Što se događa s Bradleyjem Manningom?
autor:
Marino ČajdoI dok se prašina oko WikiLeaksa ponešto smirila a mediji fokusirali na sudski proces oko Juliana Assangea; drugog od optuženih u aferi, američko-britanskog vojnika Bradleyja Manninga, mainstream je medijski svijet već odavno gotovo pa zaboravio a svoj grčeviti stisak od njegovog lika i djela ispustio čim je informacija kako je gej vojnik na CD-u Lady GaGe prošvercao tajne informacije prestala javnosti biti interesantna. Bradley se sada nalazi u cjelodnevnoj samici u strogo čuvanom zatvoru u Virginiji a malobrojni koji su ga uspjeli posjetiti tvrde da je izvrgnut torturi i ponižavanju. Protiv njega je podignut niz optužnica uključujući onu za kolaboraciju s neprijateljem zbog čega se u američkom sudstvu može tražiti i smrtna kazna – premda je tužiteljstvo od iste odustalo.
Za one koji su manje upoznati s likom i djelom evo nekoliko osnovnih informacija. Radi se o 23-godišnjem vojniku u službi u Iraku gdje je uhićen u svibnju ove godine. Kako navode izvori, često je na svom Facebook profilu postao šale o tome kako je ‘military intelligence’ oksimoron ali i ponešto ogorčenije statuse o tome kako „Bradley Manning nije komad ratne opreme“. Njegovi kolege su ga novinarima opisali kao introvertnog i tvrdoglavog štreberka i tvrde da je neposredno prije afere i uhićenja pisao na svojim profilima kako mu je dosta svega i da je nevjerojatno frustriran stanjem u službi. Neki mediji spekuliraju da je postao depresivan nakon prekida s dečkom.
Izvješća kažu da je radio i po 14 sati dnevno u bazi u okolici Bagdada, čitajući tajne vojne i diplomatske dokumente, s obzirom da je imao pristup tajnim protokolima koje koristi vojno osoblje. Istražitelji još uvijek nisu sigurni je li imao pomoć izvan vojnih krugova. Smatrao je kako informacije do kojih je došao ne pripadaju tajnim serverima Pentagona već zaslužuju biti javno dostupni. Adrian Lomo, haker koji mu je trebao pomoći u iznošenju informacija, na kraju ga je otkucao vlastima i predao im prepisku – moguće uz nagodbu s istražiteljima.
Fundacija WikiLeaks i njezin osnivač Julian Assange potvrdili su kako su osigurali sredstva od donacija za Manningovu obranu, iako su odbili potvrditi da je upravo on bio izvor pojedinih informacija. Mnogi svjetski intelektualci drže kako je njegova obrana zbog izuzetne hrabrosti koju je pokazao služeći zemlji od važnosti kako bi se ukazalo da vlast treba biti odgovorna za svoje građane te ih informirati o činjenicama s kojima trebaju biti upoznati.
Hoće li, i koliko, američko državno odvjetništvo i sudstvo biti milostivo prema Manningu ostaje upitno s obzirom na teške optužbe o veleizdaji. Ipak, najškakljivija informacija koja je izašla u javnost s ‘Fame Monstera’ ove priče su nekoliko videa koji prikazuju američke vojnike kako hladnokrvno ubijaju civile; što Pentagon uporno pokušava zataškati. Njihova stvarna politička vrijednost gotovo je nepostojeća osim za one koji žele ili ne žele doznati istinu.
Tužiteljstvo pokušava osigurati izuzeće javnosti i novinara sa suđenja, no tek bi taj korak indicirao koliko američka vojska skriva od građana SAD-a. A to je u prvom redu činjenica kako procureni podatci nemaju veze s nacionalnom sigurnošću već čuvanju tajni vojske koja je izgubila svoj moralni kompas.
Komentirajte!