U petak sam sudjelovao u akciji obilježavanja Međunarodnog dana protiv homofobije i transfobije na trgu Sv. Marka ispred zgrade Vlade. Naša malena grupa je razvila duginu zastavu dok je predstavnica Kontre – Sanja Juras – pred kamerama čitala popis najavljenih aktivnosti Vlade u pogledu prava LGBT osoba koje u zadnjih godinu i pol dana od dolaska Kukiriku koalicije na vlast ili stoje u ormarima, ili se diskriminacija dodatno proširila. Npr. u Zakonu o medicinskoj oplodnji je istospolnim ženskim parovima onemogućena medicinska oplodnja (KliK!). Čak smo uspjeli spontano dati i međunarodni karakter akciji, kada nam se jedna turistkinja pridružila nakratko u držanju zastave.
KOLUMNA DUGINE OBITELJI:
Piše: Branimir LukićUsusret EU: Trebaju li hrvatske LGBT obitelji emigrirati?
Dugine obitelji u Hrvatskoj i svijetuKada bračna jednakost u Hrvatskoj?
Hrvatska se priključuje negativnim trendovima Francuske i SAD-a
Članice LeZbora su dan obilježile pjevanjem na ulicama grada, koje su pak većim dijelom i dalje bile obilježene prikupljanja potpisa za referendum. Studenti Filozofskog fakulteta su kroz inicijativu AUT čak uspjeli i ukloniti jedan od štandova za prikupljanje potpisa. U Rijeci se pak zastava duginih boja zavijorila na zgradi poglavarstva.
Srećom u petak i u subotu se održavala (meni prva) konferencija posvećena LGBT medijima, pa sam mogao dva dana provesti u oazi razuma u društvu ljudi iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Crne Gore, Velike Britanije i SAD-a. Također me u subotu navečer ugodno iznenadila voditeljica Eurovizije – Petra Mede – koja je u pauzi između pjesama i glasanja napravila prikaz zemlje domaćice Švedske u obliku mjuzikla, gdje je u jednom trenutku i vjenčala jedan istospolni par uz glazbu iz Ratova zvijezda. Na Facebook stranicu “U ime svake obitelji” (Facebook page: KliK!) su se preko vikenda nastavili slijevati razni tekstovi potpore. Zagreb možda još ne nudi punu jednakost, ali nudi polu-realni, polu-virtualni svijet u kojem se LGBT osoba može osjetiti obranjenom od nasumične homofobije.
A odakle ona? Toliko je ima posvuda, da je uzimamo gotovo kao prirodnu. Sama riječ je relativno nova, stara ne više od 50tak godina (KliK!). Francuski znanstvenik Louis-Georges Tin pak nudi detaljniju analizu ove društvene pojave u prošlotjednom intervjuu jednom švicarskom časopisu (KliK!).
Prema njemu, korijen homofobije se može vezati uz postojanje heteroseksualnog kulta na Zapadu, a koji se javlja prvi put u Europi 13. stoljeća. Začetak kulta iščitava u pojavi dvorske poezije koja opisuje ljubav između muškarca i žene, kult se razvija preko aristokratske prakse braka kojoj je svrha zaštita imovine, a vrhunac nalazi u uspostavljanju norme braka kao dominantne društvene institucije u 19. stoljeću. Usporedno s usponom heteroseksualnog braka, možemo pratiti i uspon homofobije, koja je prije 12. stoljeća bila rijetko kriminalizirana.
Osim znanstvenog rada, Louis-Georges Tin (KliK!) je aktivan i u borbi za prava crnaca, te je od 2011. godine predsjednik vijeća koje okuplja crnačke udruge u Francuskoj. Još bitnije, upravo on stoji iza pokretanja akcije obilježavanja 17. svibnja kao Međunarodnog dana protiv homofobije i transfobije – poznatijeg pod kraticom IDAHO.
Tako je od strane kampanje IDAHO 2006. godine krenula međunarodna peticija za dekriminalizacijom homoseksualnosti, koju je dvije godine kasnije podržala i tadašnja francuska ministrica za ljudska prava Rama Yade, te su Francuska i Nizozemska u ime Europske unije 2008. godine predstavile tekst rezolucije Općoj skupštini Ujedinjenih naroda kojom bi se prava spolnih i rodnih manjina uvrstila u ljudska prava, jer se ona ne spominju u Općoj povelji ljudskih prava iz 1948. godine (KliK!).
Drugi pokušaj je krenuo 2011. godine, kada je 85 zemalja predvođenih Južnom Afrikom potpisalo izjavu u kojoj izražavaju zabrinutost zbog kršenja prava LGBT osoba, a Vijeće za ljudska prava UN-a je uvrstilo zločine iz mržnje, te kriminalizaciju homoseksualnosti kao primjere kršenja prava LGBT osoba (KliK!). Ove godine je UN-ov ured za ljudska prava napravio i promotivni video, gdje podsjeća da je homoseksualnost kažnjiva još uvijek u oko 70 zemalja svijeta (KliK!).
Stara tek desetak godina, kampanja IDAHO je ipak uspjela time polučiti prve rezultate i dati LGBT pokretu međunarodnu dimenziju. Sam datum je simboličan jer je Svjetska zdravstvena organizacija na taj dan uklonila homoseksualnost s liste mentalnih bolesti i time okončala praksu homofobije u medicinskoj struci staru stotinjak godina (KliK!).
Hrvatska je jedna od 70tak zemalja koja je ove godine obilježila taj dan, a akcija na trgu Sv. Marka je dospjela i do dnevnika HRT-a. Po svemu sudeći, datum definitivno ulazi u društveni kalendar kao početak obilježavanja borbe za LGBT prava i otvara sezonu manifestacija koje će se izmjenjivati sve do zagrebačkog prajda 15. lipnja. Upravo je divno kako ove godine možemo slaviti svoju različitost čak mjesec dana!
Najavljen je i Marš za bračnu jednakost u sljedeći ponedjeljak (KliK!). Ovo je možda i prvi puta da će se u Hrvatskoj održati skup koji poziva ne samo na opću toleranciju LGBT osoba, već onaj koji zahtjeva punu ravnopravnost, pa tako i kroz instituciju braka. Vidimo se u ponedjeljak na Zrinjevcu u 16h.