Vlada Republike Hrvatske prihvatila je danas Konačni prijedlog Zakona o životnom partnerstvu kojeg bi do sredine srpnja Hrvatski sabor napokon trebao i usvojiti. Tekst Konačnog prijedloga Zakona o životnom partnerstvu u znatnoj je mjeri poboljšan u odnosu na tekst iz prvog saborskog čitanja održanog u veljači ove godine, a za koji je glasalo čak 84 saborskih zastupnika i zastupnica.
Najveći dio zakona odnosi se isključivo na istospolne parove i njihova statusna prava, te prava i obveze u pogledu nasljeđivanja, mirovina, uzdržavanja, zdravstvene skrbi, poreznih olakšica i dopusta za njegu partnera/ice, zdravstvenog osiguranja i posjeta u bolnicama, zaštite od diskriminacije na tržištu usluga, kao i slobodu kretanja na čitavom području Europske unije i pripadajuća joj prava u ovlastima Unije.
‘Ovo je svjetonazorsko, ali i civilizacijsko pitanje. Vjerujemo da ovaj zakon nikoga ne vrijeđa, da uključuje, a ne isključuje i različitosti tretira na jedan ljudski način. Zakonom se usklađujemo sa zapadnim zemljama u okviru prosjeka. Ovaj zakon ćemo provoditi kao što provodimo i novi kurikulum’, kazao je premijer Milanović osvrnuvši se tako i na najave da bi novi ministar Mornar mogao ukinuti građanski i zdravstveni odgoj (KlikKlik).
Ministar uprave Arsen Bauk, koji je bio zadužen za izradu Zakona o životnom partnerstvu, rekao je kako ovaj zakon predstavlja demokratski kompomis svjetonazora koji su u tenziji.
‘Kompromis se očituje u tome da se uvodi životno partnerstvo, a da institucija braka ostaje ograničena samo na heteroseksualnu zajednicu. U pogledu praktičnih stvari sve je izjednačeno, a razlike postoje u odnosu na položaj djece. Ovo je Zakon koji će manjini donijeti nešto bolje, a većini neće donijeti ništa gore’, rekao je Bauk na što mu je premijer replicirao da manjini donosi i više nego nešto bolje.
Ipak, udruge Kontra, Rišpet i Ženska mreža Hrvatske upozorile su kako Zakon o životnom partnerstvu nije niti civilizacijsko, niti svjetonazorsko, već ljudskopravaško pitanje te oštro osudile diskriminacijsku i segregacijsku politiku Vlade budući da se pitanje zaštite istospolnih obitelji tretira kroz poseban prijedlog zakona te se izuzima posvajanje djece.
‘Ukoliko državne institucije ne ukinu diskriminaciju istospolnih parova, građani i građanke koji žive u istospolnim zajednicama bit će primorani obraćati se Europskom sudu za ljudska prava kako bi ostvarili zaštitu svojih prava’, upozoravaju udruge Kontra, Rišpet i Ženska mreža Hrvatske.
Inicijativa za životno partnerstvo pozdravila je današnje Vladino prihvaćanje konačnog prijedloga Zakona o životnom partnerstvu ocjenivši ga pozitivnim pomakom i korakom naprijed za sve LGBT osobe u Hrvatskoj, međutim ističu kako je novi zakon u osnovi i dalje konzervativan.
‘Sukladno okvirima koje je postavila sama Vlada RH, obiteljska zajednica životnog partnerstva uređena je posebnim zakonom, a ne Obiteljskim zakonom te u cijelom tekstu Zakona o životnom partnerstvu nigdje nema ni riječi o posvajanju djece. Stoga, ovo zakonsko rješenje ni na koji način ne olakšava istospolnim parovima planiranje obitelji i djece, već uređuje obiteljske odnose tek onih LGBT obitelji s djecom koje u RH već postoje.
‘Iako ovo zakonsko rješenje predstavlja prvi korak u osiguranju mirnog i sigurnog obiteljskog života za sve obitelji, ono i dalje potvrđuje diskriminaciju i podjelu građana i građanki na institucije za „heteroseksualne obitelji“ (brak i izvanbračna zajednica) i „neheteroseksualne obitelji“ (životno partnerstvo i neformalno životno partnerstvo)’, upozoravaju iz Inicijative.
Iz Inicijative su pozvali Vladu da sklapanje životnog partnerstva omogući i raznospolnim parovima te tako prekine segregacijsku politiku prema LGBT osobama.
‘Zalažemo se da životno partnerstvo bude uključiva, a ne isključiva institucija, dakle otvorena i za istospolne i za raznospolne parove’, ističu iz Inicijative.