Samoubojstva potakla izmjene zakona

Kako to već obično biva, tragedija se mora dogoditi kako bi vladajuće strukture reagirale. Prijedlog novog zakona o antidiskriminaciji američke savezne države New Jersey ovih dana je predstavljen od strane radne skupine sastavljene od pravnika različitih političkih opcija; sve u svrhu izmjene onog donesenog prije osam godina a u svjetlu recentnih samoubojstava američkih LGBT tinejdžera – posebno lokalnog studenta sveučilišta Rutgers Tylera Clementija koji je ponižen puten interneta. Jedan od sudionika u sastavljanju novog zakona okarakterizirao je ovaj zakon kao vjerojatno najtežim takve vrste u čitavoj naciji. U prvom redu, novi zakon pretpostavlja edukacijske programe u školama u svrhu smanjenja nasilja te izmjene školskih kodeksa koji će se posebno osvrtati upravo na nasilje.

Tako, između ostalog, izmjene zakona zahtijevaju od školskog osoblja adekvatnu količinu obrazovanja pri edukaciji o prevenciji suicida te načina na koji se odnositi s zlostavljanjem, zastrašivanjem i premlaćivanjima. Programi prevencije nasilja prema starom zakonu New Jerseyja se potiču od strane administracije, no do sada nisu bili obvezni. Škole će morati oformiti i timove koji će nadgledati na koji se način pristupa problemu nasilja; a zakon će u određenim segmentima zahvatiti i sveučilišta.

Zlostavljanje u porastu

Kako nasilnici selektiraju žrtve na različitim osnovama, tako ni svrha novog zakona nije zaštiti samo LGBT mladež već sve koji se s zlostavljanjem susreću. Iako je medijski najeksponiraniji slučaj Clementija (njegov cimer i još jedan student su optuženi samo zbog udara na privatnost, a tužiteljstvo još uvijek razmatra opciju zločina iz mržnje!), slučajevi nisu rijetkost; a autorica starog zakona Barbara Buono ističe da su promjene bile nužne s obzirom na količinu pritužbi koje su od roditelja stizale. Drugi su ogorčeni što u 2010. godini antidiskriminacijski zakoni uopće moraju postojati. Kao poseban primjer navode šesnaestogodišnjeg učenika koji je prisiljen pratiti predavanja putem interneta zbog pogrdnih prikačenih nadimaka u školi ili današnje djelatnice fakulteta koja je zlostavljana samo zbog toga što joj je majka bila siromašna.

Svi se slažu da mi fakultetsko obrazovanje trebalo biti mjesto slobodnijeg života, ne diskriminacije. Prema analitičarima, prijedlog zakona ima snažne temelje i vrlo vjerojatno prolazi u skorijoj budućnosti.

Foto: dailymail.co.uk

Leave a Reply