Drugi Pride u Ugandi – bez incidenata!
autor:
Dina J.Uganda je, ponovit ćemo vjerojatno još sto puta, jedna od najhomofobnijih zemalja na svijetu. No, ljudska prava kao i borba za prava su bitan pokretač svakoga koji je zakinut ili ugrožen od strane homofoba kao i homofobnih političara.
Ovu subotu u Ugandi je održan Pride i to već drugu uzastopnu godinu. Napredak u odnosu policije prema sudionicima je bio i više nego očit jer je, za razliku od prošlogodišnjeg Pridea, ovaj prošao bez policijske intervencije usmjerena prema aktivistima.
Tjedan ponosa u Beogradu prošao bez incidenata!
Oko stotinu sudionika prošetalo se plažom i kroz botanički vrt u gradu Entebbeu te je sve prošlo bez prevelikih nereda, a sam skup je ove godine bio najavljen policiji koja se nije htjela upletati i prekidati skup. Prošle godine policija je privela nekoliko aktivista, no pušteni su nakon nekog vremena bez ikakve podignute optužnice protiv njih.
Kelly Mukwano, jedan od istaknutijih ugandskih aktivista, istaknuo je kako je ugandska LGBT zajednica dobila osjećaj koji im nije prije bio poznat: “Ovaj uspjeh dao nam je osjećaj kako ćemo uspjeti. Postajemo sve samopouzdaniji kako vrijeme prolazi.”
Sudionici se slažu u mišljenju kako neće proći još puno vremena kada će konačno dobiti mogućnost boriti se za svoja prava bez straha i u glavnom gradu Ugande – Kampali: “Ovo su dječiji koraci. Danas evo nas kilometrima od Kampale. No uskoro ćemo biti na glavnoj ulici u Kampali!”, objasnio je jedan od sudionika ponesen osjećajem ponosa.
Radi se o velikom napretku u ovoj afričkoj zemlji, no ne možemo zaboraviti sada već skoro pa trogodišnju aktivističku borbu protiv smrtne kazne za istospolne odnose koju su ugandski političari “zapakirali” u zakon napravljen prema mjeri homofoba. Nakon više pritisaka od strane razvijenih zemalja poput Velike Britanije koja je čak najavila i ukidanje ekonomske pomoći Ugandi, političari su jednostavno glasanje o zakonu i više nego jednom preskočili u dnevnom redu sjednice.
No nisu odustali odmah nego su pokušali održati tajno glasovanje bez prisustva medija i javnosti, no i taj pokušaj udovoljavanja vjernicima nije uspio. Istospolni odnosi još uvijek su ilegalni u Ugandi, no za razliku od Rusije, LGBT osobe mogu bez policijske represije prošetati ulicama i tražiti svoja prava.
Komentirajte!