Dan borbe protiv homofobije i transfobije
autor:
Marino ČajdoKako se obilježava ove godine u svijetu
S obzirom da se bliži međunarodni Dan protiv homofobije i transfobije 17. svibnja odlučili smo istražiti na koji su način europske (a i šire) zemlje i lgbtiq zajednice u njima odlučile obilježiti ovaj dan. Za one neupućene, obilježava se od 2003. a sve je krenulo u Kanadi. Unatoč visokoj razini ostvarenih prava u toj sjevernoameričkoj državi zajednica se te godine složila da je neograničena društvena prihvaćenost gejeva i lezbijki moguća tek kada se homofobija potpuno iskorijeni a da bi se taj cilj postigao predloženo je da se svake godine jedan dan posveti društvenom priznanju gejeva i lezbijki kao ravnopravnih.
Povodom svjetskog dana borbe protiv AIDS-a 2009.
Sljedeći „filozofiju“ Dana borbe protiv homofobije i transfobije, obilježavanje ne leži samo na viktimizaciji zajednice već se prečesto koristi i kao prilika da se istaknu pozitivni aspekti doprinosa lezbijki i gejeva društvu u kojem žive; pokušavajući dotaknuti sve društvene grupe neovisno o njihovoj seksualnoj orijentaciji (a znamo da homofobija nije neuobičajena i među samim pederima i lezbama kao metoda samoobrane od predrasuda i straha od outanja). Dan ne pripada samo zajednici već svima koji žele društvo bez predrasuda za sve.
Ove godine u Turskoj su LGBT i udruge za ljudska prava organizirale tjedan dana dugačak program koji uključuje Pride povorke u nekoliko gradova i internacionalni kongres nadolazeći vikend koji će ugostiti nekoliko članova Europskog parlamenta, inozemnih LGBT udruga i ambasadora. Queer feministkinja i filozofkinja Judith Butler će održati konferenciju kao dio programa.
Istovremeno se i u Kambodži odvija Pride tjedan s impresivnom serijom događanja između 10. i 17. svibnja s izložbama, filmskim projekcijama, all-women i drag partijima, clubbingom, radionicama i mnogočim drugim. Sigurno nikad niste pomislili da u Kambodži imaju tako zabavan Pride! Još jedna aktivna afrička zemlja je Kenija u kojoj će Gej i lezbijska koalicija serijom plesova i predstava predstaviti i razbiti stereotipe vezanih u zajednicu a i osvrnuti se na situaciju u Ugandi koja razmatra smrtnu kaznu za osobe koje se upuste u seksualne odnose s partnerom istog spola. Festivali se održavaju još u Izraelu, Francuskoj (koja broji čak 150 različitih!), Rumunjskoj i Ukrajini.
17. svibnja je i dan kada GayRussia službeno predaje zahtjev moskovskom gradonačelniku za dozvolu organiziranja 5. Pridea koji je planiran za 29. svibnja. Istovremeno će GayRussia izraziti i potporu Bjelorusiji na organizaciji Slavic Pridea koji se tog dana treba održati u Minsku. I dalje u Rusiji, organizacije koje su pokrenule prošlogodišnji Rainbow flashmob su akciju ove godine proširile na Češku i nekoliko njemačkih gradova.
U sklopu projekta kojeg pokreće udruga Maneo iz Berlina Njemačka se priključuje i globalnoj Kiss-in akciji zajedno s drugih 11 zemalja i 20 gradova. Zainteresirani za sudjelovanje iz drugih gradova se mogu priključiti projektu tako da pošalju snimku poljupca na gays.com//idaho.
Treću godinu za redom ne zaostaje ni Hrvatska. Nakon nastupa berlinskog zbora Maenner Minne 2008. i prošlogodišnje Partycipacije protiv homofobije kojom su se sakupljali novci za pokrivanje sudskih troškova pretučenih sudionika Povorke ponosa 2008. Zagreb Pride predstavlja hrvatsku inačicu Fuck You spota.
Stoga se ne pitajte što zajednica može učiniti za vas, već što vi ove godine možete za zajednicu!
Komentirajte!