Britanski zastupnici upozorili na neprihvatljivo postupanje državne agencije prema LGBT azilantima
autor:
Darko VinketaNovi skandal: britanski postupak za dodjeljivanje azila LGBT osobama šokirao javnost
Zastupnik britanske Konzervativne stranke Crispin Blunt i zastupnica laburista Pamela Nash oštro su kritizirali rad Državne agencije za azil zbog njihove prakse rješavanja slučajeva osoba koje traže azil zbog progona na temelju njihovog seksualnog ili rodnog identiteta.
U toku jučerašnje parlamentarne rasprave o tome kako bi Velika Britanija trebala štititi LGBT prava u Ugandi, Nash je upozorila na slučaj lezbijke iz Ugande kojoj je odbijen prošle godine deportirana iz Velike Britanije natrag u Ugandu. Jackie Nanyonjo preminula je samo dva mjeseca nakon deportacije.
Nash je kazala: ‘Želim upozoriti na slučaj Jackie Nanyonjo koja je tražila azil ovdje u Velikoj Britaniji kao lezbijka iz Ugande. Deportirana je nakon što je Agencija procijenila kako nema dovoljno dokaza da se utvrdi da je doista gej.
‘Tijekom njezine deportacije u siječnju prošle godine zadobila je teške tjelesne ozljede u borbi s policijskim službenicima koji su je ispraćali na avion za Ugandu. Kada je predana ugandskim vlastima nakon dolaska u zračnu luku Entebee, zadržana je u pritvoru na nekoliko sati bez liječničke pomoći, a kada je njezinoj obitelji napokon dozvoljeno da je vide, Jackie je bila u teškim bolovima i povraćala je krv.
‘Zbog naravi njezinog sukoba s britanskim policijskim službenicima, ugandskim je vlastima razotkrivena njezina seksualnost zbog čega Jackieina obitelj nije mogla zahtijevati medicinsku pomoć jer bi se time izložila velikoj opasnosti. Jackie je preminula u svojem domu dva mjeseca nakon incidenta. Ovakva praksa nije prihvatljiva i ovaj slučaj nije izoliran’, oštro je upozorila zastupnica Nash na jučerašnjoj parlamentarnoj raspravi oko britanskih sankcija Ugandi za uvođenje drakonskog anti-gej zakona.
Slučaj Jackie Nanyonjo samo je jedan u nizu slučajeva LGBT azilanata koji su sablaznili javnost.
Koncem prošle godine britansku je javnost prenerazio slučaj pet pakistanskih lezbijki koje su došle u Veliku Britaniju kako bi tamo pronašle utočište od progona s kojim se suočavaju u svojoj zemlji, međutim doživjele su silovanje od strane policijskih službenika. Zahtjev za azilom im je odbijen, a aktivisti su tada održali nekoliko prosvjeda upozoravajući kako im je azil odbijen samo kako ne bi svjedočile protiv svojih zlostavljača (KlikKlik).
Nakon tog događaja LGBT azilanti postali su jedno od gorućih pitanja u britanskoj javnosti te je britanski odbor za unutarnje poslove u listopadu prošle godine podnio izvješće o radu Agencije za azil u kojem je javnosti razotkrio kako su LGBT izbjeglice prisiljene predati snimku seksa kako bi dobili azil (KlikKlik).
Zabrinuti smo što se donošenje odluke oko odobravanja azila za LGBT osobe toliko snažno oslanja na dokazivanje seksualnosti“, poručili su tada iz britanskog Odbora za unutarnje poslove. ‘Nije primjereno prisiljavati ljude na dokazivanje vlastite seksualnosti ako postoji percepcija da su gej. Procjena vjerodostojnosti je područje slabosti u britanskom sustavu azila‘.
U veljači ove godine britanski Observer objavio je izvješće o specifičnom načinu ispitivanja kojem su podvrgnuti LGBT tražitelji azila koje graniči s policijskim zlostavljanjem (KlikKlik).
Dokument je otkrio slučaj biseksualnog muškarca koji je pretrpio petosatno policijsko ispitivanje bez prisutnosti odvjetnika.
U dokumentu se navode neka od pitanja koja su mu postavili policijski službenici: ‘Jeste li stavili svoj penis u njegovu stražnjicu?’ i ‘Kada ste bili penetrirani, jeste li imali erekciju?’
Komentirajte!