Od 33 pjesme samo četiri nisu na engleskom jeziku

Od 33 pjesme samo četiri nisu na engleskom jeziku

Konačna postava pjesama koje će se u subotu natjecati u finalu Eurosonga izabrana je u četvrtak navečer. Komentari na internetu pokazuju da većina odobrava izbor, osim u jednom slučaju. Nema društvene mreže na kojoj se ne pitaju tko je glasao za Cipar da bi prošao u polufinale, dok neke bolje pjesme, koje su i bolje kotirale među publikom, nisu. Ne bi to bio pravi Eurosong da se ne pojavi bar jedna priča o kupovanju glasova.
Zanimljivo je da su od 33 pjesme koje su izvedene u prvom i drugom polufinalu, samo četiri bile na jeziku te države.
Litvu su predstavljali Monika Linkytė i Vaidas Baumila. Pjesma je zabavni pjesmuljak s country primjesama. Jedna od onih koji će se do ponedjeljka zaboraviti.
Irska već dugo nije uspjela doći ni blizu nekadašnjim uspjesima, a to se nije promijenilo niti ove godine. Iako je imala dobru pjesmu, mlada Molly Sterling se jednostavno nije znala prezentirati u najboljem svjetlu.
San Marino je, kao i Danska, moga uštediti na troškovima puta i smještaja. Nevjerojatno infantilna pjesma i dvoje šesnaestogodišnjaka, Michele Perniola i Anita Simoncini, koji su pjevali za San Marino, spadaju bez imalo razmišljanja na Dječju pjesmu Eurovizije. A ni tamo ne bi dobro prošli.
Željko Joksimović je po peti puta imao pjesmu na Eurosongu. Ovaj put za Crnu Goru. Pjesma zvuči kao i prijašnje četiri. Srcedrapateljna balada s jakim primjesama etna i prepoznatljivom melodijom. Knez je svoj dio odradio korektno, nastup je bio dobar, ali ni po čemu pamtljiv. Realne šanse za pobjedu nema, ali ima za dobru poziciju u finalu. I to se računa.
Malteški ‘Warrior’ je trebao biti u finalu. Lijepa (još jedna) power balada je nepravedno odbačena. Mørland & Debrah Scarlett su bili među najboljim nastupima sinoć. Kvalitetna pop balada osigurala je Norveškoj finale već i ranije, a jednostavan, ali snažan nastup, je to samo zabetonirao.

https://www.youtube.com/watch?v=oVKJK9yb5xY

Portugalskoj ‘Evenesence & Garbage goes pop’ pjesmi ni teatralna haljina Leonore Andrade nije pomogla za prolazak. Jedna od rijetkih koja nije pjevala na engleskom, što bi mogao i biti razlog za ne prolaz.

Češki medo Václav Noid Bárta i češko-njemačka kazališna i pjevačka zvijezda Marta Jandová trebali su ići u finale. Jedna od boljih pjesama večeri je ‘nekim čudom’ ispala iz konačnih deset finalista.
https://www.youtube.com/watch?v=SLz6VeSPXjA

Izrael nas je podsjetio na doba kad je Eurosongom vladao istočnjački dance. Šablonizirana poskočica infantilnog (Pull me baby, I’m your trigger, You know that my love is bigger, Love, Love, Love, Let the rhythm take us higher, You know when I’m on fire, Check me out, 3-2-1- hey!) teksta, koja će nesumnjivo steći veliki broj poklonika među ESC fanovima.
Aminata iz Latvije je izvela, po meni, najbolju pjesmu večeri. Nema se puno toga za reći o samoj pjesmi, najbolje ju je poslušati.
https://www.youtube.com/watch?v=PgmZaf1Sb_4
Azerbajđanski nastup je pokazao da su plesači nerijetko bespotrebni na pozornici. Elnur Huseynov bi puno jači dojam ostavio da je bio sam ispred dramatične pozadine. Ovako se nerijetko dogodilo da plesač i plesačica potpuno zaklanjaju pjevača.
Islanđanka María Ólafs je demantirala moju tvrdnju o manje ‘kića’. Pjesma sama po sebi uopće nije loša (Taylor Swift bi je sigurno stavila na album), ali mišung baletne haljinice za curice od pet godina s nezaobilaznom dijademom, aurore borealis, zvijezda padalica, nekakvih zlatnih pukotina u podu… i njenog čestog falšanja je napravio svoje. Količinom kiča je nadoknadila manjak istoga kod ostale 32 pjesme.

Švicarskoj je nastup očito režirala lokalna grupa Wicca. Ona lijepa i lelujava ispred stroja za vjetar, okružena s pet bubnjarica, u šumi. Dobra pop pjesma koja je trebala ići u finale.
Pobjednik? Vjerojatno. Zašto? Zgodan pjevač dobrog glasa, zarazna ‘avicii-like’ pjesma i najoriginalniji scenski nastup u zadnjih par godina. Måns Zelmerlöw je već nekoliko puta pokušavao doći na Eurong, a ove godine mu je to napokon i uspjelo. Prošle godine je imao mali homofobni ispad u sklopu jedne švedske reality emisije, ali po reakciji publike očito mu je to oprošteno.
https://www.youtube.com/watch?v=-msutN_OkU4
Cipar je bila sinoćnja ‘na koji način je OVO uspjelo proći i koliko je koštao prolaz?’ pjesma. Nedokučivo mi je kako je netko uspio napisati tako dosadnu pjesmu i s njom uopće pobijediti na državnom natjecanju. Kakve su onda tek bile ostale. Po društvenim mrežama su odmah po proglašenju polufinalista krenuli komentari da je Cipar kupio prolaz. Po meni, potpuno je nezasluženo uzeo mjesto puno boljoj Češkoj, Malti ili Švicarskoj.
Slovenski duo Maraaya dobro kotira među ESC fanovima. Dobra pjesma, dobar nastup, nesumnjivo i dobar plasman u finalu.
Oko poljske se dvoumim. Pjesma nije loša, pjevačica lijepog i školovanog, ali bezličnog glasa. Ja je ne bi poslao u finale, ne zbog ne kvalitete nego zato što je bilo puno boljih pjesama.

Ključne riječi

Leave a Reply