Iako mnogi smatraju kako je Uganda jedna od najhomofobnijih zemalja na svijetu, može se vrlo lako doći do zaključka kako je cijeli afrički kontinent homofoban. Posljednja priča koja je potresla LGBT aktiviste jest ona koja stiže iz Somalije, odnosno iz Kenije.
Nakon što su iz Ujedinjenih naroda pozvali da se izbjeglice vrate u Somaliju kako bi pomogli pri oporavku zemlje, LGBT osobe i HIV pozitivne osobe koje su izbjegle u Keniju istaknule su svoj veliki strah da će pri povratku u svoju zemlju biti žrtvama progona.
U Keniji je primjerice na snazi zakon koji LGBT osobe kažnjava s čak do 14 godina zatvora, no radi se o zakonu koji se baš ne primjenjuje, dok je u Somaliji kazna tri godine zatvora. Problem koji je nastaje jest u onim regijama Somalije u kojima militantna islamska skupina Al-Shabaab vodi glavnu riječ i koja se zalaže da se LGBT osobe ne zatvaraju nego jednostavno kažnjavaju smrtnom kaznom radi svoje seksualne orijentacije.
Još u ožujku 2013. godine došlo je do potvrde njihovih namjera kada su 18-godišnjeg geja kamenovali do smrti u selu Barawe, a što je bio znak za LGBT i HIV pozitivne osobe iz Somalije da povratak u njihovu zemlju i nije baš najsigurniji potez.
Potvrda loše situacije u Somaliji došlo je i od jednog somalijskog novinara koji je istaknuo da su ratni vođe pretvorili Somaliju u smrtnu komoru za gejeve i lezbijke te da smatra da je forsiranje povratka ugroženih skupina protiv međunarodnog zakona o ljudskim pravima.
Sličnog razmišljanja jest i taksist Said Elmi koji je pobjegao iz Somalije u svojoj tinejdžerskoj dobi: „Ne sumnjam da će gejevi, lezbijke, HIV pozitivni i sve ostale manjine biti ubijeni. To će biti masakr ako se svi vrate.“
On je pobjegao prije čak deset godina jer je dobio informaciju kako će on i njegov partner biti uhićeni i procesuirani jer su optuženi da „oponašaju žene“ i da su počinili „nepristojna djela“. Ništa bolje nije prošla i jedna HIV pozitivna žena koja je napustila Nairobi također iz straha da će se doznati za njezin status te da će ju militantni ekstremisti prisliti na brak s drugom HIV pozitivnom osobom.
„Molim se da ne doznaju moj status“, zabrinuto je istaknula, „znam da je veliki broj žena ubijeno samo da ne bi širile dalje zarazu.“
Situacija u Somaliji nikako nije sigurna za povratak, zaključili su svi, osim Ujedinjenih naroda koji kao da ignoriraju činjenicu da, osim što će LGBT i HIV pozitivne osobe biti žrtvama progona, neredi na ulici još uvijek traju te je u nedavnom bombaškom napadu od strane militantnih ekstremista ubijeno čak 15 osoba.
Napad je dakako bio motiviran pozivom Ujedinjenih naroda koji prema riječima Al-Shabaaba po svijetu ne radi ništa dobro nego „samo širi siromaštvo, zavisnost i nevjericu“.
Kako stvari stoje, mnoge izbjeglice iz Somalije ostati će izvan svoje zemlje jer je očigledno kako glavnu riječ ne vode Ujedinjeni narodi nego ekstremisti koji ne biraju sredstva kako bi svijetu pokazali kako se muslimanski zakoni trebaju poštovati, pa makar i po cijeni smrti onih koji te zakone (po njihovom mišljenju) ne poštuju.