Novi lezbo video hit?

Prije 10 dana izašao je spot za pjesmu naziva “I can do it like a dude” – a preko youtube videa veliko piše explicit. Jessie J., gospodo!


Lady Gaga sretne Pink, obje shvate da su u biti lezbijke i onda imaju dijete. Rezultat je Jessie J., za koju ćemo vjerojatno još trebati čekati da se ispostavi koliko je njen lezbo-buntovnički pogani jezičak pomno osmišljen od strane nekog pronicljivog PR tima.

Da bar u nekoj mjeri jest, može se vidjeti odmah – jer lik i djelo buntovnice-po-soundu su izrazito – dopadljivi. I sadrže sve što bi si mala uzdrhtala lezbijska srca mogla poželjeti: nabrijane kuje s tetovažama i crnom olovkom u industrijskim prostorima se hrvaju, piju pivu i žvale. (Miruj, srce moje…)

A sve to eksplicitno (Boom Boom, pull me a beer ||No pretty drinks, ||I’m a guy out here ||Rollin’ rollin’ rollin’ rollin’ money like a pimp||My B I T C H’s on my dick like this ) te poprilično muško-mrziteljski.

Ne duljim, ne duljim – pogledajte same:


I’m not a girl – I’m a girr(r)l!

Ali nije sad Jessie nekakva inovatorica. Osim možda po ideji da se u lezbijski spot na usta stave neke očito oštre stvari. Ali jako… dekorativne, priznajem.

Dakle, pred sobom imamo nešto što se zove „girrl“. Imaju ekstra „r“ jer se žele istaknuti. Pa tako lez/bi & wanna-be sebe opisuju kao otpadnice-buntovnice, drugačije u svemu a i u slovkanju. (Ama poštujemo mi vašu individualnost, chill, bitchieZ!)

Osim s tom indicijom na seksualne prakse, riječ se koristi i u značenjima vezana za svjetonazor, te pokrete u znaku feminizma, djevojačkog buntovništva i često vezanim uz glazbene pravce, od kojih najviše punk rock. (Laički procjenjujem da odatle stiže i ta razmazana crna olovka. Ovo nije kritika. Razmazana crna olovka izgleda dobro, koliko god nam na živce redovito išla bahatost koju ona povlači uz sebe.)

A onda dolaze i varijacije:  “grrl”, “girrl”, “gurrl”, te derivacije: “Riot Grrl”, “rebel grrl”. Ponekad sve to za teško procijeniti ne radi li se možda ipak o „boi“.

Riot girrrlz?

Riot girrrlz pokret započeo je kao underground feministički punk pokret u Washingtonu sredinom 90-ih i veže se uz 3. val feminizma, iako ih neki pripisuju više 2. valu.

Da, ovaj članak počinje ličiti na programske knjižice Mate Škugora koji kako dolazi do stapanja glazbenih žanrova i križ-kraž referenci među njima sve više koristi kosu crtu na uštrb čak i slova, dok mukotrpno pokušava definirati kojim sve utjecajima je podložan band kojeg predstavlja. Naime, to opet nije samo glazbeno/feministički pokret nego nosi i predznak zasebne subkulture, fanzinova, DIY praksi, umjetnosti i aktivizma. Zato ću stati s povijesno komparativnim pregledom.

Lezbo-ili-što

Naravno da se tu često ne radi isključivo o lezbijkama. Te da se kod onih koje prakticiraju takav svjetonazor uz, khm, javni tjelesni kontakt s drugim ženama često radi o provokatoricama. I sad nastupa dvojba: jel nam idu na intimne predjele ili ne?

Provociraju. Nisu inkluzivne. Nisu drage. Inzistiraju na tome da ispadnu opakima. Sklone su natpišavanju. Ali za ime onog krvavog čovjeka čiji je otac bio stolar, rijetko ne uspiju u tomu da budu hot. Što vi kažete?

Ako se još ne možete odlučiti, pogledajte gornji spot ponovo, ili možete nastaviti do spota koji je meni osobno 1996. objesio donju čeljust (i ne, nikako nema veze s punkom, a feminizam se u njemu nalazi na jaaako skliskom terenu):



Epilog: Koliko vam novi spot Jessie J ide na jetricu?

Iz znatiželje za odgovorom na to pitanje nastao je ovaj članak. Odgovorite mi. Žena inače iza sebe ima nemalu biografiju, čak piše i pjesme za Aliciu Keys. Aha, za nju. Ne s njom. Razmotrite opet odgovor na gornje pitanje :)

Leave a Reply