FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Urbani fest uz LeZbor i pišanje

objavljeno:

5. 10. 2010.

autor:



Deseti UrbanFestival od prošlog do sljedećeg petka oživjet će dio Zagreba koji se i ne može pohvaliti živahnošću i događajnošću. Na Gornji grad prosječan se Zagrepčanin zaputi tek rijetko, a o Gornjem gradu kao slijepoj točki grada govori se već godinama. No, na Gornji grad, s druge strane, smjestile su se najvažnije državne institucije poput Sabora, Vlade i Ustavnog suda. Upravo zato taj dio glavnoga grada mjesto je moći, kontrole i nadzora, a time se bavi ovogodišnje festivalsko izdanje. Nadzor se u ovom kontekstu shvaća ne samo kao nadzor javnog prostora nego i kao nadzor povijesti, kulture, osobnih stavova, osjećaja nacionalnog i rodnog identiteta.

Urban Festival je međunarodni multimedijalni festival suvremene umjetnosti u javnim gradskim prostorima čija je temeljna intencija infiltracija umjetničke djelatnosti u urbani život, pretvaranje javnih gradskih prostora u prostore u kojima se događa umjetnost. Mnogi bi se složili da su performansi i instalacije danas najvitalniji oblik umjetnosti u javnim prostorima pa stoga ne čudi da upravo oni dominiraju festivalom. No, program sadrži i druge vrste sadržaja – okrugli stol na temu „Povijest u muzeju/muzej u povijesti – od barokne palače do garaže“, dokumentacijsku izložbu „(Ne)mogućnosti“ i filmski program „Underground Cinema“.

Popišam ti se na javno okupljanje!

Festival je u petak otvorio konceptualni umjetnik  Siniša Labrović performansom „Obilježavanje“ čiji sadržaj nije ranije bio najavljen, no savršeno se uklopio u koncepciju festivala. Poput psa Labrović je obilježio teritorij ispraznivši mjehur na Markovom trgu, trgu na kojem je, da podsjetimo, od 2005. godine zabranjeno javno okupljanje. „Važno mi je bilo da tom animalnom gestom poručim da to mjesto, Markov trg, u srži pripada nama, građanima ove zemlje“, kazao je umjetnik tom prigodom. Osobito zanimljiv čini se participativni performans mladih umjetnica Nives Sertić i Sonje Pregrad „Gledati nije dovoljno“ koji je na programu u utorak. Zbog koncentracije velikog broja državnih i kulturnih institucija, Gornji grad prostor je s vjerojatno najvećim brojem kamera u zemlji. Državni sistem kontrolira javni prostor, a komunikacija pojedinca s tim sistemom koji ga kontrolira je nemoguća. Umjetnice u svom radu okreću priču, forma performansa postaje politički čin, a pojedinci su pozvani da progovore, da pred kamerama javno izvedu određene geste.

Četvtak će biti u znaku filmova. Redatelju Williamu Rabanu London je nepresušna inspiracija, a njegov istočni dio dokumentira posljednjih dvadeset godina. U svom filmu „About Now MMX“ (28′. 2010.)  koristi snimke nadzornih kamera s tornja Balfron čime je stvorio portret Londona iz kojeg su čitljivi socijalni kontrasti grada i ritam urbanih promjena. Gotovo četrdeset godina je stariji drugi film koji će biti prikazan u filmskom programu. Riječ je o filmu „Crni film“ Želimira Žilnika (14′, 1971.) koji tematizira marginalni sloj društva – beskućnike – kroz tek na prvi pogled apsurdan pokušaj rješavanja njihovih životnih problema. Žilnik je u kinematografiji na ovim prostorima ostavio dubok trag kao autor brojnih socijalno angažiranih igranih i dokumentarnih filmova, a „Crni film“ jedan je od njegovih ranijih radova. No, osim samih filmova zanimljivo je i samo mjesto njihova prikazivanja.  Želeći afirmirati niz zapuštenih i neiskorištenih gornjogradskih prostora filmski program festivala smješten je u tunel Grič, jedan od podzemnih tunela pod Gornjim gradom koji još uvijek čeka svoju prenamjenu iz vojnog objekta u Muzej osjetila.

Još Hrvatska ni propala

I konačno, za sve one koji do sada nisu čuli kako zvuči prvi hrvatski i regionalni LGBTIQ pjevački zbor, “Le Zbor”, imali su to priliku učiniti – jučer. Cure su tako zanosno pjevale na čak četiri lokacije – Rakovčevoj kuriji, ispred Sabora, Vlade i Ustavnog suda. Kakve veze ima Urban Festival i njegova tema nadzora s jednim zborom, mogao bi se netko zapitati. Gornji grad je pored svega ostalog bio prostor na kojem se stvarala službena povijest i na kojem su nastajale velike priče, a glazbeni kolektiv kakav je Le Zbor svojim angažmanom nudi marginalni pogled koji rekonstruira službenu patrijarhalnu i većinsku priču.

Nećete požaliti ako pobijedite lijenost i uspnete se na Gornji grad jer još svega nekoliko dana možete uživati u recentnim umjetničkim radovima na jednom od zanimljivijih domaćih festivala.  

Foto: Ines Kotarac


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike