Pas koji govori i bog u obliku pauka
autor:
Ines KotaracANIMAFEST: Goodbye Mister Christie / Doviđenja, gospodine Christie
Jedna od stvari koje uistinu ne volim raditi jest pisati negativno o bilo čemu. I onda dobijem u ruke jedini film s queer, odnosno gej elementima na ovogodišnjem Animafestu (31. svibnja – 5. lipnja) – „Doviđenja, gospodine Christie“ Phila Mulloya. E sad, britanski redatelj Mulloy nije neki bezveznjaković. Opak je igrač, brutalan i uznemirujući scenarist i redatelj, a i naprimao se nagrada. Gledali smo ga već prije koju godinu na Animafestu, a gostovao je i na Festivalu hrvatskog animiranog filma pred koji mjesec. No, valja odmah na početku iskreno kazati- njegov je posljednji uradak, „Doviđenja, gospodine Christie“, podbacio. A, o čemu je zapravo riječ?
Gospodin Christie fini je i uglađeni engleski gospodin iz Wellington Greena. No, oni koji ga malo bolje poznaju, znaju da je to samo fasada. Njega kao da se ne tiču stvari koje bi ga se itekako trebale ticati – da ga žena vara s francuskom mornarom Ramonom i provodi sumnjivo previše vremena s lokalnim svećenikom Bunloafom te da si njegov sin zabija sve više čavala u glavu. Stvari se okrenu naglavačke kada reporterka BBC-a dolazi snimiti njihova kućnog ljubimca, psa Bustera koji govori. Zanimljivijim od psa pokazuje se njegov vlasnik, gospodin Christie kojeg kamera lovi u krevetu s francuskim mornarom Ramonom. Bijesan zbog situacije u kojoj se našao gospodin Christie kreće kopati rupu kako bi ostvario svoj dječački san i stigao do Australije. Kako se gospodin Christie približava Australiji, a za njim i cijela povorka koja ga slijedi, njegova slava raste do tih razmjera da mnogi počinju vjerovati da on ima nadnaravne sposobnosti i da je novi mesija. Uz još neka ubojstva, između ostalog i ubojstvo boga (!), to je u glavnim crtama radnja Mulloyeva najnovijeg filma.
Mulloy koji je poznat po britkoj duhovitosti i inteligentnom načinu da šokira gledatelje ovdje ne uspijeva ni jedno ni drugo. Uz nekoliko replika koje izmame lagani podsmjeh vjerojatnije je da će nam misli lutati i da ćemo moliti boga da film što prije završi. Pri tome je teško odrediti hoće li nam na živce više ići vizualni ili audio dio. Nažalost, Mulloy se odrekao svog prepoznatljivog stila – crnih štapićastih figura grotesknih lica i zamijenio ih likovima prikazanima kao crne siluete na pozadini koja podsjeća na opskurne tapete. Glasovi likova su digitalizirani te čak i u situacijama u kojima emocije rade i u kojima bi se očekivalo mijenjanje intonacije, oni ostaju jednolični. I dok bi sve to možda i bilo probavljivo u kakvom kraćem uratku, u filmu koji traje više od sat vremena to postaju elementi koji čine film teško gledljivim i još teže slušljivim.
Film „Doviđenja Gospodine Christie“ nastavak je Mulloyeva ranijeg uratka „The Christies“, animiranog filma iz 2006. godine, a da postoje ljudi kojima bi se ovaj film mogao čak i svidjeti pokazuje činjenica da su oba filma pokupila glavnu nagradu na OIAV-i (Ottawa International Animation Festival). Zanimljivo je da je Mulloy dosta kasno otkrio animaciju. Nakon studija slikarstva i filma čak dvadesetak godina radio je kao scenarist i redatelj igranih i dokumentarnih filmova. Onda, koncem osamdesetih, Mulloy ostavlja život koji je do tada imao, seli u neki gradić u Walesu, preuređuje si štalu za krave u animirani studio i počinje stvarati crtiće. Opus mu danas čini tridesetak animiranih filmova od kojih su najpoznatiji i najnagrađivaniji trilogija „Netolerantnost“, serija „Kauboji“ i serija „Deset božjih zapovijedi“. Njegovi radovi opisuju se kao satirične groteske, a bave se mahom prikazivanjem i prokazivanjem suvremenih društvenih, političkih i vjerskih pojava te portretiranjem mračnih strana ljudske prirode.
Pokušavam za kraj pronaći nešto pozitivno i pronalazim. Pas koji govori, bog koji se javlja u obliku pauka i podzemni svijet u kojem se susreću Hitler, Cezar, Krist i Drakula motivi su i scene koje nećemo lako zaboraviti. Ipak, to je premalo da bismo mogli reći da film vrijedi pogledati. Sat i osamnaest minuta svog života radije potrošite na nešto drugo.
Komentirajte!