Fotografija kao aktivistički medij: otvorena izložba ‘Zoomirajmo ravnopravnost’
autor:
Marino ČajdoNatječajna izložba ‘Zumirajmo ravnopravnost’, u organizaciji udruge CESI s ciljem promocije ravnopravnosti muškaraca i žena otvorena je jučer, 2. listopada, u prostorima Showrooma. Podsjetimo, tema su natječaja bili muškarci i rodna ravnopravnost a cilj je natječaja bio istražiti i dokumentirati doprinos i ulogu muškaraca u procesu postizanja ravnopravnosti muškaraca i žena, odnosno rodne ravnopravnosti.
Rezultati su natječaja objavljeni prije nekoliko tjedana, a izložba će ostati otvorena sve do 10. listopada. Među članicama i članovima žirija našla se i Ana Opalić, fotografkinja koja često sudjeluje u foto-projektima koji se tiču ljudskih prava – a kreativni joj je aktivizam, kako nam je priznala, fiks ideja posljednjih godina.
„Ono što je nekada fotografija radila u smislu aktivizma i kritike društva danas rade dokumentarni filmovi. Od pojave videa pa do interneta, fotografija je izgubila tu privilegiju i moć da nešto objavi. Danas je lako bilo što objaviti: svi fotkaju i fotkaju sve, zbog čega mi je ova natječajna izložba bila interesantna: kao angažman za promišljanjem društva u kojem živimo“, kaže u nadi da će u budućnosti biti više ovakvih projekata koji guraju kreativce u određene problematike. Baš zbog toga nije htjela izdvajati niti jednu fotografiju kao posebnog favorita.
Jakuševac kao metafora društva
Queer.hr je zato kontaktirao dvije natjecateljice čije su fotografije uvrštene u izložbu. Marina Kelava, novinarka portala H-alter već duže vrijeme sudjeluje na natječajima i izlaže u sklopu izložbi koje tematiziraju ljudska prava. Njena fotografija ‘Na putu’ jedna je od tri nagrađene na natječaju.
„Svojedobno sam provela mjesec dana u Haagu u Nizozemskoj izvještavajući sa suđenja za ratne zločine. Nizozemcima su teretni bicikli nakrcani djecom, povrćem, namještajem ili kućni ljubimcima sasvim uobičajeni prizor. Tako je na primjer svako jutro jedna gospođa u godinama iz susjednog stana zabundala svojih troje unuka i vozila ih u školu na teretnom biciklu. Negdje sam usput „okinula“ i ovog oca na fotografiji, pretpostavljam također na odlasku u školu ili vrtić. Kada bi se „otela“ koja traka automobilima, i kod nas bi vjerujem ovakvi prizori ubrzo postali dio krajolika.“, kaže o nagrađenoj fotografiji.
Priča o zagrebačkom odlagalištu Jakuševac također se nedavno našla kako u fokusu medija tako i njenog fotoobjektiva, pa joj je taj zadatak u posljednje vrijeme bio najdraži: „Čini mi se da to mjesto priča puno širu priča o nama, to jest o našoj cijeloj globalnoj civilizaciji i o načinu kojim živimo od početka masovne upotrebe fosilnih goriva. Međutim, takav se način života i ovaj cijeli kapitalistički sustav, čini se, nalazi na samom kraju. Hoćemo li smisliti nešto bolje, ne znam, ali Jakuševac jako dobro priča priču što ne valja s ovim što sada imamo i živimo.“
Fotografijom za vidljivost LGBT zajednice
Dora Bilandžić također se našla među petnaest odabranih od preko sedamdeset prijavljenih na natječaj. Njena je fotografija ‘Tata i tata’ (naslovnica) nastala na zagrebačkom buvljaku Hrelić, „Fotografirala sam ih u trenutku njihove zajedničke brige o djetetu, a u kakvom su oni točno odnosu – ne znam, niti je bitno. Bitna je samo činjenica da su preuzeli stereotipno žensku ulogu brige o djetetu na vrlo brižan, kako bi se reklo, majčinski način“, kaže o fotografiji.
Dora je već prije nagrađena, i to u sklopu natječaja ‘Lica raznolikosti’ za fotografiju s Zagreb Pridea 2011. a za nju reportažna fotografija još uvijek nosi snažnu poruku, ako se trenutak dobro uhvati. „Obožavam taj zadatak. Kad se k tome doda moj interes tj. senzibilitet za LGBTIQ zajednicu, onda vam je jasno zašto po Prideovima trčkaram oko svih i mahnito fotografiram“, kaže naglašavajući važnost da se članovi naše zajednice odluče na medijsko eksponiranje, kako bi ohrabrili one koji se još uvijek bore s prihvaćanjem sebe.
„Kroz različite forme fotografije (reportažna, reklamna, umjetnička) se postiže isti efekt, a to je vidljivost“, zaključuje.
~
Podsjetimo, izložba fotografija ‘Zoomirajmo ravnopravnost’ ostaje otvorena do 10. listopada 2012. u Zagrebu, Showroom Galerije Nova, Teslina 7. Izložba će također postepeno biti postavljena u Zaboku, Tuhlju i Humu na Sutli.
Naslovna fotografija: ‘Tata i tata’ Dore Bilandžić
Komentirajte!