NAGRADNJAČA: Vodimo Vas na ‘Macho Dancer’, u subotu na rasporedu cjelodnevne izvedbe
autor:
Darko VinketaPeterosatim izvedbama u subotu završava ovogodišnji Genderformance program, čiji je glavni dio projekt Performing Gender. Riječ je o dvogodišnjem projektu istraživanja o identitetima koji na europskoj razini okuplja šesnaest umjetnika koji tijekom rezidencija u europskim muzejima suvremene i moderne umjetnosti provode istraživanje o seksualnosti i rodnim ulogama kroz umjetnine u fundusu partnerskih muzeja. Danas je na rasporedu izvedba Eise Jocson, Macho dancer, za čiju izvedbu možete osvojiti ulaznice, a više o programu i nagradnoj igri pročitajte u tekstu.
5 sati izvedbi u subotu u MSU-u
NAGRADNJAČA: Vodimo Vas na Oil Pressure Vibrator
U Zagrebu, točnije u Muzeju suvremene umjetnosti, okupili su se Poliana Lima (Španjolska), Jan Martens (Belgija/Nizozemska – u suradnji s Brunom Isakovićem), Cecilia Moisio (Italija) te Siniša Labrović. Njih će četvero u subotu prikazati rezultate svojeg dvogodišnjeg rada i suradnje i na najbolji način zaokružiti tjedan Genderformancea u Zagrebu koji je, uz njih, doveo i dvije zanimljive izvedbene umjetnice: Geumhyung Jeong i Eisu Jocson, te pogledati retrospektivu rada hrvatske umjetnice Vlaste Delimar.
Umjetnici će svoje izvedbe ispreplesti sa stalnim postavom muzeja kroz različite performativne postupke progovoriti o svojem shvaćanju roda i identiteta, te će se tijekom 5 sati trajanja programa radovi i performansi razvijati, gradeći odnos s publikom i prostorom muzeja.
Jan Martens i Bruno Isaković izvode rad pod nazivom „Darwin“. Kako su sami umjetnici objasnili, riječ je o peterosatnoj evoluciji koja se sastoji od dva dijela, a svaki ima jednostavan zadatak: „usta-na-usta“ dio je u kojem umjetnici sljubljeni prolaze muzejem, a dio „oči-u-oči“ briše granice vanjskog svijeta dok su dva naga tijela uhvaćena u pogledu. Rezultat je kombinacija intenzivnih i polaganih pokreta koji otkrivaju temelj – našu potrebu da pripadamo.
Poliana Lima izvodi rad pod nazivom „Cuerpo-trapo“. U doslovnom prijevodu to je „tijelo-krpa“, odnosno nešto bez vrijednosti, što se koristi za čišćenje i pranje podova. Performans otvara razgovor o (ne)vidljivosti i spolu, društvenoj klasi i imigraciji. Na površini sve se čini homogenim, ali što se zbiva kad se počnemo približavati? Što se krije iza uniformiranog društva? I gdje nalazimo intimnost?
Talijanska umjetnica Cecilia Moisio predstavlja se radom „Facets“ koji razlaže različite karaktere jedne žene u ograničenom prostoru. Žena nam pokazuje slike osobe kojom želi biti i dijelove sebe koje skriva. Performans je pozoran pogled u asocijativni proces žene i stereotipa prema kojima živi.
A Siniša Labrović donosi rad „Inner light“. Riječima samog umjetnika: „Neki unutarnje svjetlo poistovjećuju s bogom. Utješno je znati da je netko drugi taj stranac u nama. Neki kažu da boga nema. Tako smo tek stranci sami sebi. Zbunjen i nesiguran, pokušat ću uhvatiti tog stranca, tog drugog koji me muči, bio on bog, ja sam ili netko treći. A za to je potrebna refleksija. Ogledalo i/li oči našega bližnjega. Oni će valjda znati tko je taj stranac.“
Final sharing, odnosno predstavljanje radova ovih umjetnika, počinje u subotu, 17. svibnja, u 14 sati u Muzeju suvremene umjetnosti i traje do 19 sati, a izvedbe se mogu posjetiti bilo kad tijekom tih 5 sati.
Nagradnjača: pogledajte Macho dancer
Queer.hr Vas vodi na izvedbu Eise Jocson koja će se održati danas (16. svibnja) u 20h u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.
U svom radu Macho Dancer, Eisa Jocson istražuje i dekonstruira macho dance, jedinstvenu pojavu na Filipinima koju izvode mladići u noćnim klubovima za jednako mušku kao i žensku publiku. Riječ je o ekonomski motiviranom jeziku zavođenja koji instrumentalizira maskulinitet kao tjelesni resurs. U solo predstavi Eise Jocson međutim, žena izvodi macho ples.
Utjelovljujući macho plesača, ona izaziva našu percepciju seksualnosti i pitanja roda kao sredstva društvene mobilnosti.
Međutim, izvedba nije samo sagledavanje suprotnog roda s ikonografske perspektive, njegovo prisvajanje s prizvukom pretjerivanja, što su mehanizmi koji tako često postaju jedinim sredstvom kad razmišljamo o queer izvedbi u najužem smislu očekivanja. Eisa Jocson se naime poigrava s ironijom situacije stvorenoj u ovoj izvedbi koja istražuje ekonomiju tijela, tijela u pokretu, tijela koje se nudi na pozornici – za neki oblik konzumacije. Macho Dancer prikazan je na festivalima poput ImpulsTanza u Beču, Nooderzona u Groningenu, Tanz im August u Berlinu i Theater Spektakela u Zürichu.
Želim na izvedbu!
Osvojite ulaznice za izvedbu Eise Jocson slanjem odgovora na pitanje: ‘Za koju je zemlju karakteristična praksa macho dancea?’ s predmetom poruke “Želim na izvedbu!” na e-mail adresu [email protected] te sa svojim imenom u tijelu poruke do danas (16. svibnja) u 17 sati.
Dvoje sretnika osvojit će po dvije ulaznice za izvedbu koja se održava danas (16. svibnja) u 20h u Muzeju suvremene umjetnosti.
Komentirajte!