Tko sije homofobiju na hrvatskoj Wikipediji?
Kada bi neki preplašeni tinejdžer odgovore na pitanja o vlastitoj spolnosti pokušao pronaći na hrvatskoj Wikipediji, vrlo je vjerojatno da bi umjesto stručnih informacija pronašao upozorenja o „opasnosti klizanja prema nekom od mentalnih poremećaja iz grupe parafilija“ te pseudo-znanstveni diskurs koji njegov identitet patologizira i smješta u terminologiju medicinskog diskursa.
Ruku pod ruku uz dezinformacije o ljudskoj spolnosti, posjetitelji hrvatske Wikipedije nabasat će i na dezinformacije o hrvatskoj povijesti poput netotalitarne prirode NDH, ili nepostojanja ustaških zločina. „Za sve su krivi masoni“, kaže hrvatska inačica popularne Wikipedije (KlikKlik).
Takvo ideološko pozicioniranje hrvatske Wikipedije dio je šireg političkog projekta čiji je glavni autor Darko Čokor, izvijestio je danas Jutarnji list. Radi se o diplomiranom FER-ovcu koji je u periodu od 2004. do danas „uredio“ više od sto tisuća članaka. Trenutno hrvatska Wikipedija ima oko 90 000 suradnika od kojih tek njih petero ima status tzv. „birokrata“, najvišoj funkciji u strukturi uređivanja Wikipedijinog sadržaja. Među njima je i Čokor, koji „briše sve doprinose nepodobnih suradnika zbog ideoloških neslaganja“, navodi osnivač Facebook grupe “Razotkrivanje sramotne hrvatske Wikipedije”.
Hrvatska Wikipedia ne samo da se služi neokonzervativnim diskursom, već proizvodi i vlastiti diskurs. Tako je na Facebooku nedavno osvanuo Wikipedijin članak u kojem se uvodi novi koncept za promišljanje aktualnih političkih zbivanja u Hrvatskoj – „kroatofobija“ (KlikKlik). Od „kroatofobije“ pate hrvatski „jugonostalgičari“, većina hrvatskih novinara i Karl Marx, navodi se u hrvatskoj Wikipediji. Kao vjerodostojan izvor citira se popularni portal političke satire News-Bar.hr.
Sa sličnom zabrinutošću za „hrvatsko nacionalno biće“, hrvatska Wikipedia pristupa i LGBTIQ pitanjima. Tako se homofobija definira kao „politička etiketa, kojom se nastoji diskreditirati političke protivnike“, a navodi se i kako je „lezbijstvo konstrukt 20. stoljeća“.
Također, hrvatska Wikipedija donosi i još jedan originalni doprinos svjetskoj akademskoj misli – termin „heterofobija“. Slično kao i „kroatofobija“ i „heterofobija“ obuhvaća mržnju prema Hrvatskoj, uz, naravno, dodatak o „netrpeljivosti prema svim heteroseksualcima“.
Jutarnji navodi kako Čokor odbacuje sve optužbe i najavljuje kako demantij kani poslati svim hrvatskim medijima i Državnom odvjetništvu.