Novi EU pravilnik štiti transrodne osobe
autor:
Prošlog je tjedna Europski parlament prihvatio čvrst stav za zaštitu temeljnih prava transrodnih osoba. Parlament je službeno priznao postojanje diskriminacije na temelju rodnog identiteta te pozvao na donošenje dostupnih postupaka ponovne procjene spola. Također se inzistira da buduće EU inicijative rodne jednakosti trebaju rješavati probleme povezane s rodnim identitetom i ponovnom procjenom roda.
Prihvaćeno je i Figueiredo izvješće kojim se procjenjuje plan EU za jednakost muškaraca i žena od 2006. do 2010. godine. U ocjeni plana zaključeno je da su potrebne konkretnije mjere suzbijanja diskriminacije temeljem rodnog identiteta.
Konkretnije, upozorava se na diskriminaciju te višestruku diskriminaciju temeljem seksualne orjentacije i/ili rodnog identiteta. Također se EU vlasti pozivaju da lezbijske, gay, biseksualne i transrodne (LGBT) organizacije uključe u budući rad na propisima koji potiču rodnu jednakost. Naglašava se i da postupci ponovne procjene spola moraju biti dostupniji i to putem javnog zdravstva te da su potrebni konkretniji postupci EU kojim bi se područje rodne jednakosti povezano s rodnim identitetom i ponovnom procjenom roda.
Zastupnici Ulrike Lunacek i Michael Cashman, dopredsjednici Međugrupe o LGBT pravima kažu da im je drago što je izvješće prihvaćeno jer ono predstavlja stvarnu prekretnicu u poboljšanju europskih propisa o rodnoj i spolnoj jednakosti za sve – uključujući transrodne osobe. Inače, nedavna istraživanja pokazuju da i dalje postoje velike predrasude prema transrodnim osobama koje se suočavaju s velikim nerazumijevanjem i čestom diskriminacijom. Ali novoprihvaćeno izvješće jasno navodi da strategije rodne jednakosti moraju rješavati pitanja povezana s rodnim identitetom te postaviti temelje budućih prava transrodnih osoba.
Zastupnik Raül Romeva i Rueda, potpredsjednik LGBT grupe i član Europske slobodne alijanse/Zelenih, dodao je da je Europski parlament pokazao da su prava transrodnih osoba jednako važna kao i prava drugih građana.
Izvješće je posebno važno jer će ga Europska komisija morati uzeti u obzir svaki puta kada bude planirala buduće akcije na polju rodne jednakosti, primjerice nove zakone ili propise.
Komentirajte!