FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Europski sud za ljudska prava presudio: Prepoznavanje istospolnog partnerstva od danas je i formalno ljudsko pravo

objavljeno:

8. 11. 2013.
Europski sud za ljudska prava presudio: Prepoznavanje istospolnog partnerstva od danas je i formalno ljudsko pravo

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu danas je donio presudu u kojoj naređuje Grčkoj da omogući istospolnim parovima sklapanje civilne zajednice. Radi se o pravu koje Grčka omogućuje raznospolnim parovima pa je stoga najviša europska institucija za ljudska prava danas službeno potvrdila da se radi o diskriminatornoj praksi.

Civilna partnerstva za istospolne parove postala su tako zakonska obaveza za države koje su ratificirale Europsku Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda među kojima je i Hrvatska koja je Konvenciju potpisala 5. studenog 1997. godine. Potpisivanjem Konvencije država potpisnica priznaje nadležnost Europskog suda za ljudska prava da prima zahtjeve bilo koje fizičke osobe, nevladine organizacije ili skupine pojedinaca koji tvrde da su žrtve povrede prava priznatih u Konvenciji.

Jedna od takvih žrtva je i aktivist Grigoris Valliantos koji je sa svojim partnerom podnio tužbu pred Sudom u Strasbourgu zbog toga što mu grčka država onemogućuje sklapanje civilnog partnerstva. Ovako je komentirao presudu: „Ova odluka je mala revolucija. Grčka je napokon izgubila slučaj, a grčkoj vladi je naređeno da postane europska“.

Grčki ministar pravosuđa nije htio komentirati odluku Suda, već je samo izjavio kako mora prvo proučiti presudu. Ipak, jedna od potpisnica Konvencije je i Rusija koja kontinuirano odbija izvršiti naredbe Suda pa preostaje vidjeti hoće li i Grčka slično postupiti.

Livio Zilli, viši pravni savjetnik u Međunarodnom povjerenstvu pravnika ovako je komentirao presudu: „Sud je ponovio da je Konvencija živi instrument koji će se tumačiti u suvremenim uvjetima te da je država bila dužna prema Konvenciji voditi računa o društvenim zbivanjima kao i o činjenici da ne može biti isključivanja niti iznimki kada se radi o pružanju i uživanju ljudskog prava na obitelj i na privatni život“.

Osim Grčke i Rusije postoji samo još jedna država koja raznospolnim parovima omogućuje pravo sklapanja civilne zajednice, a isto ne omogućuje istospolnim parovima – Litva. Zbog ove presude izgledno je da će Sud u Strasbourgu stati na stranu tužitelja ukoliko netko odluči poduzeti pravne radnje na tom Sudu.


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike