Stereotipna kuharica – lezbijski roštilj!
Kuhanje je, moramo to ponovno napomenuti, zaista jedna goruća strast koju je jako teško zadovoljiti. A lezbijke i pederi se u kuhinji ipak ne razlikuju toliko od stejt osoba – postoje naime oni koji kuhaju sa užitkom, oni koji kuhaju samo kako bi obavili taj proces hranjenja i oni koji jednostavno ne kuhaju. U ovom serijalu o kuhanju na queer način, prateći stereotipe koji okružuju lezbijke i gejeve, ali i biseksualne osobe. Prve su na redu lezbijke.
Više osoba koje smo upitali koje bi jelo povezali s lezbijkama zaključili su kako je prava lezbijska hrana roštilj. U neku ruku je dakako logično, roštilj je u biti druženje koje je popraćeno različitom hranom i različitim napitcima, ne zahtijeva puno truda, a s pojavom prvih zraka sunca, ništa nije bolje nego zapaliti vatru i baciti na nju različite vrsta mesa kao i različite vrste povrća za vegetarijance. U ovom članku fokusirati ćemo se na meni jednog roštilja koji bi trebao zadovoljiti sve vaše goste. Prezentirati ćemo nekoliko brzih marinada i predložiti koje ljetno povrće može razigrati vaše nepce.
Na roštilju se može peći svakakvo meso, no najčešći izbor mnogih su ćevapčići, pljeskavice, piletina i svinjetina. Ćevapčiće i pljeskavice je, prema iskustvu, najbolje kupiti gotove i naravno, potrebno je istraživati koji zadovoljavaju sve ukuse. Ako pokušavate raditi svoje, pripreme za roštilj trajati će osjetno duže nego što ste namjeravali te ćete umjesto bezbrižnih pola sata pripreme, nakon tri sata još slagati ćevapčiće i ljutiti se što nisu jednake veličine.
Najbrže i najjednostavnije što možete napraviti ako želite prezentirati svoje poznavanje kuhanja jest napraviti dobre marinade za meso. Ovisi, naravno koje meso želite staviti na roštilj. Popularni izbori su svinjska vratina i svinjski kare od kojih potonji pokazuje tendenciju biti suh nakon pečenja. To se mora izbjeći! Naravno, ako se meso prepeče, normalno je da će pustiti sve te bogovske sokove u bespuće vatre, a vi ćete ostati s nečim što izgleda primamljivo, no ima okus i teksturu koja podsjeća na žvakanje potplati cipele.
Slatko i ljuto dobar su par marinada
Prva od neobičnih marinada je dakako ona sa čilijem i kavom. Iako se čini na prvu ruku prilično neobična, ova marinada dragati će vaše nepce svojom kombinacijom različitih okusa.
½ šalice jakog espressa
½ šalice balzamičkog octa
½ šalice meda
šalica ketchupa
2 žličice senfa
2 žličice mljevenog kumina
2 žličice kakaa
1 žličica mljevenog čilija
1 žličica worchester umaka
Ova marinada se mora pripremiti neko vrijeme unaprijed zato jer sve sastojke morate uliti u jednu posudu te lagano miješati da se okusi prožmu na jakoj vatri. Ovaj proces se u kulinarskom svijetu naziva reduciranje jer kuhanjem mičete višak tekućine te time osiguravate da se marinada što bolje primi za meso. Nakon nekih 15-20 minuta marinada će poprimiti blago sirupastu teksturu posebnog okusa u kojemu će se na jako dobar način boriti slatki, kiseli i ljuti okusi. Dakako, nad ljutinom imate apsolutnu moć, kao i nad slatkoćom. Super se slaže sa pilećim krilcima, svinjskim rebarcima, ali posebnost daje i svinjskom kareu!
Pijana marinada
Ako se osjećate hrabro i otvoreno za sve moguće okuse, pripremite se za marinadu koja se bazira na crvenom vinu i koja će osigurati da zadivite sve koji probaju piletinu s roštilja koja se kupala u mješavini vina i još ponekih sastojaka…
2 šalice suhog crnog vina
½ šalice maslinovog ulja
¼ šalice teriyaki ili soya umaka
4 narezana mlada luka (ili jedna veća glavica)
2 češnja češnjaka, sitno narezana
2 žlice smeđeg šećera
1 žlica Worcestershire umaka
Ovo je također jedna marinada koja se mora reducirati na srednje jakoj vatri i to nekih 10 minuta. Bitno je ostaviti marinadu da odstoji neko vrijeme kako bi se okusi što bolje proželi. Vino je inače sastojak kojega jako cijene u mnogih kuhinjama, a jedno od najpoznatijih jela kod nas je vinski gulaš. Za sve kojima se svidi ovakav način pripreme piletine, preporučamo da se uhvate u koštac s jednim od najpoznatijih recepata francuske kuhinje – piletine u vinu odnosno u originalu coq au vin. Nećete požaliti.
Pomalo žestoka marinada
Za one koji žele malo žešću marinadu, pobrinuli su se grill majstori s daleke Jamajke koji su kombinacijom različitih začina napravili marinadu koja će rijetko koga neugodno iznenaditi. Neugodna jedino može biti tišina prekinuta glasnim mljackanjem okupljenih koji jednostavno ne mogu vjerovati kako je ovo dobro!
1 srednja glavica luka, sitno sjeckana
½ šalice mladog luka, sitno sjeckanog
1 ljuta paprika, sitno sjeckana
3 žlice umaka od soje
1 žlica ulja
1 žlica jabučnog octa ili bijelo
2 žličice svježeg timijana
2 žličice šećera
1 žličica soli
1 žličica crnog papra
½ žličice muškatnog oraščića
½ žličice cimeta
po izboru ljutog umaka (Tabasca)
Sve ove sastojke potrebno je staviti u blender te ih blendati dok ne dobijete jednoličnu masu koja može stajat u hladanjaku do mjesec dana. Inače, osim na roštilju, može se koristiti za razne pečenke. Originalno je ova marinada napravljena za govedinu, no kako kod nas nije običaj stavljati govedinu na roštilj, lijepo funkcionira i sa svinjetinom, a čak se može iskoristiti i za piletinu, odnosno puretinu.
Imate tri neobične marinade, no što ponuditi osim mesa? Iako mnogi misle da je soja ekvivalent svega što je potrebno osobi koja je odobrala vegetarijanski način života, radi velikog postotka genetski modificirane soje, vegetrijanci ipak preferiraju povrće na roštilju. Soju naravno možete pripremiti s istim marinadama kao i za meso, no za one za koje znate da izbjegavaju soju, bitno je napraviti dovoljno povrća koje će zadovoljiti njihovu glad.
Na roštilj možete baciti svašta: tikvice narezane na trake, patlidžane, luk, papriku, šparoge, različite vrste gljiva, češnjak pa čak i krumpir i to naravno sve popraćeno različitim salatama od kojih je jedna od popularnijih grah salata koju je u biti prilično jednostavno napraviti ako se odlučite na kupovinu konzervi. No, osim graha, možete u tu salatu dodati i razne grahorice.
Razigrana salata od grahorica
1 konzerva crvenog graha
1 konzerva bijelog graha
1 konzerva leće
1 konzerva slanutka
1 konzerva kukuruza
stručak svježeg peršina, sitno nasjeckanog
1 glavica velikog luka, sitno nasjecakanog
sol
papar
bučino ulje
balzamički ocat
Proces pripreme je prilično jednostavan. Otvorite konzerve, iscijedite tekućinu iz istih te isperite sadržaj konzerve kako bi vam se dresing što bolje uhvatio za grahorice. Stavite sve u veliku zdjelu, no nemojte odmah dodavati peršin ako ju nećete poslužiti. Peršin daje onu određenu svježinu salati, a i bolje funkcionira ako je svjež pri ubijanju zadaha od luka. Za slučaj da vam se posreći na roštilju, dobro je sa sobom uzeti malo više peršina kako biste mogli uvijek njime osvježiti dah.No, i ova salata ima razne varijacije, pa tako može dodati i rajčicu, papriku, feta sir. Mogućnosti su neograničene!
Uživajte u ljetnim roštiljima te pazite da uvijek imate dovoljno tekućine kraj sebe, kao i da ne zapalite svoju okolinu. Oprezno da vam meso ne zagori te sretno!