Istospolni brakovi u Sloveniji?
autor:
Dina J.Slovenski parlament trebao bi usvojiti novi “Družinski zakonik” koji je predložila Vlada Republike Slovenije, napomenuo je Human Rights Watch u svom pismu upućenom članovima parlamenta.
Tim zakonom bi se definicija građanskog braka trebala proširiti i na gej i lezbijske parove te bi se istospolno partnerstvo izjednačilo s heteroseksualnim partnerstvom na pravnoj osnovi, uključujući i pravo na usvajanje djece.
Boris Dittrich, direktor LGBT Rights programa u sklopu organizacije Human Rights Watch, u svojem obraćanju članovima parlamenta napomenuo je: “U posljednjih nekoliko godina mnoge europske države proširile su građanski brak i pravo na usvajanje i na istospolne osobe. Predloženi “Družinski zakonik” je slovenska prilika da se pridruže drugim europskim zemljama u tome da omoguće istospolnim parovima da u potpunosti sudjeluju u obiteljskom životu”.
Mnoge vlade u Europi su shvatile hitnost okončavanja diskriminacije u pristupu građanskom braku i usvajanju, npr. Nizozemska, Belgija, Španjolska, Norveška, Švedska, Portugal i Island. Izvan Europe isto su napravili u Južnoj Africi, Kanadi, Argentini, Meksiku i u nekim američkim državama.
Dana 31. ožujka 2010. godine, Odbor ministara Vijeća Europe jednoglasno je usvojila niz preporuka državama članicama EU, uključujući i Sloveniju, o mjerama za borbu protiv diskriminacije na temelju seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.
Slovenska vlada prvi put je predložila zakon u rujnu 2009. godine u skladu s međunarodnim standardima ljudskih prava te u skladu s nedavnim odlukama Europskog suda za ljudska prava.
U članku 2, “obitelj” se definira kao jedinstvo odrasle osobe ili dvije odrasle osobe i njihovog djeteta bez obzira na biološku vezu djeteta i roditelja ili skrbnika. U članku 3, “bračna zajednica” se definira kao zajednica dvoje ljudi istog ili različitog spola, a u članku 213 se govori o pravu na usvajanje djece jednom roditelju ili paru bez obzira na njihovu spolnu orijentaciju.
Pravo na brak je osnovno ljudsko pravo sadržano u 12. članku Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te u 9. članku Europske unije o temeljnim pravima.
“Vlade koje se zalažu za jednakost, ne bi smjele isključivati ikoga iz određenih područja građanskog života. Prekidanje nejednakosti u prepoznavanju obitelji i odnosa je nešto što svaka vlada treba napraviti”, zaključio je Dittrich.
Komentirajte!