Braća Sinkauz u Japanu: “Istarska kultura je različita od japanske isto koliko istarska maneštra od miso juhe!”
autor:
Karla Horvat CrnogajAlen i Nenad Sinkauz nalaze se na japanskoj turneji u Tokyju i Yokohami, u sklopu programa inozemnih rezidencija i gostovanja hrvatskih umjetnika koje provodi festival Perforacije. Uz turneju, braća Sinkauz će u Japanu imati i kratku umjetničku rezidenciju te će započeti suradnju s koreografkinjom Mikiko Kawamura uz kazalište Aoyama iz Tokyja kao koproducenta.
S mladom plesačkom i koreografskom višestruko nagrađivanom umjetnicom Mikiko Kawamura će se braća Sinkauz predstaviti zajedničkim nastupom na Yokohama Dance Collection Experimental. Riječ je o festivalu koji je stekao reputaciju odskočne platforme za nadolazeće plesne zvijezde Japana, a ove godine će pružiti i mladim hrvatskim glazbenicima priliku da se predstave stotinama producenata iz Azije i svijeta.
O svojem gostovanju u Aziji rekli su nam: „Nadamo se da će nas publika pozitivno prihvatiti. Naš pristup glazbi možda je čak bliži njihovoj publici nego našoj. Rad s Mikiko Kawamura u Aoyama studiju bio je zanimljiv upravo zbog jezičnih barijera. Jedino na što smo mogli računati i mi i ona je obostrani osjećaj za prostor i trajanje, tako da smo kroz improvizaciju došli do zajedničke forme. Istarska kultura je različita od japanske isto koliko istarska maneštra od miso juhe, no neovisno o tome nevjerojatan je osjećaj sigurnosti i ugodeu Japanu.“
Naredne godine Sajko u Japanu
Alen i Nenad Sinkauz tijekom proteklih nekoliko godina postaju poznato ime na eksperimentalnoj glazbenoj sceni poglavito po svom projektu East Rodeo, ali i samostalnim nastupima. Braća glazbenika, rodom iz Pule, aktivno se stvaranjem glazbe bave od studija muzikologije u Italiji. Od objavljivanja svog trećeg albuma, Morning Cluster, primijećeni su od strane važnih kritičara, te stekli naklonost svoje publike. Istodobno, braća Sinkauz također djeluju na kazališnoj sceni, a u sklopu svoje suradnje s festivalom Perforacije te udrugom Domino, gostovali su na festivalima poput Limita u Beogradu, TBA u Portlandu, Orgeonu te Abrons Art Centru u New Yorku.
Osim gostovanja na Yokohama Dance Collection festivalu, Sinkauzi će imati i samostalan koncert u Tokyju u suorganizaciji Perforacija i tokijskog Aoyama kazališta. Osim najavljena dva nastupa, domaći glazbenici su dobili priliku i za istraživačku umjetničku rezidenciju tijekom koje će pokrenuti dugoročniju suradnju s japanskim umjetnicima na novoj predstavi na osnovu teksta Ivane Sajko „To nismo mi, to je samo staklo“ koja će imati premijeru početkom 2014. godine i nastupe u Hrvatskoj i Japanu.
Mikiko Kawamura, mlada plesačica s kojom braća surađuju, nositeljica je prestižne nagradu za ‘iznimnog mladog umjetnika’ (Outstanding New Artist Prize) na festivalu Yokohama Dance Collection 2011. godine. Sve je više tražena na međunarodnim festivalima, a ovo će joj biti prva suradnja s hrvatskim umjetnicima.
Komentirajte!