- Queer.hr - http://queer.hr -
Tatchell o ‘malavijskom slučaju’
Posted By Marino Čajdo On May 21, 2010 @ 10:40 am In Politika,Vijesti | No Comments
Britanski aktivist Peter Tatchell reagirao je na presudu malavijskog suda dvojici muškaraca osuđenih zbog homoseksualnosti na četrnaestogodišnju zatvorsku kaznu. Podsjetimo, krajem prošle godine su Steven Monjeza i Tiwonge Chimbalanga privedeni a protiv njih je pokrenut sudski postupak. Tatchell otada lobira u njihovo ime a omogućio im je dostavu lijekova, hrane, odjeće i pisama potpore; a ovo nije prvi put da se involvira u procese koje se tiču demokratskog napretka ove afričke države: još u sedamdesetim i osamdesetim je vodio intenzivne kampanje za oslobođenjem pritvorenih političara.
„Ovo je strašna, osvetoljubiva i brutalna presuda kojom se narušava privatnost; u potpunoj suprotnosti s malavijskim Ustavom kojom je nazadovan sav dosadašnji proces Malavije po pitanju ljudskih prava. S obzirom na količinu nasilja i zločina u Malaviji, bolesno je da sud odluči zatvoriti dvojicu muškaraca zato što se vole na kaznu veću nego što je dobiju silovatelji, razbojnici i ubojice. Četrnaest godina u zatvoru s teškim fizičkim radom bi moglo ubiti Stevena i Tiwongu.“
Sudac je, prema Tatchellovim riječima prekršio 20. članak malavijskog Ustava koji jamči jednak tretman i zabranjuje diskriminaciju prilikom sudskih procesa. Upravo stoga je zakon po kojem su osuđeni neustavan, a da priča bude apsurdnija, malavijski anti-gay zakoni nisu uopće napisani od strane malavijske nacije. Proizvedeni su u Londonu u 19. stoljeću i nametnuti stanovnicima od strane britanskih kolonizatora i njihove okupatorske vojske. Prije dolaska Britanaca homofobnih zakona u Malaviji nije bilo.
„Očekujem da će se žaliti na presudu i njeno obrazloženje. Trenutno im je jedina nada da će viši sud poništiti presudu premda je pozitivno rješenje i dalje nesigurno uzmemo li u obzir razinu homofobije u malavijskom društvu, posebno u sudstvu. Steven i Tiwong nisu čak dobili ni pravo na očekivanje presude sa slobode uz jamčevinu što je poprilično neuobičajeno ukoliko se ne radi o nenasilnim zločinima. Apeliram na sve svjetske vlade, posebno afričke, da osude ovu presudu i potaknu na njenu izmjenu.“
Neposredno prije presude Tiwonge i Steven su poslali snažnu poruku javnosti iz svojih zatvorskih ćelija u kojoj su potvrdili svoju ljubav i zahvalili svim prosvjednicima diljem svijeta, posebno Tatchellu na organizaciji londonskog u ožujku ove godine. „Zahvalni smo svima koji su stali iza nas u ovom teškom periodu, koji nas posjećuju i podupiru. Osjećamo se kao dio velike ljudske obitelji. Volim Stevena i ako mi jedan čovjek ili čitav svijet ne da priliku da slobodno nastavim život s njim kao svojim partnerom radije ću umrijeti ovdje u zatvoru. Sloboda bez njega mi je beznačajna.“, izjavio je Tiwonge.
Steven i Tiwonge su pokazali nevjerojatnu izdržljivost i hrabrost, iskazali su svoju ljubav u društvu koje je većinski netolerantno i homofobično a iako pate u zatvoru nisu se slomili. Njihov slučaj je poruka da se prema svim ljudskim bićima treba odnositi dostojanstveno i s poštovanjem.
Diskriminacija individualaca u bilo kojem smislu je zabranjena i svima se jamči jednaka i efektivna zaštita protiv diskriminacije na temelju rase, boje, spola, religijskog ili političkog mišljenja, nacionalnosti, etničkog ili drugog socijalnog porijekla, hendikepu, vlasništvu, rođenju ili drugom statusu (koji prema tumačenjima uključuje i seksualnu orijentaciju, op.a.). (Constitution of Malawi – Article 20)
Article printed from Queer.hr: http://queer.hr
URL to article: http://queer.hr/369/tatchell-o-malavijskom-sluaju/
Click here to print.
Copyright © 2011 Queer.hr. All rights reserved.