Festivalsko kruzanje uz Loud & Queer na EXIT-u
autor:
Marino ČajdoSvatko donekle upućen u regionalnu clubbing scenu, posebno onu s aktivističkim predznakom, zasigurno je čuo za ‘Loud & Queer’. Klupski je to program koji je osmišljen prije sedam godina te otada razvija queer scenu na području Beograda ugošćujući u klubovima prominentne izvođače te zauzimajući opetovano i iznova nove, ne isključivo LGBTIQ prostore.
Ova godina, odnosno ljeto i tjedan koji dolazi, naglašava posebno velik uspjehom L&Q-a koji, nakon višegodišnje suradnje s EXIT festivalom, u Novom Sadu na istome dobiva svoj vlastiti stage za glasne popederene žurke. Vrijedi spomenuti da će na ‘Loud & Queer’ stageu gostovati i hrvatski izvođači: BlitzKidz tim te Marmat iz kolektiva Sicko Disko.
O konceptu i važnosti ‘Loud & Queer’ programa za srpsku LGBTIQ zajednicu, gostovanju na EXIT-u koje važnosti za zajednicu parira Eurosongu i budućnosti programa razgovarali smo ovom prilikom s Ilijom Miloševićem, programskim urednikom te Borisom Milićevićem kao direktorom kolektiva.
Kako je došlo do suradnje EXIT festivala i Loud and Queer party programa?
Boris: EXIT festival i Loud & Queer imaju finu dugogodišnju suradnju. Sve je službeno počelo još 2008., kada smo organizirali tribinu “Ima li života posle Evrovizije” i Loud & Queer žurku. Suradnja, kao i naše prisustvo na festivalu se nastavilo i u nadolazećim godinama, a kulminirat će ovogodišnjim programom na Cruising Point bini tijekom čitavog festivala.
Može se reći da je EXIT među najvećim prijateljima LGBT zajednice u Srbiji. To su pokazali političkom podrškom prilikom organiziranja Parade ponosa prethodne dvije godine, ali i razvijanjem kulture tolerancije kroz svoje programe, vizualni identitet, menadžment, itd. Festival koji dovede Scissor Sisters, Pet Shop Boys, da navedem samo najpoznatije mainstream gej izvođače, sigurno daje veliku podršku u LGBT zajednici.
Na čija ste gostovanja s proteklih partyja ponosni i koga biste izdvojili?
Ilija: Naš program načelno komunicira sa svima, ne ograničavamo ga i ne sputavamo, i to je princip kojega se religiozno držimo. L&Q je otvoren za sve što je aktualno, zabavno i pametno. Volimo lokalno, volimo i internacionalno, pa smo na mnogim prethodnim događajima (a ponosni smo na sve) predstavili neke uzbudljive izvođače po prvi put u Srbiji. Tako se u veljači dogodio i prvi službeni drag nastup u Beogradu sa Zlokicama i Markizom De Sada uz Rainbow Warriors iz Barcelone. Markiza je kasnije na IDAHO WEEK festivalu između ostalih ugostila londonski kabare Bourgeois & Maurice, berlinski CELL, Fagget Fairys, Kiki iz Chicks on Speed, premijeru posljednjeg filma Bruce LaBruce-a i čitanje drame spisateljice Olge Dimitrijević (klik! na fotogaleriju s ovog događanja!). Naravno, sve to uz spektakularnu podršku Loud & Queer prijatelja iz Beograda koji su uvijek uz nas – Tijana T, Schwabe i drugi. Svi oni u paketu i uz podršku gradskih vlasti, doveli su do jednog optimističnog višednevnog događaja bez trenutka strepnje i brige, punog sadržaja i svojevrsne (male) pobijede naše LGBT zajednice. Sve u svemu, duga bi bila lista prijatelja i njihovih kvalitetnih nastupa koje smo do sada imali, pa je bolje da se zaustavim ovdje.
Koje izvođače dovodite na Loud and Queer žurke na EXIT festival?
Ilija: Prošlog siječnja su dodijeljene prve godišnje L&Q nagrade i okupile ekipu iz regije koja svojom dobrom energijom čine naše događaje, reći ću bez imalo lažne skromnosti – magičnim. Među nagrađenima su bili MTV, Exit, Radio Elektrana, Lollobrigida, Jelena Karleuša, Nipple People, TT & Maja Uzelac i drugi.
EXIT je dakle, prirodno došao i tako pružio mogućnost da nastavimo da se igramo, pa smo odlučili da pozovemo sve zainteresirane izvođače da okušaju svoju sreću na našoj točki spajanja na festivalu. Pored ovih mladih L&Q nada, prvi pravi EXIT Cruising Point će svaku večer imati svoje domaćine festivalskih “kruzera”. Za domaćine smo zvali CACADOU BANG BANG – glazbeni preserans Bandita i Kobre (SRB/HR), poznatu zagrebačku BLITZ KIDZ ekipu, našu milu Markizu De Sada sa drag kings Crank Sinatrom i Queen Martinom, Jasminu iz sarajevskih Starki, beogradsku bandu BANDA PANDA koji će svi zajedno sa još desetak izvođača posuti zlatom ovaj kutak tvrđave od 7 do 10. srpnja.
