FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

“Homofobije ima u svakoj državi”

objavljeno:

12. 05. 2011.
“Homofobije ima u svakoj državi”

Intervju: Joel Bedos, IDAHO

IDAHO, osim što je kratica za Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije, ujedno je i kratica za istoimenu organizaciju koja postoji od 2005. Te na globalnoj razini djeluje po pitanju ovih problema LGBTIQ zajednica. Na  konferenciji o regionalnom LGBT aktivizmu ulovili smo predstavnika ove organizacije, Joela Bedosa, koji me zamolio da posebno naglasim njihovu ovogodišnju globalnu kampanju ‘As I Am’ o kojoj više možete doznati na službenim stranicama (klik) i priključiti se tom simpatičnom projektu slavljenja različitosti.

Što nam možeš reći o organizaciji IDAHO? Otkada postojite i čime se bavite?

Aktivni smo na globalnoj sceni od 2005. a postoji nekoliko stvari koje su nam u fokusu. Prva je podupirati organizacije na nacionalnoj razini u projektima koje provode ili im jednostavno sugerirati nove ideje i spojiti s ljudima koji bi postojeće mogli realizirati. Zatim povezivanje organizacija na regionalnoj i internacionalnoj razini u kampanjama ili jednostavno prikupljanje novaca za njihovu realizaciju.

Zapravo smo malena organizacija, što još više dolazi do izražaja jer smo podijeljeni na timove od kojih je svaki fokusiran na svoje zadatke. Ipak, kada krene neki projekt rastemo jer odjednom privučemo niz stručnjaka i aktivista u određenom području koji tada surađuju s nama; tako da mogu reći i da smo organizacija koja radi na umrežavanju.

Zemlje s tradicijom Povorki ponosa nas i ne trebaju toliko koliko jedna Shri Lanka, Uganda ili Malezija. Tamo je jako bitno postaviti okvir za aktiviste kada odluče nešto napraviti za svoje zajednice.

Na što je IDAHO ove godine posebno fokusiran?

Trenutno vodimo intenzivnu kampanju u Latinskoj Americi koja se bavi difamacijom LGBTIQ zajednica od strane tamošnjih crkvenih institucija. Zadnjih smo godina dobivali upite organizacija koje su nas zamolile da im pomognemo strukturirati kampanju protiv ove vrste govora mržnje.

Također nam je bitno svake godine imati jedan globalni projekt koji se bavi vidljivošću LGBTIQ osoba. Ove je godine to projekt ‘As I Am’ koji se bazira na online svjedočenjima, videima i drugim materijalima (ovisno kako se osoba osjeti inspirirana) u kojima dijeli s ostatkom zbog čega je sretna što je dio LGBTIQ zajednice.

Prema vašim saznanjima, koja su svjetska područja ili države najugroženije homofobijom?

Svaka država ima svoje probleme koji su veoma različiti u svojoj srži premda dolaze pod zajednički nazivnik „homofobije“, stoga ne možemo raditi hijerarhiju gdje je bolje a gdje gore za gejeve i lezbijke. No, svakako da postoje područja u kojima zbog društveno-političkih okolnosti homofobija dolazi do većeg izražaja poput zemalja Bliskog istoka ili centralne Afrike. Te zajednice imaju jako malo sredstava da pokrenu konkretne kampanje.

Situacija je loša i u Ugandi, Keniji, većini južne Afrike. Zapravo možemo reći u svim državama u kojima se katolička Crkva i islamske institucije petljaju u ljudske živote.

IDAHO, kao međunarodno prepoznat datum u godini, i ovim zemljama daje mogućnost da se o homofobiji i transfobiji diskutira u javnom prostoru.

Kako si se odlučio baviti LGBT aktivizmom na globalnoj razini?

I prije nego sam stigao u IDAHO sam se bavio različitim humanitarnim kampanjama, vezanih za ekonomiju ili ekologiju a zatim sam se odlučio prešaltati na LGBT segment. Globalno lobiranje me oduvijek fasciniralo, smatram ga izuzetno moćnim ukoliko se dobro napravi.

Kako si završio na ovoj konferenciji?

Često dobivam pozive na regionalne konferencije. Usput iskoristim priliku da na njima otvorim raspravu potencijalnih regionalnih suradnji za Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. Tko zna, možda već sljedeće godine…


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike