Kako biti homofobičan?
autor:
adminVjeroučiteljice Jelene Ćorić-Mudrovčić iz zagrebačke osnovne škole Bartola Kašića osmašima je rekla da je homoseksualnost bolest. Ova priča došla je u medije jer je majka jedne od učenica uspjela odgojiti svoju kćer tako da uvažava razlike među ljudima, bez obzira na boju kože, seksualnu orijentaciju i sl., što je danas rijetkost u našem društvu. Koliko se negdje takvih slučaja dogodi, a da se na to ne reagira?
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa izjavilo je kako će poslati inspekciju da temeljito ispita čitavu stvar. Rezultat: pismo vjeroučiteljice poslano Jutarnjem listu u kojem poriče da je ikada izjavila kako je homoseksualizam bolest. Njezino pismo završava rečenicom:“ Stabilna sam osoba i dovoljno jaka da me ovi niski i neistiniti udarci neće pokolebati de s još više entuzijazma odgajam djecu i mlade da poštuju i prihvaćaju svako ljudsko biće.“
Van naših granica homofobija se osuđuje. Nedavno je američki nogometaš Larry Johnson suspendiran jer je na svoj Twitter stavio homofobičan komentar, a kod nas bi ga samo velik broj pozdravio i podržao, kako je i bilo u slučaju s vjeroučiteljicom. Na webu Slobodne Dalmacije ispod teksta bilo je puno komentara koji su podržali takvo razmišljanje, samo je poneki komentator osudio ponašanje vjeroučiteljice. Otvorila se još jedna zanimljiva tema, a tiče se, ne bi vjerovali, o zadnjoj Kerumovoj aferi. Hrvatska, ali i Europa, tolerira političarima da imaju ljubavnice, dok se to u Americi žestoko osuđuje i takvom političaru je karijera okončana. Kod nas stvari ne funkcioniraju tako. Da se Kerumu (ili bilo kome drugome) slučajno dogodilo da ima dečka vrlo brzo bi izgubio svoju političku stolicu. Zašto? Jer se kod nas toleriraju ljubavnice, ali ne i ljubavnici, a pogotovo ne gay odnosi i veze, to je neoprostivo. Izjavu za Večernji list o toj temi dao je sociolog Renato Matić: “Tema Kerumova preljuba zatvorena je za dva ili tri dana, ali da je priznao homoseksualnost, o tome bi se govorilo godinu dana. Hrvatsko je društvo još duboko patrijarhalno i seksistički ukorijenjeno i gay osobe izložene su nevjerojatnim pritiscima. Iako nečija seksualna orijentacija ni na koji način ne može utjecati na njegov rad ili sigurnost zemlje, u Hrvatskoj bi to bilo
neoprostivo“.
U susjednoj njemačkoj ministar vanjskih poslova i vođa Slobodne demokratske partije Guido Westerwelle je otvoreno gay. Kada će u Hrvatskoj neki političar priznati da je gay i da to ne utječe na njegovu/njezinu političku karijeru?
Komentirajte!