Je li Ye Shiwen nova Caster Semenya?
autor:
Mlada kineskinja Ye Shiwen nova je zvijezda na olimpijskom nebu. Plivačica je oborila vlastiti rekord, osvojila zlatnu medalju – ali aplauz je sustegnut, jer je otplivala 400 metara brže od muških natjecatelja.
Ove godine uvedena su nova pravila upravo za natjecateljice (KliK!-na članak: Samo ženstvene natjecateljice smiju na OI?), a 16-ogodišnjakinja je na sebe privukla pozornost slično kao i mlađahna Semenya svojim rezultatima u trčanju, čiji rasplet priče i jest doveo navodno do uvođenja mogućnosti propisivanja mjerenja razine testosterona kod sportašica – da ne bi kojim slučajem bile „pre malo žene“.
Pozivajući se na mogućnost dopinga, američki plivački trener John Leonard u intervjuu za Guardian koji je dao povodom iznenađujućih ishoda utrke, još je bio unutar granica uobičajene ekscesnosti za Olimpijske igre. Doping je svakako nešto što se može lagano potvrditi ili otkloniti kao optužba. Međutim, argumentaciju je Leonard razvio na posve neprimjeren način. Prvo se pozvao na kinesku „povijest dopingiranja“, pritom naglasivši da neće prihvatiti da se takav stav shvati rasističkim. Kada su mu kao primjer naveli visoke rezultate upravo američkih tinejdžera koji su znali zabljesnuti (Michael Phelps je oborio svjetski rekord s 15 godina), ili pak kineskih mladih muških plivača – rekao je pak da su njihovi rezultati prirodna posljedica uzlazne krivulje.
„Žena ne nadmašuje najbržeg muškarca na svijetu u posljednjoj četvrtini od 400 metara inače prosječne utrke.To se jednostavno ne dešava.“
Dok se tek još treba pokazati imaju li njegove optužbe za doping ikakvu osnovu – a time ta mogućnost ostaje i otvorenom, pozivajući se na „kinesku povijest dopinga“, Leonard je prevršio mjeru, ali nakon toga je još krenuo sa sablažnjivim špekulacijama o potencijalnoj genetskoj manipulaciji!
U čemu je kvaka, gospodine John Leonarde?
I tada, uz fanfare padaju maske i na vidjelo dolazi što je zasvrbilo američkog trenera: Ye Shiwen ne izgleda primjereno. Ona po njemu izgleda kao „superžena“. „A za svaku ženu koja je u povijesti plivanja izgledala kao superžena naposlijetku se ispostavilo da koristi doping.“ – usudio se izjaviti.
Osoba koja o svemu ovome prije ima osnove govoriti od Leonarda, Arne Ljungqvist, predsjednik medicinskog vijeća olimpijskog odbora, rekao je da čak i da jest skeptičan, o tomu ne bi govorio dok se skepse ne ispostave osnovanima – i time zalijepio etičku flisku Leonardu. Također je napomenuo da tražiti odmah uzroke dostignuća u dopingu smatra tragičnim – i da takav stav ugrožava čitav koncept svijeta sporta.
Kineskinja možda jest, a možda i nije, bila pod dopingom. Ali nije uopće sad više riječ o tomu. U čitavoj priči svakako je tragično da se veliki uspjesi odmah dovode u pitanje. Argumentirati sumnje po nacionalnoj osnovi diskriminatorno je. Postavljati u pitanje mogućnost genetske manipulacije jednostavno je degutantno. A finiširati svoju tezu argumentom da sportašica ne izgleda kao normalna žena – očito je odraz stava ovogodišnjih igara spram natjecateljica.
samo mala ispravka.Ye nije otplivala 400m brže od muške konkurencije,nego samo zadnjih 50m slobodno.lochte 29.10,shiwen 28.93(inače,lochte je istu trku,400m mješovito otplivao 25 sekundi brže.)dok je lochte u zadnjih 100m ušao s popriličnom prednošću nad konkurencijom pa se i nije posebno trsio, pogotovo zadnjih 50m,shiwen je ušla s velikim zaostatkom,skoro za dužinu tijela.tim više je i nevjerojatno kako je uspjela stići prva do cilja.upalila mala turbo.fantastična sportašica!
podsjetilo me ovu na 1992. kada je u disciplini skeet(streljaštvo) kineskinja zhang shan osvojila zlatnu medalju.do te olimpijade natjecanja u skeet-u bila su mješovita,muškarci i žene natjecali su se zajedno.međutim,nakon što je zhang nevjerojatnim skorom u finalu osvojila najsjajnije odličje,odlučeno je da se žene i muškarci više neće natjecati zajedno. 1996. u atlanti žene se nisu natjecale u ovoj disciplini,a od 2000. ženski skeet je ponovo olimpijski sport.
Komentirajte!