Usporedbe s Eurosongom
Koje prednosti vidite u tome što Loud and Queer sudjeluje na jednom od najkvalitetnijih ljetnih festivala u Europi? Kolike su implikacije toga na srpsko društvo i lokalne posjetitelje?
Boris: Najbitnije je priznanje egzistencije i uključivanje LGBT zajednice u mainstream. Ovo je sigurno do sada najeksplicitnije i najozbiljnije priznanje LGBT zajednici od neke mainstream manifestacije, što će svima nama omogućiti da se jače socijalno integriramo. Već sada imamo dobar primjer te integracije. Telekom Srbije nam je donirao opremu i link za wireless internet na stejdžu tijekom festivala. Ovo nije financijski bitna donacija, ali je mnogo važnije što je najjača državna firma u Srbiji pokazala spremnost da pomogne jednu aktivnost LGBT zajednice.
Također, vrlo je bitan trenutak socijalnog povezivanja članova i članica LGBT zajednice ne samo u Srbiji, već i u regionu, a i međunarodnim okvirima. Popularnost EXIT festivala u regionu i svijetu (polovina gostiju su iz inozemstva) omogućuje svima nama da se upoznajemo, da razmjenjujemo ideje, da ostvarujemo nova prijateljstva koja mogu dovesti do stvaranja novih projekata, programa, itd.
Ovaj događaj uspoređujem sa onim što se događalo tijekom Evrovizije 2008., a sasvim je moguće da po efektima za LGBT zajednicu i premaši tu manifestaciju. Tijekom Evrovizije ipak nije bilo tako otvorenog povezivanja te manifestacije sa LGBT zajednicom.
Koji su planovi Loud and Queera za budućnost i planirate li kakva gostovanja van Beograda, s obzirom na popularnost i usmenu predaju o programu u zemljama bivše Jugoslavije?
Ilija: „Umrežavanje“, to je ta riječ koja obilježava sadašnjost, ali i Loud & Queer budućnost. Nastavljamo da izmišljamo nove koncepte zabave i performansa, javne komunikacije i širenja dobre vibre koja svakako otvara LGBT zajednicu ostatku svijeta, ali i ostatak svijeta GLBT zajednici. Ex YU prostor je i dalje jedan egzotični teritorij na kojem svi mi očigledno uživamo i mislim da se moramo još intenzivnije povezati. Čini se da je bilo neophodno da prođe dvadesetak godina da bismo ponovo počeli (slobodno) često mijenjati poznate gradove – kako mi, tako i izvođači koji nastupaju i nastupat će na našim binama. Dakle, zajahat ćemo i taj talas a počinjemo na svom igralištu na kojemu se loptice sve češće dobacuju i igrača je sve više. Gostovanja će biti, Novi Sad je prvi, nova sezona nosi novu egzotiku, a nebo je granica.
Loud and Queer slovi kao jedan od najstarijih LGBT clubbing programa u Beogradu, koji se inače hvali kao bolji od onog zagrebačkog. Kakva je situacija danas, nakon toliko godina, i koliko je utjecaj na razvoj LGBT clubbinga i sigurnih prostora za zajednicu imao Loud and Queer?
Boris: Ovih sedam godina koliko postoji, Loud & Queer se trudi svo vrijeme biti pionir u svemu što radi i zato otvara nove prostore za LGBT zajednicu. U početku je to bilo vrlo teško. Skoro da nije bilo vlasnika klubova spremnih na suradnju sa nama, a sada imamo situaciju da oni sami dovode LGBT izvođače i kontaktiraju Loud & Queer da ih promoviramo. Tako je sada potpuno prirodno da nas organizator fenomenalnog koncerta benda Jessica 6 pozove da podržimo taj događaj što se nedavno dogodilo.
Kada je Loud & Queer započeo sa radom, u Beogradu je postojao samo jedan mali gej klub kapaciteta 200 ljudi. Nakon ovih sedam godina imamo dva velika kluba kapaciteta preko 500 ljudi. Tu su još tri party tima, šest gej kafića. Scena se polako obogaćuje raznolikošću, pa sada imamo i bear i BDSM partije.
Konkurencija postaje sve jača, ali Loud & Queer uživa u tome. Jer, što više bude gay clubbinga i mjesta susreta to će biti i brojnija otvorena LGBT zajednica, a u svom tom moru ljudi biti će i više kvalitetnog stvaralaštva. Veće tržite će nam omogućavati da ulažemo u neke “tržišne” niše koje su trenutno manje ili nikako isplative.
Vrlo je bitno i regionalno povezivanje. Izvođačima i gostima iz regiona više nije problem da zapucaju za Beograd. To je prije pet-šest godina bilo praktički nezamislivo. Postojala je samo komunikacija između aktivističkih grupa. Naravno, vrlo je važno i za Beograd što se događa u regiji. Svi mi vrlo pažljivo gledamo što se događa u komšiluku i tu nalazimo inspiraciju.
Ukratko, situacija je daleko od one u New Yorku, ali sam siguran da ćemo već za nekoliko godina imati jaku gej scenu ne samo u Beogradu, već će se oformiti osovina Beograd-Zagreb-Ljubljana, na koju će se “nakačiti” i ostali urbani centri u bivšoj Jugoslaviji – Novi Sad, Subotica, Osijek, cijelo jadransko primorje, Skopje, Sarajevo, Banjaluka, Podgorica…
Komentirajte!