Najutjecajniji outani političari u Europi
autor:
Marino ČajdoTOP 15 OSOBA 2010:
Islandska premijerka Jóhanna Sigurðardóttir
Island je jedna od zemalja koju je globalna recesija pogodila među prvima; ili uzevši u obzir domaću političku situaciju možemo reći da je prva u kojoj se Vlada odlučila s njom u startu obračunati. Nakon sloma financijskog sustava krajem 2008. tadašnja Vlast je pod pritiskom građana pala a na čelo države, prvo privremeno a potom i nakon službenih izbora, stigla je do tada svijetu relativno nepoznata politička figura – Jóhanna Sigurðardóttir. I vjerojatno bi tako i ostalo da se svjetski mediji, uključujući i one domaće, nisu dohvatili interesantnog detalja – premijerka Sigurdardottir je autana lezbijka u dugogodišnjoj vezi s tamošnjom popularnom spisateljicom Joninom Leosdottir.
Nakon izbora u travnju 2009. koalicija lijevo-zelenog pokreta i socijal-demokratskog saveza na čelu s Jóhannom kao kandidatkinjom za položaj premijerke osvojila je većinu. Zbog dobrog imidža među islandskom javnosti upravo je Sigurðardóttir odabrana na predvodi koaliciju, a zbog svojih postignuća ju je iste godine Forbes proglasio jednom od sto najutjecajnijih žena na svijetu.
S razlogom, jer Sigurðardóttir od početka kroz svoj politički prožima i aktivistički angažman. Godinu dana nakon neposrednog izbora za premijerku sa svojom koalicijom je provela zakon o istospolnim zajednicama u realnost koji je zamijenio tadašnji o civilnom partnerstvu; a premijerka i njena partnerica su među prvima iskoristile izjednačenje prava na brak.
2010. nedugo nakon što je njena Vlada zabranila striptiz klubove sukobila se i s plaćenom golotinjom u restoranima, koja je, kako i druge metode iskorištavanja zaposlenica od strane poslodavaca bila učestala na Islandu, te zabranila bilo kakav oblik sličnog iskorištavanja. Tom prilikom je izjavila kako bi „nordijske zemlje trebale biti predvodnice na putu za jednakost spolova te prepoznavanje žena kao ravnopravnih građanki umjesto užitka na prodaju“.
Island je, između ostalog, dobio posebnu pohvalu za uklanjanje prepreka k ozakonjenju istospolnog braka od UN-a; točnije Navi Pillay, voditeljice komisije za ljudska prava. Pohvala je stigla i za osnaživanje pravnog sustava te slobode izražavanja.
Westerwelle ne želi s partnerom u homofobne zemlje
U Hrvatskoj još uvijek nemamo autanog političara; a premda se i na europskoj razini oni utjecajni globalno mogu nabrojati na prste jedne ruke, još je jedan privukao posebnu pozornost prošle godine. Radi se njemačkom ministru vanjskih poslova koji je bio u posjetu balkanskim zemljama, uključujući i Hrvatsku gdje se susreo s našim ministrom Gordanom Jandrokovićem. Tom je prilikom Westerwelle još jednom izrazio snažnu potporu ulasku Hrvatske u Europsku Uniju, ali se općenitijih tema ljudskih i gay prava nisu doticali, kako prenose mediji. Westerwelle se našao na udaru javnosti i pojedinih medija kada je ranije ove godine optužen da iz državnog proračuna plaća putovanja i svom životnom partneru Michaelu Mronzu. U njegovu obranu je tada stala i kancelarka Angela Merkel; a na našim prostorima je ostao upamćen po izjavi kako svog partera ne vodi na putovanja u homofobne zemlje. Mronz ga, očekivano, nije pratio na balkanskoj turneji.
Komentirajte!