Ljepota, samostalni univerzum koji već stoljećima egzistira unutar društva. Koliko god da se možda ne usudili priznati, unutar svih nas čuči želja i volja da se prezentiramo okolini u što boljem svjetlu. Da sama naša pojava u nekom prostoru ostavi dojam te da budemo zamijećeni. Ljepota je, naravno, u oku promatrača, ali mislim da bi se svakako trebali zamisliti i pogledati koliko je naš pogled na ljepotu podložan manipulaciji od strane okoline, prvenstveno modne industrije i pratećih medija. Iz dana u dan sa različitih strana bombardirani smo idejom ljepote koju je stvarno teško dostići i zadovoljiti. U kakvu nas to poziciju stavlja, taj osjećaj manje vrijednosti jer imamo koju kilu viška, bore kojih prije par dana nije bilo, jer nosimo odjeću koja nije skupa ili je pak izašla iz trenda prije par sezona.
Žene su, nažalost, te koje se nalaze pod najvećim pritiskom. Odrastajući sa dvije sestre, iz prve sam ruke imao prilike vidjeti koju točno štetu po mladi ženski um mogu napraviti mediji i modna industrija servirajući svoja nadrealna očekivanja o izgledu osobi u razvoju. Hrpa mladih djevojaka svoje tijelo izlažu stravičnim naporima kako bi ostale vitke, izgladnjuju se, povraćaju, truju svoju kožu abnormalnim količinama šminke. Sasvim je jasno da svoj izgled treba njegovati, ali pitanje je gdje treba povući granicu? Moramo razmišljati dugoročno te se pomiriti sa činjenicom da je tijelo koje smo dobili takvo kakvo je te da nije podložno intervencijama onoliko koliko mi to mislimo.
Laureen Greenfield u svojem dokumentarcu KULTura ljepote progovara o problemu percipiranja ljepote u modernom društvu. Sama redateljica radila je u modnoj industriji te najbolje zna na koje se sve načine vrši pritisak na žene po pitanju izgleda. Modna industrija primarni je krivac za naše poremećaje u poimanju ljepote. Ona nam konstantno govori što trebamo nositi, da nas skupocjena odjeća ne samo čini ljepšima, već u nama izaziva osjećaj veće vrijednosti, zadovoljstva, uspješnosti itd. Budimo realni, postavlja standarde koje je zaista nemoguće nadmašiti. Treba postati svjestan činjenice da modeli čine možda 2% ukupne populacije te da nikako ne mogu biti objektivno mjerilo ljepote. Činjenica da se dvopostotna prirodna ljepota u raznim časopisima polira šminkom, photoshopom i plastičnom kirurgijom još više dokazuje kako ne treba biti nezadovoljan činjenicom da niste mršavi kao Kate Moss, nemate noge kao Gisele Bundchen ili poprsje kao Pamela Anderson.
Uostalom, moderno doba uspjelo je stravično ograničiti poimanje ljepote. Sjetite se samo da su kroz povijest punije žene bile pojam savršenstva i plodnosti, dok su mršavice smatrane nezdravima. Film naglašava kako je potrebno voljeti sebe u vlastitom tijelu, te uz minimalnu pomoć kozmetike i odjeće istaknuti karakteristike koje posjedujemo. Skupa s redateljicom, u filmu o problemu gledanja na žensku ljepotu progovaraju mnoge javne ličnosti iz modne, filmske i drugih industrija kao što su Jamie Lee Curtis, Carmen Dell’Orefice i mnogi drugi.
Danas na Zagreb Dox Festivalu možete pogledati dva dokumentarca slične tematike. Timothy Greenfield-Sanders donosi nam film „O licu: Supermodeli nekad i sad“ koji okuplja renomirana imena iz svijeta mode te je zabilježio njihova razmišljanja o životu, karijeri te kompliciranom odnosu između fizičkog izgleda i industrije ljepote. Projekcija će se održati u dvorani 4 kina Cineplexx s početkom u 18:00 sati. Filma Morgana Spurlocka „Muškost“ koji promatra današnje muškarce koji posjećuju kozmetičke tretmane gotovo u jednakoj mjeri kao i žene te utječe li proces uljepšavanja na vječito pitanje što to točno znači biti muškarac. Projekcija filma održati će se u dvorani 1 kina Cineplexx s početkom u 21:00 sat.
Article printed from Queer.hr: http://queer.hr
URL to article: http://queer.hr/31288/beauty-friend-or-foe/
URLs in this post:
[1] Od suvremenih ideala muške ljepote do 70godišnjih prostitutki: festival koji priča živote: http://queer.hr/31100/od-suvremenih-ideala-muske-ljepote-do-70godisnjih-prostitutki-festival-koji-prica-z/
[2] Zagreb Dox – kontroverzno: http://queer.hr/31244/kontroverzni-zagrebdox/
[3] Od ikona modnih pista do modernog nesigurnog muškarca: http://queer.hr/31307/od-ikona-modnih-pista-do-modernog-nesigurnog-muskarca/