FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Kompjuterske igre s LGBT porukom? Zašto ne!

objavljeno:

27. 07. 2013.
Kompjuterske igre s LGBT porukom? Zašto ne!

autor:



Uz pojavu kompjutera bilo je tako logično da će se, osim u poslovne svrhe, kompjuteri početi koristiti i za zabavu. Tako su napravljene kompjuterske video igrice – oblik razbibrige koji na vrlo lak način može kod igrača razviti ovisnost. Igrama se predbacuje da su nasilne, da zatupljuju generacije i generacije igrača.

No kao i kod svake priče i ova ima mnogih pozitivnih strana. Jedna od njih je dakako, ona koja se tiče LGBT osoba. Video igre mnogima su bijeg od stvarnog svijeta te se u posljednje vrijeme pojavila jedna prilično zahvalna praksa uključivanja LGBT tematike u kontekst video igara.

Tako su, primjerice, nedavno iz Microsofta poručili kako neće tolerirati homofobni govor u Xbox Liveu, već nekoliko godina igrači World od Warcrafta organiziraju online Povorke ponosa, u mnogim igrama se pojavljuju LGBT likovi, a u  ”Star Wars: The Old Republic” igrači mogu stupati u istospolne veze.

No, još uvijek je poprilično mali broj video igara koje se primarno bave baš LGBT tematikom, ali ipak postoje. Narednih pet igara hrabro se hvataju u koštac s LGBT temama, a najbolji dio svega je – besplatne su!

Prva igra koju ćemo navesti u ovom popisu je Mainichi u kojoj ste trans žena koja ima prilično jednostavnu misiju – otići na kavu sa prijateljicom. Ovisno o odlukama koje donosite za vrijeme igranja, odnos okoline prema vama se mijenja – ljudi postupaju drugačije prema vama na isti način kako vi možete postupati drugačije prema njima za vrijeme radnji poput odabira odjeće, načina naručivanja kave. Ono što je nakon igranja ove igre jasno jest da ona jednostavno nema kraja, odnosno da ne postoje točni odabiri niti točno određeni obrasci ponašanja u ovoj igri. Može se reći da je ova igra poprilično teška za igranje, no nikako nećete požaliti nakon što je odigrate.

Igra A Closed World ima samo online inačicu te se u njoj borite sa svojim „demonima“ koji se predstavljaju poput članova obitelji, prijatelja, ljubavnika pa čak i vašeg lika u prošlosti. Demone možete pobijediti koristeći tri oružja – logiku, strast ili etiku, a mudrim korištenjem i kombiniranjem ova tri oružja možete uspješno poraziti demone i krenuti prema dalje. Oni vas napadaju različitim tvrdnjama i argumentima o tome što je ljubav koje morate pobiti kako biste uspjeli obraniti svoje selo od njihovih napada.  Ova igra razlikuje se od većine ostalih igara jer kao oružje ne koristi oružje u pravom smislu nego koristi različite načine komunikacije kako biste došli do svojega cilja. Iako vas može zbuniti u ponekim trenucima, ekipa iz Gambita se potrudila da se jednostavno ne možete odvojiti od ekrana, a nekim odlukama i postupcima možete naučiti i više o samom sebi.

Igra koju također možemo staviti u LGBT kontest je i Lim, jedna apstraktna igra u kojoj ste u ulozi kvadrata u duginim bojama. Iako na prvi pogled ne zvuči previše zahtjevno, s prvim problemima se susrećete pri upoznavanju drugih kvadrata – onih koji su smeđi ili ljubičasti koji će napraviti sve što mogu kako bi vas spriječila do dolaska na cilj, zabijajući se u vas. Postoje dakako više opcija, pokušati izbjeći napade, pokušati se uklopiti (što donosi negativne bodove) ili izaći iz labirinta i biti u potpunosti sami. Igra je dosta zahtjevna za igranje i radi zvučnih efekata kao i titrajuće slike, ali upozoravamo da bi, iako se ne čini tako, igra mogla imati duboki utjecaj na vaše emotivno stanje.

Situate Yourself još je jedna igra koja je definitivno zaslužila biti na ovoj listi. Također morate donositi odluke, ali ovog puta ste u ulozi LGBT osobe koja živi u Americi. Svaka odluka koju donesete može imati pozitivan ili negativan ishod, a pritom uspijevate naučiti i jako puno o pravnom položaju LGBT osoba u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je igra bazirana na interaktivnom PDF-u kroz koji se krećete klikanjem po odlukama, zagarantirano je da ćete izgubiti na ovu igru neki određeni postotak svojeg vremena. Prilično je poučna te ju možete preporučiti svojim prijateljima koji nisu dio LGBT populacije kako bi shvatili s kojim se sve problemima LGBT osobe susreću u svakodnevnom životu.

Niz od ovih nekoliko igrica završavamo prilično zanimljivom uratkom o tranziciji koji je nazvan Dys4ia. Na jedan simpatičan način, u nizu simpatičnih igrica Dys4ia vas vodi kroz osobnu priču autorice igre o njezinoj tranziciji te ističe sve probleme na koje se može naići pri procesu tranzicije, odnosno upozorava koje prepreke postoje, koja je njihova kompleksnost te u kojem kontekstu možete naići na probleme. Iako grafički nezahtjevna, ova igra je prilično zanimljiva i igriva te nadasve poučna.


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike