožu za ljeto? Posebne recepture nema. Nekoliko tjedana prije najbolje je početi s eksfolijacijom (peeling) pod tušem. Postoje razni preparati na tržištu koji to ostvaruju. Ukoliko koristite neki preparat već dulje vrijeme i odgovara vam ne trebate zamjenu, no ako niste najbolje se raspitati u prodavaonici. Eksfolijacijom ćete maknuti mrtve stanice kože, bolje se očistiti i pripremiti. Nakon tuširanja važno je i dobro nanijeti ili ulje za hidrataciju ili losion za tijelo.
Plaža
E sada kada ste se pripremili, kupili sve potrebne kostime, luftiće, naočale, japanke krenuli ste na plažu. Nakon jedno pola sata traganja za najboljim mjestom gdje imate dovoljno privatnosti da mali Česi ne skaču po vama a opet dovoljno blizu da možete neometano promatrati “ponudu” vrijeme je da opet razmislite o svojoj koži. Na tržištu danas ima bezbroj raznih preparata i krema za sunčanje i opet; što je najbolje i kako kupiti? Sun protection factor ili SPF oznaka je za jačinu zaštite koju neki preparat nudi. SPF, zapravo, označava koliko UV zračenja možemo primiti prije nego li dobijemo opekline. Česta je pogreška da SPF označava koliko dugo vremena možemo boraviti na suncu prije nego moramo ponovno nanositi kremu. To je veoma pojednostavljeno objašnjenje SPFa koje bi bilo istina samo kada bi intenzitet UV zračenja bio jednak cijeli dan, s obzirom da nije tako to objašnjenje pada u vodu. SPF nije dobra mjerna jedinica jer primjerice SPF 30 ne nudi 3 puta veću zaštitu od SPF 10. Na kraju i vrlo jednostavno, nemojte ni pomišljati izlaziti na plažu bez SPF oko 40. Druga stvar, neki preparati ne nude zaštitu od UVA zračenja stoga potražite preparate s oznakom “broad spectrum” ili one gdje jasno piše UVA i UVB zaštita. Koliko često nanositi kremu, to je sada opet individualno i ovisi o suncu, aktivnostima koje radite na plaži i vašoj koži, no mažite se često, bolje češće nego rjeđe.
UV zračenje je najmanje u rano ujutro i kasno poslijepodne, izbjegavajte izloženost suncu u najgore vrijeme (kasno prijepodne i rano poslijepodne).
Depilacija i njega depilirane kože
Depiliranje ili skidanje dlaka sa tijela postalo je svojevrsni “higijenski minimum” koji tradicionalno prelazi ženski teritorij i postaje unisex. Osobno mi cijela fascinacija nije jasna, no u zadnje vrijeme viđam sve više i više depiliranih muškaraca. Metode uklanjanja dlaka slične su: brijanje, depilacija voskom, kreme, epilatori, trimanje i – naravno laserska depilacija. Pojam specifičan za muško bavljenje dlačnim izraslinama je tzv “Manscaping”, a sve o metodama menscapinga pročitajte ovdje:KliK!-na-članak.
Koža koja je depilirana je osjetljivija pa treba i bolju zaštitu. Zato je možda i najbolje ne depilirati se odmah prije plaže nego raditi to večer prije kako bi se koža barem malo oporavila. Često se događa da ako provodite dosta vremena u moru sol vam nagriza kožu pa vam se na nekim dijelovima tijela jave crvene točkice praćene intenzivnim svrbežom. Ovo osobito vrijedi za depiliranu kožu oko unutarnje strane bedara ili pazuha. Takav problem probajte riješiti tuširanjem sa slatkom vodom ako plaža nudi tuš ili ako ne barem se obrišite nakon izlaska iz vode. Urasle dlake su česta pojava nakon depiliranja, pogotovo ako koristite britvicu. Teško da tu pojavu možete izbjeći, dlake ne diskriminiraju dlake urastaju podjednako muškarcima i ženama, muškarcima i češće jer imaju vise dlaka. To je uglavnom estetski problem koji može postati medicinski ako dođe do upale korijena dlake i tada zahtjeva medicinski tretman antibioticima i/ili laserom.
Dezodoransi
Na deodorante se oslanjamo i više nego inače u ljetnim mjesecima. Nekih većih razlika između muških ženskih i nema, kao ni razlika u upotrebi. Nanosimo ih kako bismo prikrili neugodan miris koji nastaje zbog bakterija koje rastu na površini kože. S obzirom da veliki broj deodoranta sadrži alkohol, najbolje ih je ne nanositi na osjetljivu kožu, pogotovo nakon depiliranja. Zato postoje posebni deodoranti koji ne sadrže takve supstance. U nekih ljudi deodoranti uzrokuju dermatitis koji može nastati kao reakcija na mnoge supstance unutar samog proizvoda no najčešće je to na aluminij koji je često sastojak. Ukoliko ste jedna od takvih osoba do sada ste to već prepoznali na sebi; crvenilo, ljuskanje kože i neugodan svrbež. U takvim situacijama je najvažnije prekinuti upotrebu proizvoda i potražiti neki drugi koji bolje odgovara a u slučajevima koji ne prolaze brzo ili su reakcije burne potražiti pomoć liječnika.
Menstruacija
Kod ove teme gotovo imam dvojbu oko suvišnosti – nije li to jedno od onih urođenih ženskih znanja? No dobro, za ljetna razdoblja nadolaze i nova pitanja. O ulošcima vs. tampona sve možete saznati ovdje: KliK!-na-članak, ali što je s menstruiranjem u moru? Ukoliko koristite uloške (s krilcima ili propelerom) ne možete ići u vodu, to je svima jasno. Plivanje sa tamponom je moguće, no pazite da ih redovito mijenjate zbog infekcija i komplikacija koje mogu pratiti takve aktivnosti. U prethodno linkanom članku pisao sam o “Mooncup” koji je zapravo plastični spremnik u kojem se skuplja menstrualna krv. Upravo je taj proizvod i oglašavan da omogućava bezbrižno plivanje tijekom menstruacije.
Sex on the beach i Summer Lovin’
Nije samo ime koktela i pjesme. Ljeto je stvoreno za brze i burne i strastvene veze. Što zbog seksualne napetosti u zraku jer ste o cijele dane (polu)goli, alkohola, sunca, vrućine itd. Seks pod čistim nebom na plaži zvuči primamljivo i romantično. Odlučite li se na takav korak i nađete dovoljno privatnosti nemojte zaboraviti da je najbolji seks siguran seks. U slučaju pedera i lezbi takve zanimacije zahtijevaju ipak nešto vise logističke pripreme. Stoga kondomi, dental dams i odgovarajući lubrikanti mogli bi naći svoje mjesto u vašoj torbi za plažu.
Ukoliko ljetujete na Hrvatskoj obali, imajte na umu da odaberete prikladno mjesto za takve aktivnosti, a isto tako da je i takav pokušaj kažnjiv zakonom u vidu par sto eura pa do par tjedana zatvora.
Voda
Za kraj ne zaboravite da morate piti dovoljno tekućine ako provodite puno vremena vani na suncu. Najbolji izbor za nadoknadu izgubljene tekućine jest voda, alkohol (piva npr.) nije nikako dobar izbor, što pretpostavljam da je ipak beskorisno pokušavati naglasiti.
Zato – jednostavno, najbitnije je da uživate na godišnjem, dobro se zabavite i napunite baterije za nove radne pobijede.
Komentirajte!