Snimljen prvi domaći gej film koji se ne bavi gej problematikom

sake1.jpg

Bez velikih pretenzija, ali svjesni kako nešto slično u Hrvatskoj još nije viđeno, mlada redateljica Jasna Nanut i glumac Dado Ćosić snimili su film kojim su uspjeli pomaknuti granice domaće sedme umjetnosti. Konačno, 2014. godine, netko je i kod nas snimio gej film koji se ne bavi isključivo gej problematikom.

Dalibor Matanić snimio je Fine mrtve djevojke prije 13 godina, no za razliku od „djevojaka“ koje zapravo govore o tome kako je društvena sredina nesnošljiva prema lezbijkama (“Strašno! Ližu jedna drugu! Lezbače!”), u Šakama Jasne Nanut, gejevi su sasvim prihvaćene osobe, ni po čemu različite ili posebne. Nema tu nikakve gej problematike. Film je to prvenstveno o ljubavnoj priči, o mladiću koji biva naglo ostavljen bez objašnjenja i koji novu ljubav traži na krivim mjestima.

sake2.jpg

„Cilj nam je bio snimiti film o ljubavnom brodolomu. Uopće nije presudno što je glavni lik gej. Mogla je to biti i strejt priča i ne bi bilo velike razlike“, govori Jasna Nanut, redateljica i scenaristica filma. „Mislim da priča ide točno onako kako to ide u životu, a ne samo gej svijetu. Prvo si malo doma u komi, onda odlučiš izaći među ljude, pa nekoga upoznaš, daš mu šansu samo zato da ne budeš sam, pa skužiš da si fulao, zatim upoznaš nekog drugog koji djeluje idealan i savršen, ali shvatiš da nisi još spreman za nešto ozbiljno i tako dalje“, objašnjava Nanut.

Glavnu ulogu u filmu igra Dado Ćosić, ujedno koautor priče. „Gej moment je važan, no u isto vrijeme i nije važan. Naravno, mogla je to biti priča i o muško-ženskom paru, no u neku ruku je bitno da su likovi gejevi. Svaki nosi svoju priču, svaki dolazi iz nekog perioda kada je biti gej bilo nešto drugo“, govori Ćosić.

Samu ideju za film autori su dobili pod utjecajem serije Traženje. „Najviše nam se svidjelo što je taj gej svijet prikazan sasvim normalno i bez velikih pretenzija“, priznaje Jasna i kaže kako im je inspiracija bio i francuski film Neznanac na jezeru Alaina Guiraudiea iz 2013. godine. Dado pak kaže kako su u filmu usputno željeli prikazati kako izgleda život gejeva u Zagrebu, a koji se još uvijek dosta razlikuje od berlinskog ili londonskog. „Kopali smo po tuđim pričama, ali smo ubacili i mnoga vlastita iskustva. Na primjer, scena u kojoj plačem pred vratima, to se meni zaista dogodilo“, priznaje Dado. „Bilo je potpuno neplanirano. Dado je odjednom počeo plakati. Meni je to izgledalo genijalno i samo me bilo strah hoće li uspjeti zadržati emociju. Naime, morali smo snimiti istu scenu još dva puta“, govori Jasna. „Meni je bilo strašno interesantno jer misliš kako si s nekim stvarima okej, da si ih odradio, a onda ti u jednom trenu zavale šamar i poruče da su još tu“, priča mladi glumac.

„Mnogi me pitaju je li film kontroverzan. Iskreno, meni je puno kontroverznije to što HDZ ima šansu ponovno doći na vlast. Suludo je da 2015. godine uopće pričamo o tome. Zašto je seksualnost tako bitna i toliko determinira sve ostalo? To je samo jedan aspekt života. Zašto o tome uopće pričati“

Film započinje scenom seksa, no on nije eksplicitno prikazan već pomalo skriven u šatoru koji je postavljen u dnevnoj sobi. Nanut i Ćosić kažu kako su razmišljali napraviti puno eksplicitniji film, no kako je riječ o kratkom filmu, odlučili su se fokusirati na neke druge stvari. Najvažnije je, kažu, bilo prikazati gej ljude kao sasvim normalne i ni po čemu posebne tipove. „Kod nas i dalje od gejeva često rade karikature. Ja sam ih željela prikazati onako kako ih vidim, iste kao ja ili bilo tko drugi“, govori Jasna.

sake3.jpg

U jednom trenutku glavni lik traži novu vezu preko mobilne aplikacije grindr. „Poanta je susreta, kako je došlo do susreta manje je bitno. No, grindr je fakat dio gej kulture“, govori Dado. „Svi moji gej frendovi kad-tad su u fazama kada pribjegavaju takvim aplikacijama. Meni bi bilo super da je to u Hrvatskoj normalno i strejt ljudima, kao što već jest vani“, dodaje Jasna. „Malo je okrutno i malo je mesnica, no baš zbog toga mi je zanimljivo“, ističe Ćosić.

Film je imao premijeru u sklopu Zagreb film festivala, u petak će biti prikazan i na Pulskom filmskom festivalu te na Sarajevo Film Festivalu. Uz Ćosića u filmu još glume Goran Bogdan, Vedran Živolić, Damir Šaban i Zvonimir Jurić. Sjajan posao na kameri obavio je Tomislav Sutlar, montirao je Tomislav Stojanović, a producent je Tibor Keser. Film je financirala Akademija dramske umjetnosti, a potporu je dobio i od Hrvatskog društva filmskih redatelja.

„Mnogi me pitaju je li film kontroverzan. Iskreno, meni je puno kontroverznije to što HDZ ima šansu ponovno doći na vlast. Suludo je da 2015. godine uopće pričamo o tome. Zašto je seksualnost tako bitna i toliko determinira sve ostalo? To je samo jedan aspekt života. Zašto o tome uopće pričati“, kaže Dado. „U 21. smo stoljeću Ako je nekome ovo neobično, krajnje je vrijeme da mu postane obično“, zaključuje Jasna Nanut.

Leave a Reply