FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Tko će braniti zastavu duginih boja na Olimpijadi?

objavljeno:

23. 07. 2012.
Tko će braniti zastavu duginih boja na Olimpijadi?

autor:



Samo dani nas dijele do početka XXX. ljetnih Olimpijskih igara koje se ove godine održavaju u Londonu. Aktivist Peter Tatchell je nedavno u svojem pismu upućenom olimpijskim čelnicima zatražio da se homofobne nacije diskvalificiraju čim pokažu i najmanju dozu homofobije jer homfobija krši vrijednosti istaknute u Olimpijskoj povelji, a da li je njegov strah opravdan najviše ćemo vidjeti na nastupima autanih olimpijaca i olimpijki.

Ove godine će na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama nastupiti 12 602 sportaša i sportašica iz cijeloga svijeta, a od tog broja je samo 20 sudionika „izašlo iz ormara“. Prema nagađanju portala OutSports.com, ako se uzme u obzir da je 1 posto sudionika LGBT dolazimo do brojke od 126 LGBT osoba što u biti znači da je samo šestina LGBT sportaša i sportašica bez straha priznalo svoju seksualnu orijentaciju. Premda je napredak u percepeciji LGBT osoba u sportu iz godine u godine sve veći i veći, sveukupna brojka „autanih“ od one iz 2008. godine (U Beijingu je nastupilo 10 autanih LGBT sportaša i sportašica) je veća, ali opet nedovoljna. Zanimljivi detalj je omjer autanih gejeva i lezbijki ove godine – od brojke 20 tek petina su gejevi (odnosno četvero).

No, za koga ćemo navijati ove godine u nadi da će obraniti dugine boje na najstarijoj sportskoj manifestaciji?

Jedan od zaista uzornih LGBT sportaša koji je jasno i glasno izrekao “Ja sam gej”  je Australac Matthew Mitcham koji se autao sad već davne 2008. godine i te isto godine osvojio zlatnu medalju u skokovima s deset metara. Mitcham se nikako ne srami svoje seksualne orijentacije te je borac za LGBT prava. Na svojem Twitter profilu ne propušta priliku na šaljiv način podsjetiti da je baš on gej i osvajač zlatne medalje, a u Londonu se nada obrani zlata iako je ozlijeđen.


Treba istaknuti i američku nogometašicu Megan Rapinoe koja se odlučila “autati” u svibnju ove godine u intervjuu koji je dala za OUT časopis jer je smatrala kako, iako nikad nije skrivala svoju seksualnu orijentaciju, nekad je potrebno javno izreći “Ja sam lezbijka”. Rapinoe je u trogodišnjoj vezi s jednom australskom nogometašicom koju je čak, napomenula je u istom intervjuu, upoznala sa svojim roditeljima.

Biciklistica Judith Arndt iz Njemačke, već je 2004. godine ponosno govorila da je lezbijka te je ostala zapamćena po pokazivanju “prostog” prsta pri prolasku kroz cilj kada je osvojila srebrnu medalju. Mnogi su mislili kako je njezina nepristojna gesta bila upućena njezinoj konkurentici Sari Carrigan, no mediji su od nje dobili prilično neočekivan odgovor – prst je uputila Njemačkom biciklističkom savezu koji je njezinu ljubavnicu Petru Rossner izbacio iz biciklističkog tima.

Preostala tri autana geja su Nizozemac Edward Gal i Britanci Lee Pearson i Carl Hester koji se natječu u konjičkom sportu, dok je Pearson sudionik Paraolimpijskih igara. No, sveukupna brojka gejeva na OI u Londonu mogla je biti bogatija za još jednog geja – američki gimnastičar Josh Dixon nije se uspio plasirati u olimpijski tim, no njegova seksualna orijentacija niti u jednom trenutku nije bila upitna – za njega se jednostavno znalo da je gej. Dixon je napomenuo kako njegova seksualna orijentacija nikada nije utjecala na njegovu poziciju u timu ili na rezultate koje je postizao. Prema slici možete zaključiti kako bi ovogodišnje Olimpijske igre bile puno zanimljivije da je Dixon uspio ući u tim.

Napomenuto je kako bi brojka autanih lezbijki na ovogodišnjim Olimpijskim igrama bio mnogo veći je da softball ostao olimpijska disciplina, no zahvaljujući triatlonu, rukometu i nogometu, broj lezbijki je, ako uzmemo u obzir broj gejeva i više nego solidan. Stoga, nabrojat ćemo još neke; u Švedskoj nogometnoj ženskoj reprezentaciji su čak tri autane lezbijke: Jessica Landström, Hedvig Lindahl i Lisa Dahlkvist. Rukometašice su: Mayssa Pessoa iz Brazila, Rikke Skov iz Danske te Alexandra Lacrabére iz Franuscke. Francuske triatlonke Carole Péon i Jessica Harrison su u vezi već neko vrijeme.

Broj LGBT sportaša i sportašica je svakim danom u porastu, listu koja se nadopunjava na dnevnoj bazi možete pratiti na stranici OutSports. Očigledno će LGBT osobe ove godine moći navijati za svoj tim koji nastupa pod zajedničkom zastavom duginih boja, a tko zna koliko će još sportaša i sportašica odlučiti na korak autanja tijekom održavanja Olimpijskih igara – to ćemo saznati u narednih mjesec dana kada će cijeli svijet biti obavijen olimpijskih duhom.


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike