Epopiva
autor:
Igor GrabovacPiva. Najstarije alkoholno piće koje se spominje još u Hamurabijevu zakoniku. Najkorištenija tekućina za utažiti žeđ iza vode i čaja. Piva se radi kuhanjem i fermentacijom žitarica, najčešće ječma ali pšenica, riža i kukuruz se često koriste. Okus pivi daje hmelj koji ju čini gorkom, ali djeluje i kao prirodni konzervans. Jačina pive obično je između 4% i 6%.
Ok, sada smo prošli taj štreberski dio koji zauzima iznenađujuće mali dio teksta. Kao da se o pivi ne može više napisati? Ma može, ali koga briga za žitarice i kuhanje! Dolazi ljeto, ‘ajmo sjest i naručit jedno hladno! Tako barem kaže najdraža nam Urednica. No, lijepa, pametna i draga kakva jest (ovo je “može povišica?” dio teksta) pita ona mene zašto to nije dobro? “Zašto ne bi bilo dobro?” iznenađeno upitam. “Jer je vani jako vruće, a ti piješ hladnu cugu!” odgovara. “Bapske priče!” kažem odmahujući. “A opet imaš i ono pijenje alkohola po vrućem vremenu!”, nastavlja. “O tome sam već pisao u “Ljetnim nasladama”, nema tu kruha!” kažem misleći da imam izbora. “Kao da imaš izbora!” kaže ona zlokobno se smijući. I tako smo došli do ovog prijelomnog trenutka kada sam, kao i svi velikani, dobio zadatak pisati o piću koje uopće ne konzumiram. Ali nema straha, istraživanje je moje srednje ime!
Hajdmo podijeliti ovaj tekst prema odgovorima za najdražu nam Urednicu!
“Ajmo sjest i naručit jedno hladno!”
S obzirom na broj konzumiranja pive koje se događa kada se okupe pripadnici queer populacije, kao i broj postova na fejsu koje stavljaju članovi uredništva možemo potvrditi Uredničinu tvrdnju kako je piva “the” queer piće! Iako nema jasnih statističkih podataka o tome koliko zapravo pive konzumira LGBT populacija, istraživanja jasno pokazuju kako konzumiraju podosta alkohola i kako je alkoholizam često prisutan. Tako, kaže jedno istraživanje u 30 dana pripadnici LGBT zajednice konzumiraju alkohol u 7 dana, a od toga 16% ispitanika konzumira više od 4 pića tijekom tih dana. Stvar je prilično jednostavna za objasniti, diskriminacija koja je nad glavnom uzrokuje određene stupnjeve socijalne fobije koja vodi u depresiju koja povlači potrebu za samomedikacijom koja je vrlo lako dostupna u obliku javno dostupnih alkoholnih pića.
Nameće se pitanje, pijete li zbog socijalne anksioznosti, zle Urednice ili zaista volite okus hmelja?
Koje je službeno LGBT pivo pitate? Ha, nema ga, ali pivovara u Meksiku je izbacila posebno gay pivo koje sadržava med uz ostale sastojke pod dva naziva koja referiraju na gay borbu u 60-tima, “Salamandra” i “Purple Hand Beer”.
“Jer je vani jako vruće, a ti piješ hladnu cugu!”
Vani je vruće pa je nekako normalno da se želimo ohladiti. Sjesti u hlad, i popiti nešto hladno nema u tome ništa loše. Pa zašto su onda mama i tata uvijek vikali da ne pijem hladnu vodu kada bih dotrčao doma nakon cjelodnevnog trčanja po parku? Što ima lošeg u konzumiranju hladnog pića dok nam je vruće? U principu ništa! Prvo, hladno piće neće uzrokovati oštećenje unutarnjih organa. Dapače, hladno piće će prije napustiti želudac i prije se moći apsorbirati u crijevima što je pogodno tijekom vrućeg vremena kada se pojačano znojimo! Istovremeno, to i nije najpametnija stvar jer ako se želimo maksimalno hidrirati najbolje je da piće bude blizu tjelesne ili bar sobne temperature.
Ako se vratimo na pivu, postoje naravno i posebna pravila o tome kako se i pri kojoj temperaturi piva valja konzumirati. Tako postoji i ljestvica koja spaja vrstu pive i optimalnu temperaturu za konzumaciju. Dobro ohlađeno (7 celzijevaca) za lagana svijetla piva, ohlađena (8 celzijevaca) za pšenična piva, blago ohlađena (9 celzijevaca) za sva tamna piva, podrumska temperatura (13 celzijevaca) za britanska i belgijska piva te sobna temperatura (16 celzijevaca) za jaka tamna piva posebice trapist pivo!
“A opet imaš ono o pijenju alkohola i vrućem vremenu!”
Prije mnogo godina proveo sam jedno ljeto na Zrću. Grozna plaža. Nigdje hlada, a posvuda pijani turisti. Onoga što se jasno sjećam jest kako je Hitna dolazila pa ruku na srce svakih 40tak minuta i odnosila nekoga blago dehidriranog i onesviještenog turista. Zašto? Jer su svi žeđ utaživali pivom i cijeli dan sjedili na jakom suncu.
Na vrućem vremenu povisuje se naša tjelesna temperatura. Tijelo reagira znojenjem koje hladi kožu i pokušava spustiti našu temperaturu. Gube se minerali, gubi se voda. Polako dehidriramo. A onda umjesto da popijemo vodu, popijemo alkohol. Alkohol zapravo samo pogoršava situaciju. U organizmu alkohol blokira ADH (antidiuretski hormon). ADH se pojačano proizvodi kada smo na suncu jer on povećava apsorpciju vode i smanjuje izlučivanje vode mokrenjem. Alkohol to prijeći i povećava izlučivanje vode što dodatno pogoršava dehidraciju.
Dakle, na vrućem vremenu ipak voda, a ne piva.
“Kao da imaš izbora!”
Neću ovdje pisati o pravima radnika i mojom borbom sa ovim novinarskim zadatkom! Okrenut ćemo stvar i dodati kako alkohol sam po sebi nije uvijek pametan izbor, a definitivno nije dobar u predstojećim nam ljetnim mjesecima. Uzmimo u obzir kako je piva i bogata vitaminom E zbog čega nam se navodno spava kada pijemo pivu. Sastojci koji se sastoje u pivi jako su hranjivi i bliski su kruhu, zbog čega se ponekad piva naziva i “tekućim kruhom”, dakle sama po sebi je i prilično kalorična. Nedostatak adekvatne fizičke aktivnosti i pijenje pive uzrokuje famozni “pivski trbuh” koji je definitivno nedostatak u ljetnim mjesecima kada skidamo slojeve odjeće.
Izbor je na vama, a ja znam da ćete izabrati onaj pravi baš kao i ja s pisanjem ovog članka!
Živjeli!
Komentirajte!