Danas je dan kad nestaje svijet prema proricanjima majanskih proroka. Dok čekate smak svijeta, uz šalicu predapokaliptične kave, izabrali smo za vas nekoliko najgej momenata majanske kulture!
Falusni simboli u sakralnoj arhitekturi
Tornjevi i stupovi su bili uključeni u mnogim oblicima drevne majanske vjerske prakse, a često su se povezivali s obožavanjem muških božanstava. Tornjevi, slični onima koji su bili oko babilonskih hramova pronađeni su u starom Egiptu. Piramide naprimjer, sigurno imaju vjersko značenje, a Maje su također imale brdo tornjeva. Možemo povezati broj tornjeva oko hramova s tzv. “gejnosti” neke nacije te time zaključiti kako su Maje bile pomalo gej.
Mitologija
Majanski bog Chin poznat je od 16. stoljeća, a prema mnogima je uveo homoeroticizam u majansku kulturu te se usko veže uz istospolnu ljubav drevnih Maja. Naime Chin je prikazan kao božanstvo u seksualnom odnosu s demonom te su prema njegovom primjeru mnoge plemićke obitelji kupovale mladiće koji bi bili ljubavnici njihovim sinovima te im je bilo omogućeno da odnos bude definiran zakonski, vrlo nalik na brak u današnjem dobu. O istospolnim odnosima koji su bili prilično popularni među Majama svjedoče i podaci o aktivnostima Itza Maja koji su živjeli na području današnje Guatemale.
Jedno od poznatijih majanskih božanstava je i tzv. Kukuruzno božanstvo (Tonsured Maize God) koji se često prikazuje u majanskoj umjetnosti kao mladog muškarca ženskog rodnog izražavanja, povezanog s plesom i umjetnosću te ga se zna opisivati kao božanstvo “trećeg” spola.
Prvi rođaci Maja bili su Asteci u čijoj mitologiji također možemo naći dosta referenci na istospolne seksualne prakse.
Xochipilli (“Cvjetni princ”) bio je bog umjetnosti, igre, ljepote, plesa, cvijeća, kukuruza, a pjesmama u asteškoj mitologiji, također je bio i zaštitnik gejeva kao i gej prostitutki. Njegova uloga je u biti kompleksna te predstavlja miješanje uloge zabavljača, osobe koja voli egzotičnu hranu i parfeme, varijabilnost muškog roda kao i istospolnu erotiku.
Uz njega tu je i božica, poznatija kao “izjelica prljavštine”, odnosno “božica izmeta” koja je podzemno božanstvo života i smrti, koja pretvara bol i patnju u zlato. Ona je metaforička majka i zaštitnica “Huastecs”, transrodnih ili lezbijskkih svećenica, zajedno s božicom Xochiquetzal. U nekim manifestacijama poznata je i kao “božica anusa” .
Sretan vam smak svijeta i neka vas zaštiti Chin (ili Tlazoteotl)!