- Queer.hr - http://queer.hr -
Anti-lista LGBT događanja 2010.
Posted By Marino Čajdo On December 31, 2010 @ 9:52 am In Politika,Vijesti | No Comments
Kraj godine razdoblje je kada smo obasuti top listama onoga što je obilježilo prošlu ili će nadolazeću. I dok se lista top 15 osoba koje su svojim neposrednim djelovanjem utjecale na LGBTIQ zajednicu u Hrvatskoj svom kraju, odlučili smo napraviti i svojevrsnu anti-listu događanja o kojima se 2010. godine neprestano pisalo, a s kojima se nadležni i odgovorni nikako nisu uspijevali uhvatiti u koštac i riješiti ih na dobrobit lokalnih zajednica pa čak ni uključenih individualaca. Pa krenimo:
Priča o gay paru iz Malawija, Stevenu Monjezi i Tiwongeu Chimbalangi, u prvoj je polovici godine poharala sve LGBT medije, a u čitavu priču su se uključile i planetarno popularne zvijezde poput Madonne koje su zahtijevale oslobođenje para koji je zbog istospolnog odnosa bio osuđen na 14 godina u zatvoru. Nakon mjeseci međunarodnog pritiska par je dobio pomilovanje, no nitko ne jamči da se ista sudbina nekom novom paru neće ponoviti. Ponuđeno im je i nekoliko azila, no sve su ponude odbili, prekinuli vezu uz priču kako nikada nisu ni bili gay, a jedan od njih se i oženio. Izgleda da zatvori uistinu jesu korektivne ustanove.
Još uvijek nepriveden kraju, drugi događaj s afričkog kontinenta o kojemu se neprestano pisalo. Podsjetimo, u pitanju je bio lokalni tabloid ‘Rolling Stone’ koji je u nekoliko izdanja objavio fotografije gejeva i lezbijki koji žive u ovoj konzervativnoj afričkoj državi, većinu njih pribavivši lažnim profilima na mrežama poput Facebooka. Tekstovi su uz skandalozne naslove pozivali na linč, a po još jednom pritisku međunarodne zajednice tabloidu je obustavljen tisak. Ali, ne na osnovu govora mržnje već poreznih malverzacija. Uredništvo i dalje inzistira na objavama fotografija ukoliko se vrate na tržište.
Dvije godine nakon inauguracije predsjednika Obame diskriminatorna politika, čije je ukidanje u predizbornoj kampanji najavljivao, konačno je privedena kraju. Hoće, neće, hoće, neće – čitali smo po medijima svaki tjedan ove godine; i kada se činilo da je stvar uistinu pokopana do nekog novog saziva američkog Kongresa, nekoliko se republikanaca priklonilo demokratima u glasovanju za samostalni amandman opoziva koji je prošao. Što reći nego da se i Lady GaGa rasplakala od sreće što je stvar konačno riješena. Nadolazeće godine nas vjerojatno očekuje golgota imena DOMA.
I dok nam čuđenje što je jedan do srži diskriminatoran akt poput Prijedloga 8 uopće mogao biti izglasan u nekoj državi, posebno u Kaliforniji, nikako ne prestaje – dobre vijesti su da su se više sudske instance poprilično relativno brzo pozabavile njegovim opozivom. Ipak, priča je tu daleko od kraja. Udruge za promicanje vrijednosti tradicionalno-kršćansko-muško-ženskog braka već su najavile žalbe na višestupanjskim sudom za ponovnom uspostavom homofobnog režima koji ograničava donošenje akta o istospolnom braku. Kako stvari stoje, o ovome ćemo još čitati.
Dva ruska grada, St. Petersburg i Moskva, bile su pod najvećim povećalom protekle godine kada je u pitanju ruski LGBT aktivizam s obzirom na količinu policijske i državne represije kojoj smo svjedočili. Nakon brojnih godina zabrana Pridea, aktivisti su u nekoliko navrata održali ilegalne marševe ulicama gradova koji su u većini slučajeva završavali masovnim uhićenjima desetaka aktivista. U St. Petersburgu je situacija ipak nešto ljepše završila – nakon udružne tužbe sud je presudio u korist LGBT aktivista koji su dobili dozvolu organiziranja prvog javnog LGBT okupljanja u spomenutom gradu.
Veliku medijsku prašinu podignula je i otmica najpoznatijeg ruskog aktivista Nikolaja Alekseyeva koji je nakon nekoliko dana zatočeništva pušten. Detalji otmice još uvijek nisu razjašnjeni, a Alekseyev tvrdi da je posljedica presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu protiv Moskve koja je zabranila održavanje tri Povorke ponosa.
Najvažnija sporedna stvar na svijetu ipak ne nosi taj epitet kada su u pitanju sportski interesi većine gejeva i lezbijki, no svejedno je zauzela popriličan medijski prostor u 2010. Međunarodnu pozornost privukao je i ‘naše gore list’ Vlatko Marković svojim izjavama kako „homoseksualac nikada neće igrati u reprezentaciji“ (ova je uslijedila samo nekoliko dana nakon one kako su „gay parade odvratne“). Vijest o homofobnoj Hrvatskoj poslužila je kao primjer aktivistima koji su prosvjedovali protiv organizacije prvenstva u Kataru zbog homofobnih zakona te zemlje samoj FIFA-i. Bijes zajednica izazvao je i predsjednik organizacije Sepp Blatter koji je na pitanja o gejevima na prvenstvu u Kataru odgovarao s vicevima.
Ipak, nisu svi istupi bili negativni. Mario Gomez iz Bayern Municha pozvao je sve gay nogometaše na coming out. „Iskrenost po pitanju seksualnosti može samo poboljšati nogometaševu izvedbu“, izjavio je.
Article printed from Queer.hr: http://queer.hr
URL to article: http://queer.hr/604/anti-lista-lgbt-dogaanja-2010/
Click here to print.
Copyright © 2011 Queer.hr. All rights reserved.