Vox feminae – place to be
autor:
Ines KotaracVox feminae, festival koji donosi raznovrsne glasove ženskog stvaralaštva, po četvrti put oživljava zagrebačko bablje ljeto. I dok je svoja prva izdanja Vox Feminae festival imao u Studentskom centru, od prošle se godine ugnijezdio u prostoru AKC Medika. Festival je to koji vidljivo raste i širi se iz godine u godinu, kako po programu tako i po značenju. Ove godine može se naći ponešto za svakoga – od radionice popravljanja automobila i buvljaka preko odličnih koncerata po niskim cijenama do najjačeg dijela programa, a to su filmovi. Od četvrtka do nedjelje možete veći dio svoga dana potpuno besplatno gledati filmove, a ove godine izbor po prvi put uključuje filmove s međunarodnih festivala. Kako su sami organizatori najavili riječ je o filmovima koji istražuju aspekte rodnih uloga, odnosa, ravnopravnosti i identiteta te nadopunjuju povijest rodno osviještenim filmskim pričama.
Od farme do igračaka
Strogu selekciju prošlo je gotovo pedeset filmova, od kojih desetak dugometražnih, mahom dokumentaraca i četrdesetak kratkometražnih, i dokumentarnih i igranih i animiranih filmova. Ženski farmeri odnosno farmerice baš kao i kaubojke, kapetanice i svećenice nisu baš česta pojava. Ovogodišnji Vox feminae otvara se austrijski film „Womenfolk“. U filmu se može vidjeti kako se šest austrijskih farmerica nosi ne samo s zahtjevnim fizičkim poslovima nego i s neprihvaćanjem društva. Gledano iz queer perspektive vjerojatno najzanimljiviji film festivala je „Maggots and Men“ (2009.) u kojem po prvi put u filmskoj povijesti sudjeluje preko 100 transrodnih glumaca. Riječ je o eksperimentalnom filmu koji donosi utopijsku viziju pobune mornara protiv boljševičke države. Svojevrsno putovanje u prošlost feminističkog pokreta donosi film „The Heretics“. Naslov filma zapravo je ime feminističkog umjetničkog pokreta koji je bio aktivan u New Yorku sedamdesetih. Redateljica Joan Braderman i sama je bila dio grupe, a ovo je prvi dugometražni film koji se bavi ovim bitnim segmentom drugog vala feminizma. Ništa manje zanimljiv čini se film o tibetanskim redovnicama „Blessing: The Tsoknyi Nangchen Nuns of Tibet“, film o životu modernih žena u Turskoj „Voices unveiled: Turkish Women Who Dare“ te film o prodaji seks igračaka u Švicarskoj „Sex Toy Stories“.
Biografije žena
Za one koji ne znaju tko su Anne Perry, Margaret Mellis i Friederike Mayröcker ovo je idealna prilika da nadoknade propušteno. Anne Perry jedna je od najuspješnijih autorica krimića s pedeset napisanih knjiga, no jedan događaj iz njezina djetinjstva ono je što joj je obilježilo život. Mnogi se vjerojatno sjećaju filma „Nebeska stvorenja“ u kojoj dvije djevojčice ubijaju majku jedne od njih. Upravo je taj film snimljen po epizodi iz Perryna života. Na Vox Feminae može se pogledati dokumentarni film o njoj – „Anne Perry Interiors“. Margaret Mellis preminula je prošle godine, a njezina biografija vuče paralele s nekim od glavnih kretanja u britanskoj umjetnosti 20. stoljeća. Film „Margaret Mellis – A Life In Colour“ oblikovan od dnevničkih i audio zapisa ispričat će priču o ovoj značajnoj slikarici. Last but not the least, Friederike Mayröcker, neobična je i samozatajna austrijska pjesnikinja koja ne voli govoriti. Zato se film o njoj tako ispravno naziva „Writing and Silence“. Redateljica Carmen Tartarotti nastojala je ne omesti Friederickinu rutinu te je najsuptilnije što je mogla bilježila njezine radne sate i čitanja na turnejama.
Bit će predstavljen i zanimljiv projekt koji bi mogao zanimati ženske umjetnice koje traže medij za predstavljanje svojih radova. Na internetskoj stranici http://artfem.tv/ besplatan je televizijski kanal koji predstavlja stvaralaštvo relevantnih umjetnica. Za sve žene, sve koji se tako osjećaju i sve koje ih vole, sljedeća četiri dana place to be je Vox feminae. Stoga, ne oklijevajte, nego pravac Medika!
Komentirajte!