Boyat, arapski Boi
autor:
Karla Horvat CrnogajKako žene postaju vidljivijima u Golfskom zaljevu, tako zemlje iz regije pooštravaju svoje politike o rodnom izražavanju. Ne bi li umirili strahove konzervativnih elemenata, sve strože određuju kakvo je ponašanje prihvatljivo od strane muškaraca i žena.
Naročito su tu na udaru Boyati – arapska izvedenica engleskog boy, koja se primjenjuje na žene muškog rodnog izražavanja – dakle arapska verzija tomboya ili boia. Zanimljiva analiza stanja u Zaljevu po tim pitanjima dolazi iz pera autorice Rashe Moumneh objavljene na Guardianu, koja naglašava da je posljednjih godina stvorena atmosfera lova na vještice od strane medija koji donose vijesti o nezaustavljivom širenju Boyata i „trećeg spola“. Posljedice su racije i kampanje koje za cilj imaju „korekciju“ takvog ponašanja.
Zabranjeno je nositi mušku odjeću – a policija patrolira i po shopping centrima!
2007. godine Kuvajt je kriminalizirao „imitiranje suprotnog spola“, što je dovelo do uhićenja više stotina transrodnih žena. 2009. je u Dubaiu pokrenuta kampanja pod nazivim „Oprostite, ja sam djevojka“ koja pokušava upozoriti žene iz Emirata na „opasnosti maskulinizacije“ i preusmjeriti ih u feminiziranije vode.
Policajke u civilu patroliraju po shopping centrima ne bi li kontrolirale kako se žene odijevaju.
U liberalnijim dijelovima regije homoseksualnost se čak, ukoliko je pomno skrivena naravno, gotovo tolerira – samo ukoliko se vidljivo ne narušavaju norme rodnog izražavanja ponašanjem i odijevanjem. Najveći zazor dolazi od preispitivanja ortodoksnih rodnih normi – više čak nego od same homoseksualnosti.
Istovremeno se zbivaju pomaci i odmaci u konstantnoj borbi liberalnih i konzervativnih struja – dok s jedne strane u Kuvajtu dolazi do ostvarivanja ženskog prava glasa, s druge strane proglašena je rodna segregacija na fakultetima. Također postoje političke tendencije pokušaja zabranjivanja rodne tranzicije. U Dubaiu je čak situacija napetija jer se od sveukupnog pučanstva samo 12,5 posto sastoji od građana Emirata, a ostatak su imigranti i strani državljani koji ondje rade – što dovodi do situacija poput one iz 2008. kada su 2 Bretonca uhićena i deportirana zbog seksa na javnom mjestu.
Osobe koje ne odgovaraju normama propisanom rodnom ponašanju najranjivija su žrtva nastalih tenzija, koje se uvijek iznova argumentiraju uvažanjem „stranih vrijednosti“.
Komentirajte!