Papa smatra da je traženje ljudskih prava – “pomodno”!

Pope-Francis-Audience-with-the-media-1

Na nedavnom sastanku pape Franje 1. i francuskih delegata u Vatikanu, papa je pokazao kako je ipak popustio pod pritiskom.

Naime, u razgovoru je istaknuo kako se pri stvaranju zakona treba uzeti u obzir religija, a baš je zanimljivo kako je to poručio francuskim zakonodavcima koji su tek nedavno izglasali bračnu jednakost. Naravno, bio je mudar u biranju riječi te nije striktno napomenuo o kojoj se temi govori, no bilokoja osoba koja je upućena u nedavne događaje u Francuskoj mogla je iščitati njegovu poruku “između redaka”.

Prvi koji su otkrili papinu “skrivenu” poruku su dakako novinari Reutersa koji su povezali papinu izjavu kako bi crkva rado imala veće pravo glasa odnosno da želi poseban doprinos u svezi “dubokih problema koji ne moraju biti samo u društvenim i antropološkim krugovima, nego i u političkim, ekonomskim i kulturnim krugovima.” Nadovezao se i na činjenicu kako francuska vlada je poprilično sekularna te da se uopće ne obaziru na vjerska uvjerenja svojih građana i građanki, dapače da ih ignoriraju.

“Princip sekularnosti koji uređuje odnose između francuske države i različitih vjeroispovijesti ne treba imati sam po sebi neprijateljski stav prema vjerskoj stvarnosti”, upozorio je papa te nastavio kako se zakoni moraju donositi i s obzirom na “duh kao i dušu te da ne smiju odražavati pomodnost i ideale momenta” kao i da se “svjetske oči često okreću prema Francuskoj”. Baš se pitamo radi čega su trenutno svjetske oči uprte u Francusku.

Papa je, od početnih stavova koji su čak i dali nadu LGBT osobama, svoje izjave uvelike prilagodio ostatku vjerskog svijeta, te je tako nedavno priznao kako u Vatikanu postoji veliki problem s moćnim gej svećenićkim lobijem (KlikKlik)  iako je nedavno iznenadio mnoge kada nije osudio istospolne brakove u nedavnoj raspravi s nadbiskupom iz Canterburya. Dapače, nije čak ni istaknuo kako je brak zajednica muškarca i žene što su mnogi isticali u posljednje vrijeme i u Hrvatskoj. Podsjetimo, papa je nakon izjava o postojanju gej lobija morao uputiti i službenu ispriku!

No, još uvijek se ne zna točno na čijoj je papa strani. S jedne strane ljudska prava, bračna jednakost su prema njemu pomodne stvari, dok s druge strane ne daje jasno mišljenje o tome da li daje podršku LGBT osobama ili ne. Sve se više čini kako će se radi pritiska prikloniti ipak više onim ekstremnijim vjernicima koji osuđuju sve što nije u skladu s normama nametnutnih od strane vjerskih vođa.

Leave a Reply