Danas rasprava povodom slučaja Sirup!

Slučaj „Sirup“ koji je sredinom studenog privukao veliku pozornost, danas ima glavnu raspravu.


Podsjetimo, na noć s 31. 10. na 1. 11., nakon što su izlazili s Halloween partija u Sirupu, napadnuta su dvojica posjetitelja od strane dvojice homofoba koji su se, kako proizlazi iz iskaza svjedoka iz upravo tog razloga našli ondje. (Članak povodom napada: LINKLINKLINK)

Procedura suđenja

Budući da mnogi ne znaju kako točno funkcioniraju suđenja, ovdje izlažemo proceduru u koju nas je uputila odvjetnica: nakon što je podignuta optužnica, danas slijedi glavna rasprava – na glavnoj raspravi će biti prisutni okrivljenici sa svojim odvjetnicima (od kojih se jedan nalazi u pritvoru, a drugi dolazi na sud za raspravu), opunomoćena odvjetnica oštećenih Ana Bandalo, obojica oštećenih i sudski vještak.

Sudski vještak na raspravu dolazi jer je proučio medicinsku dokumentaciju i dao svoje mišljenje o težini ozljeda – odvjetnici s obje strane će ga stoga ispitati.

Danas je dakle rasprava kaznenog postupka kojeg je pokrenulo državno odvjetništvo, s time što oštećenici također mogu pokrenuti parnični postupak za naknadu štete zbog povrede prava osobnosti – to je prilika da se dobije naknada štete za duševne boli, primjerice.


Presude se mogu očekivati ubrzo!

Ukoliko se svi navedeni pojave na raspravi, presuda se može očekivati jako skoro – čak možda već i danas! Ukoliko se nakon rasprave presuda ne izreče na licu mjesta – što je isto ponekad slučaj – termin objave može biti kasnije tijekom istog dana ili u narednih par dana.

„Ukoliko netko ne dođe, dolazi do odgode rasprave“ – objasnila je Ana.

Zaštita osobnih podataka

Na današnjoj će se raspravi tražiti izuzeće od javnosti – nitko osim navedenih neće moći biti prisutan na raspravi.

„Na početku rasprave sud iznosi odluku o isključenju javnosti. Isključenje smo zatražili zbog zaštite osobnog i obiteljskog života oštećenika.“

„Kazne bi trebale biti strože“

„Rezultat koji želimo postići svakako je da počinitelji budu proglašeni krivima i da ih se kazni prema zakonu. Želim poslati poruku javnosti te poruku i drugima da je takvo ponašanje nedopustivo. Također – ohrabriti druge da prijavljuju ovakve slučajeve! U konačnici – promijeniti društvo.“ – nastavlja Ana.

Na pitanje smatra li da su kazne za zločin iz mržnje primjerene, odgovara niječno: „Ne, svakako bi trebalo postrožiti kazne i strože gledati na zločin iz mržnje.“

Uskoro čitajte više na Queer.hr-u!

Foto: vecernji.hr

Leave a Reply