Sunil Panit posebna je vrsta aktivista-političara, kakav sigurno ne postoji u Hrvatskoj. Njegove izjave redovito završavaju na naslovnici, neprestano izaziva polemike u nacionalnom parlamentu, poznaje prave ljude koje zna pretvoriti u saveznike i neprestano izazva kontroverze. Za razliku od političara kakve mi znamo (i kakvi su, uostalom, dio definicije političara), ne zabrinjava ga podilaženje pravim ljudima i napredovanje u životu. Taj računalni progamer ima jedan cilj: borbu za prava nepalske LGBTI zajednice. A da bi ti postigao, spreman je i na čudesne inovacije. Tako je nedavno pokrenuo televizijsku emisiju o problemima mladih i LGBTI zajednice.
Kada govorimo o inovatorima, najčešće mislimo na inovatore u tehnologiji i poslovanju, ali politički su inovatori jednako važni. Oni u političku arenu unose isti skup vještina i kvaliteta – razmišljanje izvan okvira, identificiranje jedinstvenih mogućnosti, stvaranje partnerstava s pravim ljudima i tako dalje – koje imaju i tehnološki i poslovni inovarori. A Sunil Pant upravo je prototip takvog inovatora, s time da njegove inovacije nisu ograničene na njegov maleni Nepal: smatra ga se predvodnikom revolucije za gay prava u Aziji, a igrao je i važnu ulogu u ovogodišnjem njujorškom Prideu.
Osim TV showa, Pant je nedavno objavio da će se prvo vjenčanje indijskog gay para održati u Kathmanduu. To je složeni scenarij jer je nepalski Vrhovni sud neslužbeno odobrio gay brak, ali tu odluku još nije proveo u čvrsti, zakonski oblik. Situaciju dodatno kompliciraju nacionalnosti para: jedan je Britanac, a drugi Indijac i obojica su se morali obratiti svojim ambasadama u Nepalu da bi dobili službenu dozvolu za brak.
SAD su učinile velik korak za prava LGBTIQ zajednice kada su u lipnju objavile da će putovnice transrodnih osoba odražavati novi spol. Ali Nepal je isto učinio još 2007. godine – zahvaljujući, između ostalog, prvom nepalskom gay parlamentarcu.
Pant je inače rođen u udaljenom okrugu Gurkha, slavom kao trening-poligonu za vojnike koje je regrutirala britanska vojska. Pant je inače sin učiteljice koji je svoje više obrazovanje pronašau u Bjelorusiji i Hong Kongu. Pant je, kaže, od malena znao da ga privlači vlastiti spol, no nije se tome zamarao sve dok nije stigao u bjeloruski grad Minsk, gdje je na fakultetskoj klinici stajao velik znak, “Pazite se homoseksualaca”.
Kada je 1997. godine otišao u Japan, nabasao je na tokijsku gay četvrt Ni-chome. Isprva nije shvaćao gdje je, a onda je nabasao na gomilu gay literature, restorana, barova i trgovina u području. Još nije bio otvoren o seksualnoj orjentaciji pa je ovo bio prvi puta da se našao u gay-friendly okruženju. U središtu Kathmandua nalazi se popularni Ratna Park koji je devedesetih uvečer služio kao okupljalište LGBT zajednice. Unutar mjesec dana Pant je upoznao na tisuće nepalskih homoseksualaca. Podijelio je s njima svoja saznanja o Stonewallskom pokretu, o legalizaciji gay brakova u Južnoj Africi o slobodi u kojoj homoseksualci žive drugdje u svijetu. Nepalci su s njime podijelili strah, zastrašivanja i prijetnje koje su doživljavali u Nepalu.
Počeli su se organizirati. Održali su prvi trening korištenja kondoma kod gay muškaraca, predavanja o seksualnom zdravlju i ljudskim pravima. Kada je jedna transrodna članica počinila samoubojstvo nakon što ju je brat pronašao i pretukao, Pant je osnovao Blue Diamond Society, važan resurs za prava nepalske LGBT zajednice. Pantova je obitelj za njegovu seksualnost saznala nakon njegova intervjua Nepali Timesu.
Pant je 2007. nepalsku vladu odveo na sud i dobio. Sud je uveo identifikacijske kartice za treći spol te odredio osnivanje odbora koji je trebao istražiti društeve učinke gay brakova na nepalsko društvo. Odnosno, utvrditi da se nebo neće srušiti ako bi Nepal legalizirao gay brak. Pant kaže da svi sporni zakoni još nisu promijenjeni, ali “dolaze ljudi s više sluha za ta pitanja. Stvari se brzo mijenjaju”.