Sutra prvo ročište u slučaju Mamić
autor:
Marino ČajdoSutra će se održati prvo ročište u suđenjima protiv izvršnog dopredsjednika NK Dinamo Zdravka Mamića povodom homofobnih izjava koje su prije nekoliko mjeseci obišle domaće i strane medije.
Podsjetimo, Zdravko Mamić nadovezao se na homofobne izjave Vlatka Markovića koji je, komentirajući nerede huligana u Italiji. povukao neočekivanu paralelu s neredima u Beogradu za vrijeme Parade ponosa ustvrdivši „kako sve to treba eliminirati jer je ogavno“. Marković, koji se našao na ulicama Berlina za vrijeme jednog Pridea, na dodatno je pitanje novinara zaprijetio kako gej nogometaš neće igrati za hrvatsku reprezentaciju sve dok je on predsjednik („srećom, nogomet igraju samo normalni ljudi“). Dužan nije ostao ni Mamić koji je nekoliko dana nakon podržao partnera u zločinu zaključkom kako gejevi ni u njegovoj reprezentaciji ne bi igrali.
Počinje suđenje u slučaju “Krešić vs FOI”
Ove homofobne izjave podigle su medijsku prašinu u čitavom svijetu, a na izjave Vlatka Markovića reagirala je UEFA obećavši disciplinski postupak koji je zasad odgođen na neodređeni vremenski period. Ipak, u Hrvatskoj tužba ide, zasad protiv Zdravka Mamića, a prvo ročište održat će se sutra na Županijskom sudu u 9:30 sati.
Što je točno udružna tužba?
Tužbu je podignuo Centar za LGBT ravnopravnost (udruge LORI, Zagreb Pride i Queer Zagreb) a radi se relativno novom sudskom konceptu kojeg smo do sada spominjali pod imenom „udružna tužba“.
Naime, prema Zakonu od suzbijanju diskriminacije sve udruge i slične organizacije osnovane u skladu sa zakonom s opravdanim interesom zaštite određene skupine (ili koje se u sklopu svoje djelatnosti bave njihovom zaštitom) mogu podnijeti zajedničku tužbu protiv osobe koja je povrijedila pravo na jednako postupanje. Udružnom tužbom mogu se istaknuti zahtjevi da se utvrdi je li postupanje tuženog povrijedilo pravo na jednako postupanje neke ugrožene skupine, da se zabrani poduzimanje sličnih diskriminatornih radnji te da se presuda optuženima (u slučaju da se utvrdi krivnja) objavi u medijima na njihov trošak.
Ovom metodom zaštite se u posljednje vrijeme sve češće koriste nevladine udruge, posebno one koje se bave zaštitom ljudskih prava i prava manjinskih skupina.
Na Konferenciji o suzbijanju diskriminacije koja je održana u Centru za mirovne studije prošlog mjeseca poseban je naglasak stavljen upravo na ovu novu sudsku praksu. Pozvane su civilne udruge da što češće koriste Zakon o suzbijanju diskriminacije te naglašena važnost podizanja udružnih tužbsimultano s privatnim tužbama kako bi se razvila sudska praksa. Civilne udruge su također pozvane da u svoje statute ugrade aktivnost „zaštite prava na jednako postupanje“ kako tužbe ne bi bile odbačene iz formalnih razloga.
O ishodu prvog ročišta udružne tužbe Centra za LGBT ravnopravnost protiv Zdravka Mamića pratite u petak na Queer.hr-u; kao i daljni razvoj događanja u slučaju Marković.
Komentirajte!