LGBTIQ teme na 10.-om Antifa Festu u Puli
autor:
Darko VinketaPočetak studenog rezerviran je za Antifašistički Festival, poznatiji kao Antifa Fest. Ovogodišnje jubilarno, deseto izdanje Antifa Festa održati će se u društvenom centru Rojc u Puli od 07. do 09. studenog. Iz programa izdvajamo:
petak, 08.11.2013. u 17:00
“Bože čuvaj Le Zbor”, videoprojekcija
Bože čuvaj Le Zbor kratki je dokumentarni film o ljubavi, glazbi, hrabrosti, ponosu i predrasudama. Autorice filma Dalija Pintarić i Lora Šuljić pratile su Le Zbor na prvom sudjelovanju jedinog LGBT zbora iz ovog dijela Europe na Festivalu lezbijskih i gej zborova Various Voices u Londonu. U filmu se može vidjeti da li je uistinu sve bolje na zapadu, te je li i iz londonske perspektive Hrvatska “Tako lijepa, a tako blizu”.
petak, 08.11.2013. u 19:00
“Put Iskoraka iliti Na što treba biti spreman baveći se LGBT aktivizmom u Puli”, okrugli stol, Patrik Lazić
Trebala je to biti edukativna školska predstava koja bi mlade podučavala toleranciji, uvažavanju, različitosti, nenasilju. Međutim, na putu do ostvarenja predstave naišli su na mnogobrojne prepreke i probleme. Ipak, šest mladih aktivista pobijedilo je homofobnu Pulu i ostvarilo predstavu. Kako? Koliko je muke i truda trebalo? Tko im je pomogao, a tko se našao na listi pulskih homofoba? Kako je pulska mladež riješila anketu o diskriminaciji LGBT zajednice? Zašto su Splićani bojkotirali predstavu? Zašto su pod policijskom pratnjom morali ući u Zagreb? I u konačnici, što dalje?
Patrik Lazić rođen je u Puli 19.05.1995. godine. Kratkih osamnaest godina svoga života posvetio je borbi za ljudska prava kroz društveno odgovorno kazalište, kazalište koje propituje probleme među ljudima, kazalište koje ne “zabija glavu u pijesak”. Do sada Patrik potpisuje režiju desetak kazališnih predstava kojima se doticao tema holokausta, napuštene djece, djece iz popravnih domova i homofobije.
Subota, 09.11.2013. u 17:00
”Ulično rodno uvjetovano uznemiravanje – zašto i kako pričati o njemu”, predavanje, Jelena Čaušević
Ulično uznemiravanje je već toliko rasprostranjeno da se čak u društvu niti ne smatra ugrožavajućim. No ono nikako nije bezazleno jer se njime žene kao njegove najveće žrtve diskriminira, omalovažava i oduzima im se pravo na siguran boravak u javnom prostoru. Hollaback je pokret posvećen iskorjenjivanju uličnog rodnog uznemiravanja kao jednog od najraširenijih oblika rodno uvjetovanog nasilja koji je, ujedno, i najmanje zakonski suzbijan. Pokret Hollaback koristi se tehnološkim mogućnostima i osobnom inicijativom kako bi suzbio uznemiravanje na ulicama.
Jelena Čaušević rođena je 28.08.1987. u Karlovcu. Od 2009. godine članica je kazališta pokreta “Rubikon”. Kao magistra ekonomije u periodu od 2011. i 2013. godine radila je u Centru za ženske studije kao voditeljica financija gdje je imala priliku sudjelovati u projektnim aktivnostima vezanim za ženska ljudska prava, posebice u obrazovanju i kulturi. Bila je dio organizacijskog tima One Billion Rising, pokreta protiv nasilja nad ženama. U Centru za ženske studije završila je tri obrazovna programa koja se bave rodnim tematikama. Od početka 2012. članica je inicijative Hollaback.
Subota, 09.11.2013. u 20:00
“Iskorak”, predstava, dramska skupina Korak
S idejom da ničije vjersko uvjerenje ili osobno mišljenje ne može drugom ljudskome biću uskratiti slobodu, mir i sigurnost, predstava Iskorak hrabro i bez cenzure, koja joj se više puta pokušala nametnuti, progovara o odnosu gej ljubavi i hrvatskoga društva. Nakon niza poteškoća na koje je ekipa predstave naišla, projekt se ipak uspio ostvariti na nezavisnoj sceni DC Rojca. Predstavu je do sada odgledalo 700-tinjak gledatelja, a glas mladih koji ustaju protiv nepravde i diskriminacije, čuo se i dalje od planiranog.
Komentirajte!