Dolazi li novo katoličanstvo? Učenici katoličkih škola u SAD-u prosvjeduju protiv homofobnih ravnatelja.
autor:
Darko VinketaSlovenska policija strogo protiv homofobnih navijača
U posljednjih nekoliko mjeseci u katoličkim školama diljem SAD-a jačaju tenzije. Učenici i dio nastavnika prosvjeduju protiv sve češćih odluka školskih uprava da uruče otkaz nastavnicima koji su sklopili istospolni brak.
Posljedica je to širenja područja na kojem je sada ostvarena bračna jednakost, ali i jačanja podjela unutar same Katoličke crkve. I dok je potpuno jasno kako se svijet nedvosmisleno opredijelio za jednakost, u crkvenoj hijerarhiji tek se sramežljivo pojavljuju impulsi prema ublažavanju tisućljetne netrpeljivosti karakteristične za jednu od najstarijih institucija današnjice.
Ipak, ti impulsi su puno jači od strane mladih katolika van hijerarhijskih sustava Katoličke crkve. Tako su učenici jedne katoličke srednje škole u Seattleu u srijedu umjesto na nastavu otišli na prosvjed. Prosvjeduju protiv odluke uprave da otpusti profesora Marka Zmudu zbog toga što se vjenčao sa svojim dugogodišnjim partnerom.
Time su natjerali školsku upravu da još jednom razmisli o svojem poimanju ljubavi i prihvaćanja. Učenicima je, usprkos katoličkom učenju njihove škole, o ljubavi i prihvaćanju sve jasno. Oni podržavaju oba koncepta.
Predsjednik generacije, 17-godišnji hrvač Bradley Strode zatražio je sastanak s nadbiskupom Seattlea upozorivši da čak i ako se crkvene dogme ne promijene, njezine prakse zapošljavanja bi se svakako trebale. ‘Potpuno je šokantno da Katolička crkva okreće leđa nastavniku zbog nečega što ni na koji način ne utječe na kvalitetu njegovog rada’, kazao je. ‘Nikada prije nisam razmišljao o gej braku, ali svi se možemo složiti da diskriminacija pri zapošljavanju nije u redu’.
Nezadovoljni su i roditelji. ‘Da je u školskom priručniku pisalo da će škola otpuštati nastavnike samo zato jer su u braku s osobom istog spola, nikada ne bih poslala svoju djecu ovdje’, kazala je Florence Colburn čije dvoje djece pohađa tu školu. Zabrinuta je zbog poruka o netoleranciji koju škola šalje svojim učenicima.
Ravnateljica škole, sestra Mary E. Tracy isprva je predložila Zmudi da se rastavi kako bi zadržao posao. Kada je Zmuda to odbio učiniti, Tracy mu je uručila otkaz. Nakon više od tri tjedna kontinuiranih prosvjeda i nezabilježene medijske pozornosti, ravnateljica je dala kratku izjavu: ‘Veselim se danu kada više nitko neće dobiti otkaz zbog vjenčanja s osobom istog spola’.
Već je sljedeći dan ravnateljica dala ostavku, a školski odbor je poručio javnosti: ‘Bila je to teška, ali nužna odluka kako bi novi školski vođa moga nastaviti voditi školu u pozitivnom smjeru’.
Učenici su se zatim povezali preko društvenih mreža sa širom zajednicom i održali masovne prosvjede u centru grada na kojima je prisustvovao i gradonačelnike Seattlea koji je gej i katolik. Za 31. siječnja najavljeni su masovni prosvjedi diljem SAD-a. Učenici svih katoličkih škola izaći će na ulice kako bi izrazili nezadovoljstvo diskriminatornim praksama Katoličke crkve.
Otpuštanje Marka Zmude samo je jedno u nizu serijskih otkaza koji se dijele u katoličkim školama u SAD-u. Obrazac je isti – neka savezna država uvede bračnu jednakost, neki od nastavnika u katoličkoj školi u toj državi vjenča se sa svojim istospolnim partnerom, nakon medenog mjeseca vrati se na posao samo da bi saznao da ga više nema. Ovi slučajevi zabilježeni su u Ohiju, Pensilvaniji, Arkansasu, Kaliforniji, Illionosiu, Missouriju, New Yorku i Sjevernoj Karolini.
U svakom od tih slučajeva učenici su žestoko prosvjedovali protiv otpuštanja profesora koje je u katoličkim školama u SAD-u postalo normalno kao molitva.
Serijski otkazi nagomilavali su se sve dok učenici nisu odlučili zaustaviti val diskriminacije i mržnje u svojim školskim prostorima.
Usprkos nezadovoljstvu svojih učenika za veliku većinu ravnatelja katoličkih škola stvar je dogmatski jasna – Rimokatolička crkva protivi se istospolnim brakovima, a školski radnici, uključujući i profesora Zmudu, potpisuju ugovore kojima se obvezuju da će se pridržavati crkvenog nauka tako da njihov život može poslužiti kao uzor za učenike.
S druge strane, za neke mlade katolike otpuštanja zbog seksualne orijentacije su neprihvatljiva. Na prosvjed su došli s transparentima koji citiraju papu Franju: ‘Tko sam ja da sudim?’. Ipak, crkveni velikodostojnici i dalje nastavljaju sa svojim suđenjima i progonima pa je tako profesor u jednoj katoličkoj školi u Ohiu otpušten samo dva sata nakon što je u zbornicu donio kolače kako bi sa svojim kolegama i kolegicama proslavio svoje vjenčanje.
Ovdje se radi o rastućem nesrazmjeru između dogmatskih i statičnih struktura Katoličke ckrve i mladih vjernika koji ne žele biti dio takve Crkve. Izgleda da se Crkva nalazi pred prekretnicom – hoće li revidirati svoje dogme, ili postati dio povijesti?
Komentirajte!