U Srbiji 9% gej osoba između 18 i 26 godina trenutno razmišlja o samoubojstvu, dok 4% ima razrađen plan samoubojstva i u neposrednom je riziku, rezultati su istraživanja dr.sc. Jelene Srdanović Maraš, specijalistice medicinske psihologije. U brojnim istraživanjima se kao faktori rizika navode spol, uzrast, obiteljska disfunkcionalnost, ali sva naglašavaju i društvene faktore – diskriminaciju, viktimizaciju, zlostavljanje, predrasude, odbacivanje.
Povezanost seksualne orijentacije i suicidalnosti Srdanović Marš, koja radi na odjelu za dječju i adolescentsku psihijatriju u Novom Sadu, utvrdila je u okviru doktorske disertacije “Suicidalno ponašanje homoseksualno orijentisanih mladića” obranjene na novosadskom Filozofskom fakultetu.
Prema podacima, postotak mladih gej osoba koje prijavljuju suicidalna razmišljanja u toku života je veoma visok, čak 63,4% ispitanika, naspram 23,9%, koliko je zabilježeno u grupi ispitanika heteroseksualne orijentacije.
Ti podaci nedvosmisleno pokazuju povećan rizik od samoubojstva među gej i trans osobama unutar već visokorizične grupe adolescenata.
Prema podacima dr.sc. Srdanović Maraš, 72,7% gej mladića bilo je izloženo diskriminaciji, dok se 32,7% osjećalo neprihvaćenima u grupi vršnjaka tijekom školovanja.
“Diskriminacija je snažan i kroničan stres i sigurno ima potencijal negativnog utjecaja na različita rizična ponašanja, pa i na suicidalno ponašanje. O tome govore istraživanja, ali i iskustva iz kliničke prakse. Narativi mladih osoba homoseksualne orijentacije koji dospiju do psihijatrijskih odjeljenja zbog pokušaja samoubojstva obiluju temama kao što su neprihvaćanje sebe, emotivno odbacivanje od strane porodice, pritisci da se promijene i ‘izliječe’, zatim tu su osuđivanje, ismijavanje i prijetnje iz neposrednog vršnjačkog okruženja, ali i strah od nasilja iz šireg okruženja”, ističe Srdanović Maraš.