Albanski PINK Embassy pazi na LGBT prava
autor:
Marino ČajdoPINK Embassy službeno je oformljen u rujnu 2010. godine kada je grupa mladih aktivista nakon višemjesečnih dogovora stvorila konačan koncept aktivnog LGBT NGO-a u Albaniji. Postoje, dakle, manje od godine no već su iznimno aktivni na albanskoj aktivističkoj sceni a redovito u svojim aktivnostima organiziraju društvena događanja s lokalnom LGBT zajednicom, poput diskusijskih grupa, partija, peer 2 peer savjetovanja o izlasku iz ormara, i slično. Na regionalnoj konferenciji o LGBT aktivizmu gostovala je i Estela iz ove udruge. Evo nekoliko informacija o čemu se bave.
Aktivnosti PINK Embassyja u posljednjih godinu dana.
LGBT prava dio su EU uvjeta
Ove je godine po prvi put u Albaniji nastala medijska debata o LGBT pravima nakon što je nekoliko udruga predložilo Antidiskriminacijski zakon. Mediji su pokazali veliki interes u pokrivanju ovih tema a istovremeno je i LGBT zajednica u Tirani postala vidljivija. Tako se tijekom zime i proljeća prošle godine mladi Albanac autao na poznatom televizijskom showu. Njegova je izjava uzrokovala prosvjede barem dviju anti-gej organizacija u rodnom gradu. Tužno, ali ukazala se prilika da aktivisti izađu iz tzv. podzemlja i stanu u javnu obranu LGBT prava putem sudjelovanja u televizijskim emisijama, pišući članke i kolumne u novinama itd.
Nedavno je otvorena i debatu o gej pravima unutar vojske. Iako je priča brzo splasnula u medijima, ponuđeni su nove solucije i mišljenja.
Što je sa lobiranjem i utjecajem EU?
Antidiskriminacijski zakon je stupio na snagu u veljači 2010, zahvaljujući lobiranju nekoliko aktivista za koje s ponosom danas pripadaju PINK Embassyju; a paralelno s komunikacijom s medijima, PINKovi aktivisti su se uključili i u lobiranje. Dvojica članova su bili u Brusselsu kako bi uspostavili kontakte s službenicima EU. Bilo je to negdje u vrijeme kada je Europska Unija pripremala izvješće o albanskoj prijavi za članstvo. Nažalost, prijava je odbijena jer Albanija nije izvršila neke od temeljnih uvjeta koje je EU postavila, uključujući i poštivanje ljudskih prava. Tada je prvi put u nekom izvješću EU spomenuto kako je Albanija loš okoliš za LGBT zajednicu. EU je preporučila da se zahtjevi seksualnih i rodnih manjina više ne ignoriraju.
U prosincu je organiziran, zajedno s nekoliko udruga za ljudska prava, Treći nacionalni kongres o ljudskim pravima na kojemu se raspravljalo i o LGBT pravima. Istog je mjeseca izboreno kod ministra vanjskih poslova da Albanija glasa za uključivanje seksualne orijentacije u novu rezoluciju UN-a koja zabranjuje sudski progon LGBT osoba.
Najosjetljivije skupine u Albanskoj zajednici
Sada smo se krenuli baviti i najosjetljivijom skupinom u zajednici – transrodnim i transseksualnim osobama koje žive u Tirani. Oni su daleko najmarginaliziranija skupina u Albaniji koja se svakodnevno suočava s nasiljem i diskriminacijom. Prvi korak koji je napravljen je okupljanje predstavnika te zajednice i nekoliko ministara: zdravstva, edukacije, socijalne skrbi, unutarnjih poslova. Time je pružena prilika T osobama da dođu u direktni kontakt s onima koji imaju moć promijeniti njihovu realnost a i pokazali kako će PINK Embassy i ubuduće pomno pratiti trans zajednicu i zalagati se za njihova prava.
Komentirajte!